Tylko u nas
nowosci.com.pl

Zobacz koniecznie!

Rozwiń
Prezydent podgrzewa nastrój politycznej wojny, ale i jest...

Prezydent podgrzewa nastrój politycznej wojny, ale i jest przedmiotem polowania

Piotr Zaremba

Polska

Aktualizacja:

Polska

Prezydent podgrzewa nastrój politycznej wojny, ale i jest przedmiotem polowania
1/9
przejdź do galerii

Prezydent podgrzewa nastrój politycznej wojny, ale i jest przedmiotem polowania ©Krzysztof Kapica

Prezydent Andrzej Duda jest mocno krytykowany za swoje wystąpienie w Leżajsku. Jego uwaga o „wyimaginowanej wspólnocie”, odniesiona do Unii Europejskiej, została natychmiast obwołana zapowiedzią Polexitu. Co w rzeczywistości padło z ust prezydenta?
Padła teza, że polscy politycy powinni się kierować w pierwszym rzędzie dobrem własnego narodu, a dopiero potem racjami struktur, które wciąż są bardziej sztucznym konceptem niż wspólnotą realną. Między brakiem respektu wobec Unii a zamiarem zerwania z nią jest jeszcze bardzo długa i zupełnie nieoczywista droga. Taki właśnie polityczny obóz, chłodny wobec ideologicznych założeń obecnej UE, i świadomy, że te założenia pokrywają nieraz realne interesy najsilniejszych państw, Polacy sobie wybrali. A prezydent jest tego obozu częścią.

Równocześnie rzucając takie słowa, nienapisane przez doradców, ale wymyślone ad hoc, prezydent oczywiście podgrzewa nastrój politycznej wojny. Już dziś, a tym bardziej jutro, pojutrze najskrajniejsza interpretacja tej mowy będzie ważniejsza od samej mowy. Każdy, kto zna naturę polskiej polityki, przerysowanej, tabloidalnej, budowanej na czystych emocjach, jest w stanie to przewidzieć.

Czy akurat głowa państwa powinna tworzyć taką atmosferę? Rodzi się tu co najmniej wątpliwość. Większość tego, co mówił i co robił Andrzej Duda przez ponad trzy lata swojego urzędowania, miała inne cele: wygaszanie zbędnych napięć, czasem ograniczanie przemożnej dominacji własnego obozu. Bywał oskarżany na prawicy o miękkość, jak wtedy kiedy 8 marca powiedział symboliczne „przepraszam” do marcowych emigrantów. Choć w wiecowej atmosferze potrafił się ścigać na radykalizm z politykami PiS.

Ostatnio prezydent generalnie zaostrzył ton. Leżajsk to kolejny odcinek tego serialu. Wcześniej było ostre wystąpienie na temat III RP w kościele Świętej Brygidy czy emocje w gdyńskim liceum. Kontrastuje to z wykalkulowaną „centrowością” przemówień premiera Morawieckiego związanych z kampanią samorządową. Wrażenie jest tak mocne, że pojawiły się nawet spekulacje o jakimś nowym podziale ról między nimi.

Podziału ról nie ma. Naturę relacji między prezydentem i premierem lepiej pokazała historia z zablokowaniem w ostatniej chwili przez szefa rządu transakcji kupna fregat w Australii. Miał to być sukces prezydenta, a zamiast tego przyszło upokorzenie go. Te dwa ośrodki władzy niczego między sobą nie koordynują. Nie ma też koordynacji polityki między Pałacem Prezydenckim i centralą partyjną na Nowogrodzkiej. To z kolei było widać przy okazji starcia w sprawie ordynacji do europarlamentu.

Można raczej podejrzewać, że Andrzej Duda gra zupełnie na własną rękę. A nawet nie całkiem jest to gra. Jak mało który polityk w Polsce częściej daje on wyraz swoim przekonaniom niż kalkuluje czy coś udaje. Oczywiście, w powrocie do kampanijnego radykalizmu może być zakodowana gdzieś w podświadomości chęć znalezienia wspólnego języka z najtwardszym prawicowym elektoratem. Z sondaży nie wynika, aby prezydent go stracił. Ale pojawił się tam pewien rodzaj nieufności, zwłaszcza po sporze w sprawie wet sądowych.

Można też na tę prezydencką twardość spojrzeć z innej strony. Andrzej Duda jest dziś przedmiotem polowania, bardziej niż jakikolwiek inny polityk prawicy. Obywatele RP byli w stanie pojechać za nim do szczecińskich lasów, kiedy udał się do harcerskiego obozu na spotkanie z ofiarami zeszłorocznej tragedii w Suszku. Nawet tak specyficzne przedsięwzięcie było zakłócane. W podobnym kontekście trzeba też widzieć okrzyki przed, a potem na sali gdyńskiego liceum.

Na dokładkę gdzieś w powietrzu, a raczej w internecie, unoszą się plotki o szykowanym na Dudę potężnym ataku odwołującym się do jakichś zdarzeń z przeszłości. Może to wszystko wymyślono, ale ten rodzaj totalnej wojny psychologicznej musi mieć wpływ na emocje człowieka na co dzień dość politycznie osamotnionego, a budzącego po opozycyjnej stronie chyba większą agresję niż Kaczyński. Choćby dlatego, że akces do tego obozu kulturalnego prawnika, dawnego członka Unii Wolności jest traktowany jako coś przeciwnego naturze.

Oczywiście sam Duda powtarzał wiele razy, że od tego jest się politykiem, aby być odpornym na ataki. Można zresztą spytać, czy zwłaszcza w przypadku wojny PiS z sądownictwem nie firmuje on polityki nazbyt twardej, niepozostawiającej miejsca na społeczne kompromisy. Nie zmienia to faktu, że mamy do czynienia z żywym człowiekiem. Nie zmuszam nikogo, aby mu współczuł. Przypominam o faktach.

Nie wiem, czy skazany na permanentne kluczenie między elektoratem prawicowym a zwolennikami innych partii prezydent bardziej sobie pomaga czy szkodzi, przemawiając ostrym, ortodoksyjnie pisowskim językiem. Zwłaszcza kiedy premier i inni liderzy PiS się go, zapewne przejściowo, ale jednak, wystrzegają. Doradzałbym Andrzejowi Dudzie, aby częściej, nie tylko przy okazji rozdawania odznaczeń nieżyjącym politykom II RP, przypominał o swojej innej twarzy, strażnika, jeśli nie politycznych, to społecznych kompromisów.

Problem w tym, że spiralę wzajemnych emocji bardzo trudno zatrzymać. Jeśli wystąpienie w Leżajsku jest przedstawiane z gigantyczną przesadą jako bez mała narodowa tragedia, kolejne takie sytuacje pojawią się zapewne niedługo.

A. Duda: Europa zostawiła nas na pastwę Rosjan w 1945 r., nie ma prawa nam niczego dyktować

Źródło: TVN 24



POLECAMY:


Czytaj treści premium w Nowościach Dziennika Toruńskiego Plus

Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

Komentarze (21)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
to jest dureń, nie zwracamy na niego uwagi

ignorować go (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 2 / 2

on nie ma żadnego znaczenia, olać go

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Byle co zje, byle co gada

qqladisco (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 8 / 4

Nie wierze, ze powiedzial to sam z siebie. Tyle intelektu to on nie ma. Gada co mu kazali i tyle. Unia rajem nie jest, ale kiedy mamy jakies watpliwosci to warto sie przyjrzec Ukrainie. Oba kraje...rozwiń całość

Nie wierze, ze powiedzial to sam z siebie. Tyle intelektu to on nie ma. Gada co mu kazali i tyle. Unia rajem nie jest, ale kiedy mamy jakies watpliwosci to warto sie przyjrzec Ukrainie. Oba kraje kiedys byly dokladnie na tym samym poziomie rozwoju gospodarczego. Czy zgodzimy sie na to, zeby znowu poziom zycia w Polsce byl taki sam jak dzis na Ukrainie? Naprawde tego chcemy?zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Zaangażowanie

gosc (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

Może jak prezydent nie ma się czym zająć, to np walkę o czyste powietrze było by dla Niego
odpowiednim zajęciem ?

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Nikt nam nie będzie mówił, jak mamy się rządzić

UE jest dla nas bankomatem (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 8 / 2

i ma tylko dawać i dawać, a nie wymagać, byśmy przestrzegali jakichś wyimaginowanych wartości w urojonej wspólnocie. Flagę UE pani Krystyna Pawłowicz nazwała zwykłą szmatą. To są poglądy PiS w...rozwiń całość

i ma tylko dawać i dawać, a nie wymagać, byśmy przestrzegali jakichś wyimaginowanych wartości w urojonej wspólnocie. Flagę UE pani Krystyna Pawłowicz nazwała zwykłą szmatą. To są poglądy PiS w skrócie. Nigdy nie myślałem, że takie gówno nas zaleje.zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Wyjątkowy szkodnik.

sss (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 5 / 5

I intelektualnie to on sobie nie radzi. Taki chłopek nie ogarniający, że jest ruskim pożytecznym. No czym? Żenujące wpadki - rzebił Irasiada i małpę w czerwonym.


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
A ty w dodatku klarnecie

krakus (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 3 / 7

jesteś zwykłym niepiśmiennym POżytecznym idiotą.


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
No, jestem niepiśmienny.

sss (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 3 / 2

Reszta też się zgadza. Zanim zabierzesz głos pomyśl. A zapomniałem - wierny suweren.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
klarnet

gosc (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 3 / 3

A ty kim jesteś pożyteczym idiotą też przecie.
Chcecie znów Polskę partyji ? Przecie to już było i się nie sprawdziło.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Demokracja

Jacek NH (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 7 / 5

Demokracja, w przekonaniu "obrońców demokracji". , będzie dopiero wtedy, gdy ostatniego pisowca powieszą, poćwiartują i przebiją każdy kawałek z osobna osinowym kołkiem


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Niedoczekanie wasze

komuchy i bekarty resortowe (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 5

nigdy do wladzy juz nie dojdziecie i nie bedziecie nam w kazamtach ubeckich paznokci wyrywac i w tyl glowy strzelac. A za ten wpis to powinni cie dziadu aresztowac i na pare lat do paki wsadzic,...rozwiń całość

nigdy do wladzy juz nie dojdziecie i nie bedziecie nam w kazamtach ubeckich paznokci wyrywac i w tyl glowy strzelac. A za ten wpis to powinni cie dziadu aresztowac i na pare lat do paki wsadzic, dziekuj ze PiS rzadzi i z demokracja przesadza a nie POPSL. zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
To się nazywa przeniesienie

author (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 2 / 2

Opisujesz świat tak jak go widzisz, tylko odwracasz role. TO się da leczyć.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Horror aus Deutschland

historyk z Tczewa (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 3 / 3

Jak mają się naprawdę rzeczy przeczytamy na stronach : niezależna.pl , Republika , Fronda , Stefczyk.info , Nasz Dziennik , dorzeczy.pl


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
niezależna.pl , Republika , Fronda , Stefczyk.info , Nasz Dziennik , dorzeczy.pl

z wyrazami współczucia (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1

Reklamujesz największe gówna świata

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Czy widzieliście jak przebiegało głosowanie w sprawie Węgier ?

Tak właśnie wygląda lewacki faszyzm !!!! (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 6 / 3

Nie policzyli głosów wstrzymujących się ! Decyzję liczyć czy nie, podejmuje kilku lewackich faszystów w swoim gronie. Podobnie było w przypadku europosła Czarneckiego. Na pohybel brunatnemu...rozwiń całość

Nie policzyli głosów wstrzymujących się ! Decyzję liczyć czy nie, podejmuje kilku lewackich faszystów w swoim gronie. Podobnie było w przypadku europosła Czarneckiego. Na pohybel brunatnemu lewactwu !!! zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Najwyższy czas

prof.dr Plagituska (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 7 / 4

Duda mi podpadł za veta w sprawie "nadzwyczajnej kasty" oraz za filosemityzm.To co powiedział w Leżajsku i w Gdańsku to prawda.PS.Kto finansuje UBywateli RP i Kodziadów?


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
jak to kto

slawny filantrop (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

i makrela, no i wolodia z wostoka.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Albo zreformowac bolszewicki eurokolchoz

albo POLEXIT (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 6 / 2

poki czas, bo za chwile bedzie za pozno i zrobia z nas niewolnikow...rozwiń całość

poki czas, bo za chwile bedzie za pozno i zrobia z nas niewolnikow homosowietikusow.https://kresy.pl/publicystyka/michal-marusik-dla-kresy-pl-ue-dazy-do-likwidacji-klasycznych-panstw-i-stworzenia-zwiazku-socjalistycznych-republik-europejskich/zwiń

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Warto zobaczyć

Wideo