Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prób samobójczych wśród dzieci i młodzieży wciąż przybywa. Również w naszym województwie

Katarzyna Kucharczyk
Katarzyna Kucharczyk
Nie bój się szukać pomocy! Instytut Przeciwdziałania Wykluczeniom podsumował liczbę prób samobójczych wśród dzieci i młodzieży w województwie kujawsko-pomorskim w roku 2023. Od lewej: Michał Bomastyk, prezes IPW, Jakub Wojtasik, rzecznik prasowy IPW.
Nie bój się szukać pomocy! Instytut Przeciwdziałania Wykluczeniom podsumował liczbę prób samobójczych wśród dzieci i młodzieży w województwie kujawsko-pomorskim w roku 2023. Od lewej: Michał Bomastyk, prezes IPW, Jakub Wojtasik, rzecznik prasowy IPW. KK
Nie bój się szukać pomocy! Pod takim hasłem odbyła się wtorkowa konferencja prasowa zorganizowana przez Instytut Przeciwdziałania Wykluczeniom w związku ze wzrostem prób samobójczych wśród dzieci i młodzieży w regionie.

Ogólnopolski raport fundacji GrowSPACE

W 2023 roku liczba prób samobójczych wśród dzieci i nastolatków poniżej 18 roku życia wyniosła aż 2139. To więcej niż w poprzednich latach, co pokazuje, że kryzys suicydalny z roku na rok młode osoby dotyka coraz częściej. Dane pochodzą z raportu Fundacji GrowSPACE, która złożyła 17 wniosków z prośbą o udostępnienie danych do wojewódzkich komend policji. Z raportu wynika, że do największej liczby prób samobójczych dzieci i młodzieży w Polsce doszło w województwach: pomorskim (406), śląskim (294) oraz łódzkim (219). Nieco mniej, choć równie wiele prób odnotowano w województwach: małopolskim (184), wielkopolskim i lubelskim (123), a także dolnośląskim (109). W samej Warszawie w 2023 roku dokonano aż 63 prób samobójczych. To więcej niż w naszym województwie, w którym odnotowano 60. Najmniej prób stwierdzono w województwie lubuskim (33) oraz opolskim (21).

Niestety – nie wszystkie próby samobójcze skończyły się wyłącznie próbą. W 2023 roku aż 146 osób poniżej 18 roku życia odebrało sobie życie. Najwięcej prób samobójczych zakończyło się śmiercią w województwach: wielkopolskim (18), śląskim (15). Tuż za nimi plasuje się województwo dolnośląskie (13), małopolskie (11) oraz zachodniopomorskie (10). W samej Warszawie doszło do aż 12 samobójstw wśród dzieci i młodzieży. Najmniej prób zakończonych śmiercią odnotowano w województwach: podkarpackim (5), podlaskim (3), opolskim (2). Warto jednak zaznaczyć, że nie każda próba samobójcza jest odnotowana przez policję. Dane opublikowane przez Fundację GrowSPACE przedstawiają jedynie wycinek.

W Kujawsko-Pomorskiem prób o 20% więcej

We wtorek, 23 stycznia toruński Instytut Przeciwdziałania Wykluczeniom zorganizował specjalną konferencję prasową, na której podsumowano raport Fundacji GrowSPACE, skupiając się wyłącznie na województwie kujawsko-pomorskim. Instytut Przeciwdziałania Wykluczeniom na co dzień współpracuje z fundacją w ramach inicjatywy „Tak! Dla prewencji suicydalnej”.

– Niestety nasze województwo jest w gronie ośmiu województw, w których statystyki względem zeszłego roku pogorszyły się w sposób znaczący – informuje Jakub Wojtasik, rzecznik prasowy IPW. – Według danych policyjnych, które zostały uzyskane przez Fundację GrowSPACE, aż 60 młodych osób targnęło się na swoje życie, przy czym 9 osób odebrało sobie życie.

Są to najprawdopodobniej dane niekompletne oraz zaniżone, ponieważ statystyki policyjne nadal poddawane są aktualizacji. A ponadto nierzadko próby te nie są odpowiednio zgłaszane. Niestety, liczby te mogą nieznacznie wzrosnąć. Niemniej już teraz można uśrednić, że co tydzień młoda osoba targała się na swoje życie.

– Jest to bardzo duży, bo ponad 20-procentowy wzrost względem roku 2022 roku – podkreśla Jakub Wojtasik. – Ta dynamika jest alarmująca i bardzo niepokojąca.

Instytut Przeciwdziałania Wykluczeniom w ramach koalicji „Tak! Dla prewencji suicydalnej” zrzesza w sobie 40 fundacji pozarządowych z całej Polski, których głównym celem jest działanie, uświadamianie i wspieranie osób znajdujących się w kryzysie suicydalnym. Jednym z działań są tzw. okrągłe stoły wokół zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży. Włączani są do nich ci najmłodsi, właśnie po to, by mówić o swoich problemach czy doświadczeniach. Każdy ze stołów kończył się wypracowaniem postulatów stworzonych przez osoby młode, które zaznaczyły, jakie są ich potrzeby w najbliższym otoczeniu.

– Raport Fundacji GrowSPACE pokazuje, jak bardzo ważne są działania na rzecz dzieci i młodzieży oraz poprawy jakości ich zdrowia psychicznego. Dane prezentowane dla naszego województwa pokazują, że potrzeba działań, zwłaszcza że współczynnik prób samobójczych, również tych zakończonych śmiercią, znacząco wzrósł – skomentował Michał Bomastyk, prezes zarządu IPW. – Staramy się docierać nie tylko do dzieci i młodzieży, ale także do psychologów czy pedagogów, by usłyszeli głos najmłodszych.

Młodzi ludzie nierzadko mierzą się z trudnościami w znalezieniu i uzyskania wsparcia w kryzysie, których ich dotknął. Pojawia się wstyd, niewiedza czy strach przed mówieniem. Jak podkreśla IPW, wsparcia należy szukać wśród najbliższych, ale także w placówkach oświatowych, gdzie mogą znaleźć bezpieczną przestrzeń i nie bać się zaalarmować problemach. W Polsce działają także organizacje pozarządowe, które udzielają pomocy w kryzysie.

Jeśli masz silne myśli samobójcze, zgłoś się do izby przyjęć najbliższego szpitala psychiatrycznego. Otrzymasz pomoc lekarską tego samego dnia.
Masz kryzys? Zadzwoń do Centrum Wsparcia na bezpłatny numer: 800 70 2222, lub porozmawiaj na czacie - www.liniawsparcia.pl.
Możesz też uzyskać pomoc, dzwoniąc na bezpłatny kryzysowy:

  • Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży: 116 111 (czynny codziennie od godz. 12.00 do 2.00).
  • Telefon zaufania dla dorosłych: 116 123 (czynny codziennie od godz. 14.00 - do 22.00).
  • Aktualne dane dotyczące ośrodków pomocowych znajdziesz na stronie www.pokonackryzys.pl.
  • W sytuacji zagrożenia życia zadzwoń na numer alarmowy 112.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska