Próbne matury i egzaminy ósmoklasistów. Kiedy startują? W jakich warunkach zostaną przeprowadzone? Sprawdź!

Justyna Wojciechowska-Narloch
Justyna Wojciechowska-Narloch
Próbne matury rozpoczynają się w środę, 3 marca Fot. Łukasz Gdak
Testem z języka polskiego rozpoczną się 3 marca, w środę próbne matury. I choć udział w nich jest dobrowolny, to na przeprowadzenie prób decyduje się większość szkół. Po raz kolejny testowanie uczniów odbędzie się w pełnym reżimie sanitarnym. To samo dotyczy próbnych egzaminów ósmoklasistów, do których młodzież przystąpi w dniach 17 -19 marca.

Zobacz wideo: Wyższe świadczenie 500 plus? PiS chce zmian.

Centralna Komisja Egzaminacyjna sugeruje, by szkoły przeprowadziły próbne egzaminy w warunkach zbliżonych do obowiązujących podczas właściwego egzaminu, np. by rozpoczynały je o godzinie 9.00 i kończyły po upływie wyznaczonego czasu. Zapewnia też, że wszystkie arkusze oraz nagrania (potrzebne do przeprowadzenia testów z języków obcych) zostaną dostarczone dyrektorom szkół na tyle wcześnie, by mogli je oni powielić dla każdego zdającego.

Próbne matury 2021: materiały będą na stronie internetowej CKE

Co ważne, materiały do przeprowadzenia próbnych egzaminów zostaną również zamieszczone na stronie internetowej CKE, na stronach okręgowych komisji egzaminacyjnych oraz na stronie Ministerstwa Edukacji i Nauki w dniu, w którym będzie przeprowadzany test z danego przedmiotu. Wszystko po to, aby umożliwić wzięcie udziału w próbnym egzaminie także tym uczniom, którzy z powodu choroby czy kwarantanny nie będą mogli w nim uczestniczyć w szkole.

- Test diagnostyczny w zakresie poziomu przygotowania uczniów do matury czy egzaminu ósmoklasisty powinien być przeprowadzany wyłącznie w celu informacyjnym oraz diagnostycznym - przypomina dr Marcin Smolik, dyrektor CKE w Warszawie. - Centralna Komisja Egzaminacyjna za nieuzasadnione uważa wystawianie ocen cząstkowych na podstawie uzyskanych przez danego ucznia wyników testu diagnostycznego z poszczególnych przedmiotów.

Harmonogram próbnych egzaminów maturalnych w 2021

CKE przygotowała szczegółowy harmonogram próbnych egzaminów. Szkoły, które zdecydowały się na przystąpienie do próby, muszą się go trzymać. Poniżej szczegółowy kalendarz dla próbnych matur oraz testów w klasach ósmych.

Próbna matura – terminy:

 • 3marca - godz. 9 – język polski, godz. 14 – język mniejszości narodowych, łacina
 • 4 marca – godz. 9 – matematyka, godz. 14 – historia muzyki, filozofia
 • 5 marca – godz. 9 – język angielski, godz. 14 – historia sztuki, język kaszubski
 • 8 marca – godz. 9 – język angielski (poziom rozszerzony), godz. 14 – hiszpański, włoski, francuski, niemiecki, rosyjski
 • 9 marca – godz. 9 – język polski (poziom rozszerzony), godz. 14 - hiszpański, włoski, francuski, niemiecki, rosyjski
 • 10 marca – godz. 9 – matematyka (poziom rozszerzony), godz. 14 – hiszpański, niemiecki
 • 11 marca – godz. 9 – biologia, godz. 14 – informatyka
 • 12 marca – godz. 9 – chemia, godz. 14 – wiedza o społeczeństwie
 • 15 marca – godz. 9 – historia, godz. 14 – fizyka
 • 16 marca – godz. 9 – geografia, godz. 14 – język mniejszości narodowych

Próbny egzamin ósmoklasisty – terminy:

 • 17 marca - godz. 9 – język polski
 • 18 marca - godz. 9 – matematyka
 • 19 marca, godz. 9 – języki obce nowożytne.
Trwa głosowanie...

Czy wciąż przestrzegasz reżimu sanitarnego?

Próbne matury 2021 w reżimie sanitarnym

Egzaminy próbne zostaną przeprowadzone w niemal wszystkich toruńskich szkołach, choć nie są one obowiązkowe. CKE i resort edukacji nałożyły na ich dyrektorów obowiązek zorganizowania prób w najwyższym reżimie sanitarnym. Oznacza to, że zdający będą przychodzić do szkół w wyznaczonych godzinach, będą korzystać z różnych wejść do budynków, obowiązkowe będą też maseczki i dezynfekcja rąk.

Tu warto dodać, że arkusze, które uzupełni młodzież, sprawdzać będą nauczyciele z danej szkoły. Prawdziwe matury rozpoczną się 4 maja, a egzaminy ósmoklasistów odbędą się w dniach 25-27 maja.

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

t
tyle w temacie !

Pewnie,że się szczepię ! A dlaczego nie ? Przecież zdecydowana większość jak nie wszystkie składniki "światowych" szczepionek są produkowane w Chinach więc na pewno mają doskonałą jakość.

Dodaj ogłoszenie