Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Program „Bezpieczna Chełmża” skupia się na cyberprzemocy

Marcin Seroczyński
Kolejne spotkanie koordynatorów przedsięwzięcia „Bezpieczna Chełmża” dotyczyło zagrożeń w sieci
Kolejne spotkanie koordynatorów przedsięwzięcia „Bezpieczna Chełmża” dotyczyło zagrożeń w sieci Marcin Seroczyński
Koordynatorzy projektu „Bezpieczna Chełmża” zadecydowali, że co roku będzie podejmowany jeden ważny problem. Najnowszą inicjatywą jest walka z cyberprzemocą i pozbycie się negatywnych oddziaływań Internetu.

- W dobie rozwoju Internetu i przede wszystkim mediów społecznościowych, rośnie ryzyko cyberprzemocy - mówi Wioletta Derkowska z panelowej grupy informacyjnej „Bezpiecznej Chełmży”. - W jaki sposób można jej uniknąć oraz jak zabezpieczyć przed nią swoje dzieci? W czasach, kiedy dostęp do Internatu ma właściwie każdy i wszędzie, nie ma możliwości kontrolowania swoich pociech. W gruncie rzeczy, nawet nie chodzi o to, aby stosować ciągłe nakazy i zakazy. Może to odnieść całkiem odwrotny skutek od zamierzonego. Nie od dziś wiadomo, że zakazany owoc smakuje najlepiej - dodaje.

Cyberprzemoc to przemoc z użyciem najnowszych technologii. Często dorośli ignorują takie zachowania, uważają je po prostu za zbyt irytujące. Wrzucenie do sieci ośmieszającego filmu, liczne komentarze oraz fakt, że ogląda go coraz więcej osób, a nawet liczne nieudane próby usunięcia nagrania

- wszystko to powoduje, że te zdarzenia są osobistą tragedią dla dziecka. - Poczucie bezradności budzi negatywne emocje, co prowadzi do frustracji, depresji, a nawet do samobójstwa - kontynuuje Wioletta Derkowska.

- Charakterystyczną cechą cyberprzemocy jest to, że trwa ona ciągle. Nie kończy się wraz z wyłączeniem komputera, przenosi się na życie szkolne, towarzyskie, a nawet rodzinne dziecka. Osoba doświadczająca takiego zjawiska żyje w ciągłym strachu, boi się kolejnych ataków, wyzwisk, upokorzeń - dodaje pani Wioletta.

Sprawcy cyberprzemocy mogą wykonywać różne działania, które mają na celu ośmieszenie, obrażenie swojej ofiary. Chodzi przede wszystkim o to, aby taki negatywny komunikat trafił do największej liczby odbiorców.

Takie osoby obrażają, poniżają kogoś za pomocą Internetu albo telefonu komórkowego. Często podszywają się pod kogoś w portalach społecznościowych, na blogach, w wiadomościach e-mail, a także w różnych komunikatorach internetowych. Cyberprzemocą jest także włamanie się na czyjeś konto poczty elektronicznej, w portalu społecznościowym, na koncie komunikatora. Publikowanie oraz rozsyłanie ośmieszających filmów, zdjęć, informacji, tworzenie obrażających kogoś stron internetowych, blogów oraz pisanie obraźliwych komentarzy na forach - to wszystko jest również cyberprzemoc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska