Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Program Ochrony Nekropolii Toruńskich obejmie także teren przy ulicy Matejki

Michał Malinowski
W miejscu dawnego cmentarza staroluterańskiego jest teraz  miejsce spacerowe
W miejscu dawnego cmentarza staroluterańskiego jest teraz miejsce spacerowe Jacek Smarz
Dziś jest to zwykły skwer, ale czy to miejsce nie powinno być bardziej chronione jako teren dawnego cmentarza? Miasto uspokaja - ma on swojego opiekuna.

Cmentarz staroluterański powstał w 1854 roku między obecnymi ulicami Matejki, Gałczyńskiego i Moniuszki. Po drugiej wojnie światowej został przejęty przez gminę ewangelicko-augsburską. W 1992 roku władze Torunia podjęły decyzję o jego likwidacji, co fizycznie zrealizowano cztery lata później. Istniejące jeszcze wtedy nagrobki zostały przeniesione do lapidarium utworzonego w tym celu we fragmencie części ewangelickiej pobliskiego cmentarza św. Jerzego przy ul. Gałczyńskiego.

W miejscu nekropolii, za wieżowcem przy Gałczyńskiego i między blokami przy ulicach Matejki i Moniuszki powstało miejsce spacerowe.

Jedna z Czytelniczek zwróciła się do redakcji w kwestii zagospodarowania tego terenu. Jej zdaniem nie jest dostatecznie chroniony jako miejsce, w którym kiedyś były grzebane szczątki ludzkie.

Zwykły skwer

- Mieszkam obok dawnego cmentarza ewangelickiego - opowiada pani Hanna. - Pamiętam, jak był likwidowany 20 lat temu. Dziś jest to zwykły skwer, służący głównie właścicielom psów, a raczej ich podopiecznym. Psy rozgrzebują tu ziemię, załatwiają swoje potrzeby. Nie szanuje się pochowanych tu przed laty ludzi. Może ci żyjący nie mają świadomości, że znajdują się na terenie dawnego cmentarza? Może trzeba by to bardziej uzmysłowić odpowiednimi tablicami informacyjnymi?

Przedstawiciele Urzędu Miasta podkreślają, że teren między ulicami Gałczyńskiego, Matejki i Moniuszki nie jest przez magistrat zapomniany. Wprost przeciwnie. 10 listopada 2011 roku odbyła się tu uroczystość. W jej trakcie miejscu, w którym dawniej znajdował się cmentarz, nadano nazwę Skwer Inwalidów Wojennych. Aktualnie opiekę nad skwerem sprawuje młodzież z I Liceum Ogólnokształcącego.

Nekropolie pod ochroną

- Na przełomie lat 2013/2014 został opracowany „Program Ochrony Nekropolii Toruńskich” - mówi Szczepan Burak, dyrektor Wydziału Środowiska i Zieleni Urzędu Miasta. - Przygotował go zespół historyków z UMK pod kierunkiem dr. Michała Targowskiego. Założenia tego programu są obecnie wcielane w życie. Przewidujemy m.in. upamiętnienie wybranych nekropolii, w tym cmentarza staroluterańskiego, który był zlokalizowany dokładnie przy ul. Matejki 43a.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska