MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Przed nami ostatnie wypłaty emerytur w listopadzie 2023. Mamy wyliczenia kwot netto i brutto

Redakcja Strefy Biznesu
Po wrześniowych podwyżkach świadczeń o 14. emerytury, październik i listopad przynoszą seniorom wypłaty emerytur w kwotach podstawowego świadczenia. Sprawdzamy, jakie to będą kwoty netto i brutto i jak zmienią się dodatkowe świadczenia po wyborach.
Po wrześniowych podwyżkach świadczeń o 14. emerytury, październik i listopad przynoszą seniorom wypłaty emerytur w kwotach podstawowego świadczenia. Sprawdzamy, jakie to będą kwoty netto i brutto i jak zmienią się dodatkowe świadczenia po wyborach. 123rf.com/robson309
To już ostatnie wypłaty emerytur w listopadzie 2023. Nie będą już tak wysokie, jak te sprzed kilku tygodni, jednak zawsze warto przyjrzeć się ważnym wyliczeniom netto i brutto swoich świadczeń. Zmianie ulegną aż trzy terminy wypłat emerytur w listopadzie, a kwestią sporną pozostaje tylko waloryzacji emerytur i przyszłość 13. i 14. emerytury.

Spis treści

Trzy zmiany terminów wypłat emerytur w listopadzie 2023

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zakłada 7 terminów wypłat emerytur w każdym miesiącu. Listopadowy kalendarz co roku zakłada, że pierwszy dzień tego miesiąca jest dniem wolnym od pracy, dlatego seniorzy, którzy tego dnia powinni otrzymać emeryturę, doczekają się jej jeszcze w październiku. A jakie inne terminy będą zmienione?

  • 1. dnia miesiąca - wypłata 31 października
  • 5. dnia miesiąca - wypłata 3 listopada
  • 6. dnia miesiąca
  • 10. dnia miesiąca
  • 15. dnia miesiąca
  • 20. dnia miesiąca
  • 25. dnia miesiąca - wypłata 24 października

ZUS zawsze wypłaca świadczenie wcześniej, jeśli wyznaczony pierwotnie termin przypada w dzień wolny od pracy lub święto. Tak było również w poprzednim miesiącu. Pierwszy dzień października przypadał w niedzielę, dlatego seniorzy, którzy w tym terminie mieli otrzymać emeryturę, przelew otrzymali już w piątek 29 września.

W tym miesiącu wypłaty emerytur w dni wolne od pracy przypadają trzykrotnie. Założenia ZUS przewidywały wypłatę 5 listopada, a więc w niedzielę niehandlową. Te świadczenia zostaną wypłacone w piątek 3 listopada. Z pewnością zatem dla przynajmniej części z nas nie będzie to pechowy dzień.

Zobacz w galerii: Wyliczenia kwot netto i brutto emerytur w listopadzie. Podajemy 10 kwot.

Niższe świadczenia w kolejnych miesiącach. Waloryzacja emerytur w marcu 2024

Emerytury w listopadzie także pozbawione będą fajerwerków. Jeszcze we wrześniu kwota emerytury była powiększona o czternastkę, o więc maksymalnie o kwotę 2650 zł brutto. To świadczenie przysługiwało wszystkim seniorom pobierających emeryturę, rentę lub świadczenie przedemerytalne nie wyższe niż 5500 zł brutto, ale była to także ostatnia tak duża podwyżka emerytur w tym roku. Teraz powyborcza rzeczywistość pokazuje, że przyszłość tego świadczenia jest niepewna, a zmiany niekoniecznie muszą oznaczać likwidację 14 emerytury.

Waloryzacja emerytur 2024 zaplanowana jest na marzec przyszłego roku. Do tego czasu seniorzy będą otrzymywać świadczenia bez ustawowych podwyżek. Waloryzacja to nadal pole wyłącznie do przypuszczeń, ponieważ wysokość wskaźnika waloryzacji zostanie podana dopiero w znowelizowanej ustawie budżetowej. Najbardziej prawdopodobny scenariusz zakłada jednak podwyżki emerytur o 12,3 proc. Będzie to oznaczać wzrost najniższej emerytury o blisko 200 zł brutto, a dokładnie 178 zł na rękę.

Średnie wzrosty świadczeń emerytalnych w 2024 roku mogą sięgać nawet ponad 400 zł, ale wiele będzie zależeć od sposobu przeliczania emerytur. W bieżącym roku podwyżki emerytur były nie tylko procentowe. Sprawdź, czym jest waloryzacja kwotowo-procentowa i dla kogo jest to szansa na wyższe podwyżki emerytur?

Trzynasta i czternasta emerytura na stałe w kalendarzu

Waloryzacja emerytur z marca 2023 zakładała podwyżki świadczeń o 14,8 proc. lub 250 zł brutto. Kwota najniższej emerytury wzrosła w 2023 roku do 1588,44 zł brutto, a więc do 1445,48 zł netto. To jednak tylko podstawowe świadczenia, bo w bieżącym roku seniorzy mogli liczyć także na kolejne wypłaty 13. i 14. emerytur.

Trzynaste emerytury to dodatkowe świadczenie dla wszystkich emerytów i rencistów w Polsce, które wypłacane jest niezależnie od wysokości podstawowego świadczenia. Ministerstwo Rodziny i Polityki społecznej podkreśla, że 13. emerytura będzie od teraz na stałe wpisana w system świadczeń społecznych, a wypłaty będą następować wraz z kwietniową wypłatą emerytur. W 2023 roku trzynastka wypłacana była w kwocie najniższej emerytury - 1445,48 zł netto.

Czternastą emeryturę w pełnej kwocie 2200 zł netto we wrześniu otrzymali seniorzy, których podstawowe emerytury nie przekraczają kwoty 2900 zł brutto. Powyżej tej kwoty czternastka była przeliczana na zasadach „złotówka za złotówkę”, aż do wypłaty tego dodatku w kwocie 50 zł dla seniorów pobierających emeryturę w wysokości 5500 zł brutto. To kolejne świadczenie dla seniorów, które zgodnie z ustawą z 8 sierpnia 2023 roku będzie wypłacane co roku przez ZUS.

Zakładając, że senior pobiera świadczenie w kwocie najniższej emerytury, to we wrześniu otrzymał on emeryturę w wysokości blisko 3650 zł na rękę. To efekt podniesienia podstawowej emerytury o kwotę czternastki.

W materiale użyto zdjęć pochodzących z 123rf.com

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Przed nami ostatnie wypłaty emerytur w listopadzie 2023. Mamy wyliczenia kwot netto i brutto - Strefa Biznesu

Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska