Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przemysław Myśliwy: Pierniki wysyłamy do Izraela [WYWIAD]

Tomasz Wersocki
Podczas wczorajszego otwarcia Święta toruńskiego piernika chętni mogli spróbować toruńskiego przysmaku
Podczas wczorajszego otwarcia Święta toruńskiego piernika chętni mogli spróbować toruńskiego przysmaku Sławomir Kowalski
Od 254 lat torunianie mogą się cieszyć z wyjątkowych pierników. Na początku produkowanych w dużej, jak na ówczesne czasy, firmie Weesego, a aktualnie w Fabryce Cukierniczej Kopernik. Jednak czy od XVIII wieku receptura ich wypieku nie uległa zmianie?

Firm piernikarskich działających na terenie Torunia w dawnych czasach było sporo. Do największych należała firma Weesego, dwie firmy prowadzone przez rodziny Thomasów - jedna znajdowała się przy Rynku Nowomiejskim 4, a druga działała na rogu ul. Jęczmiennej i Sukienniczej. Z kolei przy ul. Kościuszki obok skrzyżowania z ul. Wojska Polskiego sto lat temu działała farbryka Jana Ruchniewicza.

Zobacz także: Święto Toruńskiego Piernika 2017 [PROGRAM]

Obecnie jedyną firmą produkującą pierniki w Toruniu jest Fabryka Cukiernicza Kopernik, która szczyci się działalnością od 254 lat.

W 1763 r. Jan Weese został właścicielem warsztatu piernikarskiego i rozpoczął budowę rodzinnej firmy produkującej pierwsze toruńskie pierniki. Z kolei jego wnuk w 1824 r. przekształcił warsztat w nowoczesną fabrykę, która została nazwana jego imieniem. Produkty tworzone przez Weesego wysyłane były do odległych zakątków świata, m.in. do Turcji czy Japonii. Następnie firma zbudowała swoją siedzibę w przy ul. Strumykowej, gdzie dokładnie 130 lat później, powstanie Muzeum Toruńskiego Piernika. Dalszy rozwój firmy spowodował, że jej siedziba została przeniesiona w 1913 r. na Mokre, a konkretnie przy obecnej ul. Żółkiewskiego.

Zobacz także: Brama Mostowa do remontu [archiwalne zdjęcia]

O działalności Fabryki Cukierniczej Kopernik rozmawiamy z jej prezesem Przemysławem Myśliwym:

Czy pierniki produkowane obecnie na masową skalę przypominają te z XVIII wieku?

- Recepturę tworzenia piernikowego ciasta mamy taką samą jak dawniej. Podobnie ma się rzecz ze sposobem jego wytwarzania, który również nie uległ zmianie.

Gdzie w tej chwili Firma Cukiernicza Kopernik eksportuje swoje wyjątkowe wyroby?

Głównym odbiorcą toruńskich pierników jest przede wszystkim rynek krajowy. Natomiast jeżeli chodzi o zagranicę to wysyłamy pierniki przede wszystkim do: Stanów Zjednoczonych, Kanady, Wielkiej Brytanii. Jednak zdarzają się także kraje bardziej egzotyczne jak na przykład Izrael.

Zobacz także: Program Święta Toruńskiego Piernika 2017 [ZDJĘCIA]NowosciTorun

Oficjalne otwarcie Święta Toruńskiego Piernika [ZDJĘCIA]

Jaki sprzęt produkcyjny zwiedzający mogą podziwiać w Muzeum Toruńskiego Piernika, który został przekazany przez FC Kopernik?

Maszyn przekazanych przez naszą firmę do siedziby muzeum jest dość sporo. Jednak najważniejszym urządzeniem jest piec, który został zdemontowany w fabryce Kopernik kilka lat temu przed otwarcie Muzeum Toruńskiego Piernika. Został wówczas specjalnie zakonserwowany i odstawiony na bok w fabryce. Jest to piec z lat 70. XX wieku. Bardzo dużo eksponatów znajdujących się w muzeum pochodzi z fabryki Kopernik między innymi formy do pierników, stare zdjęcia czy gazety.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska