Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prześladowania religijne. Konferencja w Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu

Justyna Wojciechowska-Narloch
Justyna Wojciechowska-Narloch
O dyskryminacji religijnej i prześladowaniach rozmawiano we wtorek w kampusie Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu
O dyskryminacji religijnej i prześladowaniach rozmawiano we wtorek w kampusie Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu Grzegorz Olkowski
"Wolność religijna we współczesnym świecie: przeciwdziałanie przyczynom dyskryminacji i pomoc prześladowanym" to tytuł konferencji, która we wtorek, 22 sierpnia odbyła się w kampusie Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu.

Remont jednej z najpiękniejszych toruńskich kamienic powoli zbliża się do końca

od 16 lat

Trudna sytuacja ofiar

Data spotkania i dyskusji o prześladowaniach religijnych nie była przypadkowa. 22 sierpnia to Międzynarodowy Dzień Upamiętniający Ofiary Aktów Przemocy ze względu na Religię lub Wyznanie. Został on ustanowiony w 2019 r. przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. Warto podkreślić, że była to inicjatywa polskiej dyplomacji. Jej pomysłodawcy chcieli zwrócić uwagę na trudną sytuację ofiar prześladowań oraz potrzebę walki z aktami przemocy związanymi z religią i światopoglądem.

O wolności wyznania trzeba mówić

- W wolnym kraju takim jak Polska, który tyle wycierpiał przez nazizm i komunizm, na dyskryminację nie powinno być miejsca. Tymczasem my chrześcijanie jesteśmy dyskryminowani na wielu płaszczyznach. Wystarczy spojrzeć na świat mediów społecznościowych - powiedział otwierając konferencję o. dr Zdzisław Klafka, rektor Akademii Kultury Społecznej i Medialnej.

Prof. Piotr Wawrzyk, sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych zwrócił uwagę na działania Polski w kwestii promocji wolności wyznania. Przypomniał niedawną interwencję w sprawie Domu Polskiego w Jerozolimie po atakach na tę placówkę. Do ich nasilenia doszło w lipcu br.

- Brutalna agresja Rosji na Ukrainę to także atak na chrześcijan. Bomby i pociski spadają nie tylko na obiekty wojskowe, ale również na obiekty cywilne, w tym świątynie prawosławne. Zniszczono jedną z największych w tym kraju cerkiew w Odessie czy islamskie centrum kultury. UNESCO podaje, że zniszczono 117 takich obiektów - wyliczał prof. Wawrzyk. - W innych rejonach świata - w Azji, Afryce, na Bliskim Wschodzie prześladowania chrześcijan są bardzo powszechne i przybierają najróżniejsze formy.

Swój referat wygłosił także dr Marcin Romanowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości.

- Współczesny świat obfituje w paradoksy. Z jednej strony mamy rozwój nauki i technologii, a równocześnie obserwujemy degradację systemu ochrony podstawowych praw człowieka - wolności sumienia i religii - stwierdził dr Mariusz Romanowski. - Dziś osoby powołujące się na tradycyjne chrześcijańskie wartości przegrywają ze źle rozumianą wolnością słowa, ideologiczną cenzurą.

W dyskusji udział wzięli także ks. prof. Waldemar Cisło, przewodniczący polskiej sekcji Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie i ks. prof. Paweł Borkiewicz, pracownik Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Prześladowania na tle religijnym

Według raportu międzynarodowej organizacji Open Doors, z poważnymi prześladowaniami zmaga się ponad 360 milionów chrześcijan. Przemoc wobec nich jest szczególnie nasilona w krajach Afryki Subsaharyjskiej. W 2022 r. w samej Nigerii śmierć ze względu na wiarę poniosło 5014 chrześcijan.
Prześladowania na tle religijnym odnoszą się nie tylko do aktów przemocy fizycznej wobec osób wierzących. Zaliczają się do nich również sytuacje, w których utrudnia się wiernym kultywowanie praktyk religijnych poprzez np. uniemożliwienie budowania kościołów czy rejestrację organizacji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska