Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przy jodze pozbywamy się również złych nawyków

Paulina Błaszkiewicz
Paulina Błaszkiewicz
Joga do tekstu Pauliny Błaszkiewicz na zdjęciu Agata Ślesińska Witold OrcholskiJoga do tekstu Pauliny Błaszkiewicz na zdjęciu Agata Ślesińska Witold Orcholski
Joga do tekstu Pauliny Błaszkiewicz na zdjęciu Agata Ślesińska Witold OrcholskiJoga do tekstu Pauliny Błaszkiewicz na zdjęciu Agata Ślesińska Witold Orcholski Grzegorz Olkowski
Rozmowa z AGATĄ ŚLESIŃSKĄ, instruktorką jogi klasyczną metodą Swami Sivananda.

Na czym polega magia jogi?
Cała magia polega na tym, że joga dostosowuje się do człowieka, a nie odwrotnie. W przypadku innych dyscyplin sportowych jest tak, że człowiek musi się do nich dostosować. W przypadku jogi mamy całkowitą kontrolę nad ciałem. Jedna pozycja może wyglądać zupełnie inaczej u każdej osoby, ponieważ mamy różne ciała.
Co daje nam uprawianie jogi?
Poza świadomością ciała, daje nam przede wszystkim lepsze samopoczucie psychiczne i fizyczne. Kiedy boli nas głowa, zamiast sięgać po tabletkę przeciwbólową, wystarczy seria ćwiczeń karku, które pomagają rozluźnić mięśnie.
To prawda, że joga odmładza?
Tak. Jest nawet takie powiedzenie, że jesteśmy młodzi dopóki, dopóty nasze ciało jest elastyczne. Joga różni się od innych sportów tym, że wzmacnia nasze mięśnie i nie obciąża ich, dlatego doskonale współgra z innymi dyscyplinami. Całkiem niedawno organizowaliśmy zajęcia pod hasłem „Joga dla biegaczy”.[break]
Są różne dziedziny jogi?
Tak. Ja zajmuję się jogą klasyczną, ale niedawno odkryłam akrojogę, którą można ćwiczyć w parach.
Ale ta forma skierowana jest chyba do osób zaawansowanych?
Niekoniecznie. To tylko tak groźnie wygląda, jeśli spojrzymy na figury, które są wykonywane. Wszystko zależy od współpracy i wzajemnego zaufania.
Pani Agato, proszę mi wybaczyć szczerość, ale joga mimo wszystko wydaje mi się nudna. Nie każdy ma do niej cierpliwość.
Podobnie jak wiele innych osób ma pani złe wyobrażenie o jodze. W klasycznej wersji joga wydaje się czymś statycznym, ale proszę mi wierzyć, że utrzymanie ciała w jednej pozycji przez kilka minut wcale nie jest nudne, ponieważ wymaga wiele wysiłku. Adrenalina, która temu towarzyszy nie jest co prawda taka, jak przy skokach ze spadochronem, ale jeśli staniemy na głowie albo na rękach, to gwarantuję, że błędnik zacznie szaleć. (śmiech)
Czyli endorfiny też się wydzielają?
Oczywiście, że tak. Poza tymi hormonami szczęścia warto wspomnieć o efektach ćwiczeń, które widać gołym okiem już po kilku tygodniach. Mam tu na myśli większą swobodę ruchów, prawidłowy oddech, dobry nastrój. Przy jodze pozbywamy się również złych nawyków, takich jak krytycyzm czy niskie poczucie własnej wartości. Uczestnicy moich zajęć mówią: ojej, ale jestem sprawny.
Czy mężczyźni też ćwiczą jogę?
Tak. W Indiach na dwadzieścia osób, szesnaście to mężczyźni. U nas proporcje są odwrotne, ale panowie coraz częściej pojawiają się z matą na zajęciach. Joga ma taką zalet, że nie wymaga specjalnych przygotowań. Potrzebne są nam odpowiedni strój, który nie krępuje ruchów i mata. Poza tym liczą się chęci i regularność. Sama pani widzi, że lista zysków jest znacznie dłuższa niż kosztów.
A dlaczego Pani zaczęła ćwiczyć jogę?
Chciałam ukoić własne nerwy. Byłam dosyć nerwowa, dlatego zaczęłam szukać sposobu na rozwiązanie własnego problemu. Zaczęłam od medytacji, a chwilę później zakochałam się w jodze i jestem jej wierna do dziś.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska