Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przybywa zwierząt w toruńskim schronisku. Ostatnio trafia tam bardzo dużo małych kociąt

Tomasz Wersocki
W schronisku zwierzęta mogą liczyć na kompleksową pomoc
W schronisku zwierzęta mogą liczyć na kompleksową pomoc
Porzucone i nieufne wobec człowieka takie początkowo są zwierzęta trafiające do toruńskiego schroniska.

W placówce znajduje się obecnie dokładnie: 372 psów oraz 75 kotów. I niestety - jak twierdzi Agnieszka Szarecka kierowniczka schroniska w Toruniu - „jest to stale utrzymujący się standard”. 400 to liczba krytyczna zwierząt przebywających w schronisku.

Tymczasowe zbawienie

- Przeżywamy teraz najtrudniejszy okres w roku, ponieważ do schroniska trafia bardzo dużo małych kociąt. Niestety wiele z nich jest za szybko odbieranych od matki i wówczas trudno jest je zabezpieczyć przed śmiertelnymi chorobami. Takie kocięta można szczepić dopiero po ukończeniu ósmego tygodnia życia - mówi Agnieszka Szarecka.

Zobacz także:

W sali sesyjnej Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu odbywa się dziś (12.06) spotkanie przedstawicieli młodzieżowych rad gmin i miast województwa kujawsko-pomorskiego. Udział w spotkaniu zapowiedzieli przedstawiciele Bydgoszczy, Włocławka, Brodnicy, Jabłonowa Pomorskiego, Chełmna i Barcina oraz gmin Lisewo, Świecie nad Osą, Łubianka i Dąbrowa. Młodzież i ich opiekunowie rozmawiają o potrzebach młodych ludzi w naszym regionie.(UMWK-P)Polecamy:Gwara młodzieżowa lat 70. QUIZJak dobrze znasz Toruń sprzed lat? TESTAmerykańska prognoza pogody na lato w PolsceNowosciTorun

Młodzieżowe rady gmin i miast województwa kujawsko-pomorskie...

Prawdziwym wytchnieniem dla zwierzęcego azylu wydaje się być idea domów tymczasowych.

- Takie domy są przydatne zwłaszcza małym kociętom, dla których jest to kwestia życia bądź śmierci. Pomysł domu tymczasowego polega na tym, że osoby chętne zabierają zwierzęta do siebie na okres maksymalnie miesiąca. Zwierzęta mają wówczas zapewnioną stałą opiekę. Schronisko przez ten czas zapewnia karmę oraz niezbędną opiekę weterynarza. Jest to dobre rozwiązanie dla osób, które mają obawy przed powzięciem ostatecznej decyzji o zabraniu zwierzaka do domu - tłumaczy Agnieszka Szarecka.

Na rzecz schroniska nadal można przekazywać makulaturę czy nakrętki od butelek, które są następnie odsprzedawane firmom skupujących tego rodzaju tworzywa.

- Przyjmujemy także wszelkiego typu karmy dla kotów i psów, ale coraz częściej widzimy, że zwierzęta karmione jednym rodzajem pożywienia są dużo zdrowsze. Oczywiście nie odmawiamy ludziom, którzy chcą kupić karmę, ale lepiej byłoby, gdyby takie osoby wcześniej zadzwoniły i zapytały się co konkretnie potrzebujemy - mówi Agnieszka Szarecka.

Budżet z pomocą

W schronisku niedługo rozpocznie się modernizacja budynku dla najmniejszych psów. Jednocześnie placówka w tym czasie zainicjuje akcję poszukiwania domów tymczasowych.

Zobacz również:

Schronisko bierze udział także w tegorocznej edycji budżetu partycypacyjnego. Tym razem chce wyremontować kojce dla dużych psów. Głosowanie nad wszystkimi projektami zgłoszonymi w ramach budżetu rozpocznie się 16 czerwca.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska