Przychodnie rodzinne będą prowadzić pilotaż opasek telemedycznych. Trafią one do ozdrowieńców, którzy ciężko przeszli COVID-19

PD
Urząd Marszałkowski
We wrześniu do przychodni rodzinnych w całym kraju ma trafić tysiąc teleopasek. Lekarze rozdysponują je dla tych pacjentów, którzy przebywali w szpitalu z powodu zakażenia koronawirusem. Opaski mają służyć do stałego pomiaru parametrów życiowych pacjenta m.in. takich jak temperatura ciała czy puls. Gdy będzie się działo coś złego, zegarek zaś wyśle dane do specjalnej platformy tak, by mógł zainterweniować lekarz.

Od środy, 21 lipca, obowiązuje rozporządzenie z 19 lipca 2021 r. w sprawie programu pilotażowego w zakresie wykorzystania opasek telemedycznych w podstawowej opiece zdrowotnej (POZ). Projekt nie został przekazany do konsultacji publicznych i opiniowania "z uwagi na charakter i pilność regulacji związanej z koniecznością jak najszybszego zabezpieczenia potrzeb zdrowotnych społeczeństwa".

Z opasek mają skorzystać pacjenci, którzy przebywali w szpitalu z powodu zakażenia koronawirusem lub u których rentgen wykrył zmiany świadczące o zakażeniu wirusem.

Na początku do stałego monitorowania zakwalifikowanych zostanie tysiąc osób. Pilotaż będzie realizowany w placówkach POZ na terenie całego kraju. Do każdego ośrodka, który zostanie zakwalifikowany do programu trafi od 20 do 30 opasek. O włączeniu do pilotażu będzie decydować m.in. data zgłoszenia oraz liczba deklarowanych pacjentów do zdalnego monitoringu.

Dane z takiego "zegarka" będą wysyłane do platformy tzw. Domowej Opieki Medycznej. Tam lekarz ma kontrolować wyniki ozdrowieńca i jeśli coś będzie nie tak, to powinien zainterweniować.

– Program pilotażowy będzie realizowany w trzech etapach, na które składać się będą: etap organizacji (w trakcie którego minister właściwy do spraw zdrowia, zwany dalej „ministrem", min. dokona zakupu opasek telemedycznych, przeprowadzi akcję promocyjną dotyczącą ich wykorzystania, wdroży funkcjonalność platformy DOM umożliwiającą realizację programu pilotażowego), etap realizacji (w trakcie którego wybrani realizatorzy programu pilotażowego będą wykonywać świadczenia opieki zdrowotnej z wykorzystaniem opasek telemedycznych, monitorować realizację programu pilotażowego oraz gromadzić dane służące do wyliczenia wskaźników, o których mowa w § 11) oraz etap ewaluacji programu pilotażowego (który obejmie ocenę działań objętych programem pilotażowym) – czytamy w uzasadnieniu rozporządzenia.

Prawdopodobnie w pilotażu weźmie udział miedzy 300 a 400 przychodni zdrowia. Te mają zgłaszać się do resortu. Pierwszy etap ma się zakończyć do 21 września.

Materiał oryginalny: Przychodnie rodzinne będą prowadzić pilotaż opasek telemedycznych. Trafią one do ozdrowieńców, którzy ciężko przeszli COVID-19 - Gazeta Krakowska

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie