Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przypominamy historię dawnych toruńskich zakładów

Szymon Spandowski
Tak wygląda plac po Polchemie
Tak wygląda plac po Polchemie Grzegorz Olkowski
W piątkowym magazynie „Nowości” ukazał się obszerny tekst poświęcony toruńskiemu Polchemowi. Płynąc na fali wspomnień mamy zamiar dotrzeć teraz do młynów na Mokrem.

Pracownikom Polchemu, którzy odpowiedzieli na nasz apel i podzielili się wspomnieniami, bardzo serdecznie dziękujemy za pomoc. Wszystkiego nie udało się wykorzystać, z zebranych informacji można by było napisać pół książki, jednak każda opowieść została zanotowana, z pewnością kiedyś się jeszcze przyda.

Wykorzystując falę wspomnień postanowiliśmy w podobny sposób przypomnieć również inne nieistniejące już toruńskie zakłady. Zaczęliśmy od przemysłu nieorganicznego, w następnym odcinku zamierzamy się więc przyjrzeć gigantowi z branży spożywczej, a mianowicie młynom na Mokrem.

Zobacz także: Polchem to była kiedyś potęga. Jak się tam pracowało? [zdjęcia]

To dość poważne wyzwanie, ponieważ historia tego miejsca sięga lat 80. XIX wieku, kiedy pierwszy młyn parowy uruchomił w rejonie ulicy Lipowej (dziś Kościuszki) Gustaw Gerson. Tak daleko przekazywana z pokolenia na pokolenie pamięć pewnie sięgała nie będzie, na pewno jednak w Toruniu mieszkają jeszcze krewni pracowników Leopolda Richtera, który przejął młyn po Gersonie. Przede wszystkim liczymy oczywiście na członków załogi z lat powojennych oraz na adeptów Technikum Przemysłu Młynarskiego.

Państwa wspomnienia i informacje bardzo się przydadzą nie tylko po to, aby przypomnieć w gazecie o młynach. W odróżnieniu od Polchemu, który zniknął bez śladu, kompleks przemysłowy na Mokrem przeżywa właśnie drugą młodość jako nowoczesne (!) Centrum Nowoczesności.

Toruński „Młyn Wiedzy” może być dumny z przeszłości zajmowanych przez siebie budynków. Warto by było to umocnić, a posiadany przez obecnych gospodarzy młyna zasób informacji poszerzyć.

Załoga „Młyna Wiedzy” już wiele razy zaskakiwała torunian i nas niezwykłymi i oryginalnymi pomysłami, w tym przypadku również można się spodziewać czegoś ciekawego.

W Toruniu gościła dziś Magdalena Boczarska, odtwórczyni głównej roli w „Sztuka kochania. Historia Michaliny Wisłockiej”. Aktorka spotkała się z widzami tuż po seansie tego filmu w Kinie Centrum.

Spotkanie z Magdaleną Boczarską w Toruniu

Dawnych pracowników młynów na Mokrem, bądź ich potomków, którzy mogą się podzielić z nami wspomnieniami, prosimy o kontakt.

Najlepiej e-mailowy: [email protected], listowy: Szymon Spandowski, redakcja „Nowości”, ul. Podmurna 31, 87-100 Toruń albo telefoniczny: 56 611 81 11. W tym ostatnim przypadku najlepiej kontaktować się w poniedziałek i wtorek między godz. 13 i 16.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska