Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Radni powiatowi wysłuchali sprawozdania Powiatowego Inspektora Sanitarnego

Michał Fudali
Michał Fudali
Sesja Rady Powiatu Toruńskiego
Sesja Rady Powiatu Toruńskiego Michał Fudali
Wzrasta liczba rodzin, które nie szczepią swoich dzieci. Do końca zeszłego roku było ich w powiecie 26. Teraz jest już 31. Radni powiatowi podczas ostatniej sesji wysłuchali między innymi rocznego sprawozdania Powiatowego Inspektora Sanitarnego.

- Na razie nie stanowi to do ogółu liczby zaszczepionych jakiegoś strasznego problemu, bo wyszczepialność jest na dobrym poziomie, zapewniającym odporność zbiorowiskową - mówi Hanna Wolska Powiatowy Inspektor Sanitarny. - Jednak, ponieważ ta liczba rośnie, może nam się wiele jednostek szerzyć w formie epidemii.
Ogółem w ubiegłym roku nie zaszczepiono zgodnie z Programem Szczepień Ochronnych 50 dzieci i 1 osobę dorosłą pokąsaną przez nieznanego psa. W stosunku do 31 osób wdrożono postępowanie administracyjno-egzekucyjne.

Groźny krztusiec

Zapadalność na choroby zakaźne, którym zapobiega się za pomocą szczepień jest w znacznym stopniu zależna od poziomu realizacji szczepień ochronnych. Wśród chorób objętych programem obowiązkowych szczepień ochronnych wystąpiły zachorowania na krztusiec, świnkę, różyczkę oraz ospę wietrzną.

Jak wynika z raportu opracowanego przez Powiatowego Inspektora Sanitarnego w 2015 roku utrzymywał się trwający od kilku lat wzrost liczby zachorowań na krztusiec. W 2013 r. zgłoszono 9 zachorowań, w 2014 r. - 53 przypadki, w 2015 r. - 95 zachorowań.

Najwięcej zachorowań (59) wystąpiło wśród dzieci do 14 lat (62 proc.). Większość osób (83 - 87 proc.) mieszkała na wsi. Wśród chorych wystąpiło 9 ognisk rodzinnych, w których zachorowało od 2 do 4 osób (łącznie 22 osoby - 23 proc.).

Mniej świnki, ospy i różyczki

W 2015 r. zarejestrowano 10 zachorowań na świnkę, o 2 przypadki mniej niż w 2014 r. Zachorowało 5 mężczyzn i 5 kobiet. W mieście zarejestrowano 3 przypadki (30 proc.), na wsi zachorowało 7 osób (70 proc.). Zachorowania objęły osoby od 3 do 55 lat.
Spadek zachorowań odnotowano także w przypadku ospy wietrznej - w 2015 r. zachorowało 219 osób, w 2014 r. chorowały 1093 osoby. Najwięcej zachorowań na ospę wietrzną zarejestrowano u dzieci do 9 roku życia - 174 zachorowania, które stanowiły 84 proc. ogólnej liczby chorych.
W mieście zarejestrowano 20 przypadków (9 proc.), na wsi 199 zachorowań (91 proc.).
Liczba zachorowań na różyczkę zmniejszyła się z 12 przypadków w 2014r. do 6 przypadków w 2015 r. W ramach programu Światowej Organizacji Zdrowia różyczka od 2004 r. podlega eliminacji.
Głównym celem programu jest m.in. eliminacja zakażeń kobiet w ciąży i zapobieganie zespołowi różyczki wrodzonej u dzieci.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska