Ranigast wycofany z aptek: numery serii leku Ranigast
Już we wrześniu 2019 roku Główny Inspektor Farmaceutyczny wydał 11 decyzji o wstrzymaniu z obrotu produktu leczniczego, który stosowany jest w leczeniu chorób żołądka. Chodziło o Ranigast i inne leki, które zawierały substancję czynną Ranitidinum.
Jak informował wtedy producent Polpharma, decyzje o wstrzymaniu w obrocie miały związek z wykryciem zanieczyszczenia N-nitrozodimetyloaminy (NDMA), w niektórych produktach zawierających Ranitidinum, oferowanych przez inne firmy na terenie innych krajów. - Wstrzymanie w obrocie produktów Polpharmy ma charakter prewencyjny. Umożliwia wyjaśnienie wszystkich wątpliwości, minimalizując ewentualne ryzyko dla pacjenta - czytamy w komunikacie z 19 września.
W październiku GIF wydał 5 decyzji o wycofaniu z aptek produktu leczniczego Ranigast.
RANIGAST wycofany z aptek:
- Ranigast Pro, 75 mg, tabletki powlekane
- Ranigast, 0,5 mg/ml, roztwór do infuzji
- Ranigast, 150 mg, tabletki powlekane
- Ranigast Fast, 150 mg, tabletki musujące
- Ranigast Max, 150 mg, tabletki powlekane
Ranigast wycofany z aptek: dlaczego wycofano lek?
Jak czytamy w oficjalnym komunikacie, przyczyną wycofania z obrotu Ranigast jest [b]potwierdzenie przekroczenia dopuszczalnego limitu N-nitrozodimetyloaminy (NDMA)
w seriach substancji czynnej Ranitidinum zastosowanej do wytworzenia ww. produktów.
- Pacjenci posiadający produkty lecznicze, których dotyczą decyzje, powinni w pierwszej kolejności skonsultować się z lekarzem, celem ustalenia dalszego sposobu terapii - infromuje Główny Inspektor Sanitarny
Ranigast wycofany z aptek: informacja producenta
Polpharma, producent Ranigast opublikował na swojej stronie informacje dla pacjentów. - Kierując się troską o pacjenta i biorąc pod uwagę ryzyko wystąpienia NDMA w samych produktach, Polpharma wystąpiła z samodzielnym wnioskiem do Głównego Inspektora Farmaceutycznego o wycofanie produktów z obrotu. W dniu 28 października 2019 GIF wydał decyzje o numerach 71/WC/2019, 72/WC/2019, 73/WC/2019, 74/WC/2019, 75/WC/2019, które stanowią formalną podstawę wycofania.
W przypadku pytań od pacjentów, prosimy o kontakt z Działem Bezpieczeństwa Farmakoterapii i Informacji Medycznej. Informacji udzielamy od poniedziałku do piątku w godz. od 8 do 16 pod nr tel. +48 22 364 61 00. Można również skierować zapytania drogą elektroniczną poprzez formularz kontaktowy, wybierając w polu adresata: Zapytania medyczne - informuje Polpharma.

Lucyna Nenow - wizyta prezydenta Dudy w Jaworznie
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?