Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rekordowa liczba bezrobotnych z wyższym wykształceniem

Małgorzata Oberlan
W zeszłym roku Uniwersytet Mikołaja Kopernika wypuścił na rynek pracy ponad 600 absolwentów administracji, ponad 500 - zarządzania i pedagogiki. Ilu z nich trafiło na kuroniówkę?

W zeszłym roku Uniwersytet Mikołaja Kopernika wypuścił na rynek pracy ponad 600 absolwentów administracji, ponad 500 - zarządzania i pedagogiki. Ilu z nich trafiło na kuroniówkę?

<!** Image 3 align=none alt="Image 196129" sub="Barbara Czarnecka z komisji rekrutacyjnej UMK z dokumentami kandydatów na studia [Fot.: Grzegorz Olkowski]">W końcu czerwca w urzędach pracy w całym kraju zarejestrowanych było blisko 2 mln bezrobotnych. Wśród nich ponad 216 tys. miało dyplom wyższej uczelni. To rekord. Nigdy w poprzednich latach nie było tak dużo wykształconych osób bez zajęcia w połowie roku - wynika z danych Ministerstwa Pracy.

<!** reklama>W Kujawsko-Pomorskiem tendencja jest podobna. W czerwcu zeszłego roku bezrobotnych z wyższym wykształceniem było 9701. W czerwcu tego roku - już 10395.

- W tej grupie odnotowaliśmy najwyższy wzrost - mówi Mariola Wilmanowicz z Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Toruniu.

Tysiące humanistów

Jakie kierunki i które uczelnie skończyli ci bezrobotni z dyplomami?

- Nie prowadzimy takich badań. Nie są one obligatoryjne - mówi Mariola Wilmanowicz. - Ale w przypadku naszego regionu (wyższe bezrobocie w Polsce panuje tylko w Warmińsko-Mazurskiem - przyp. red.) takie badanie byłoby wskazane. Tyle że potrzebne byłyby na to dodatkowe siły i pieniądze.

UMK, największa uczelnia w regionie, bada losy swoich absolwentów, ale nie dysponuje twardymi danymi. Po pierwsze, dziś Biuro Karier UMK dysponuje i upublicznia wyniki badań z... 2009 roku. Po drugie, badaniu nie poddają się wszyscy. Z rocznika absolwentów 2009 r. oba etapy badawcze przeszło tylko 37 proc. osób.

Trudno zatem powiedzieć, jak kończą np. humaniści, legionami wypuszczani przez uczelnię na rynek pracy. Z danych WUP i resortu pracy wiadomo, że w 2011 roku mury UMK opuściło 640 absolwentów administracji, 584 zarządzania, 508 pedagogiki, 414 prawa, 305 historii, 291 stosunków międzynarodowych, 247 filologii polskiej, 201 socjologii, 200 geografii itd.

Jak wybierają młodzi?

Drugi etap rekrutacji na UMK jeszcze trwa, ale już wiadomo, jakie są hity tego roku. Pomijając kierunki medyczne (Collegium Medicum), rekordowe liczby kandydatów zgłosiły się na: finanse i rachunkowość i bezpieczeństwo wewnętrzne (ok. 900), zarządzanie (ponad 700), administrację (661), a także dziennikarstwo i komunikację społeczną (601).

Na ten ostatni kierunek rekrutacje już zakończono.

- Przyjęliśmy 158 osób - mówi Marcin Czyżniewski, rzecznik UMK.

Co ciekawe, w 2011 roku ten kierunek skończyło 16 osób. Czy nowi adepci dziennikarstwa za 3-5 lat znajdą pracę w zawodzie? Załamanie na rynku mediów każe wątpić. Podobnie zresztą jak prognozy agencji zatrudnienia typu Work Service regularnie monitorujących rynek pracy.

Osobnym wątkiem pozostaje pytanie, czy jakikolwiek dyplom, nawet elitarnego kierunku technicznego, może być gwarancją zatrudnienia. Oczekiwania absolwentów w ocenie samych pracodawców często nie przystają do umiejętności, którymi dysponują. Bo tych, w odróżnieniu od wiedzy teoretycznej, w trakcie kształcenia nabywają niezbyt wiele.


Fakty

W 2011 roku UMK opuściło:

640 absolwentów administracji, 584 zarządzania, 508 pedagogiki, 414 prawa, 305 historii, 291 stosunków międzynarodowych, 247 filologii polskiej

Ilu z nich jest bez pracy? Danych brak, bo... tego się nie bada.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska