Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rodzina 500 plus. Polaków czekają duże zmiany w programie. Sprawdź nowe terminy i kiedy złożyć wniosek o 500 plus

Mirosława Kruczkiewicz-Siebers
Mirosława Kruczkiewicz-Siebers
Skończył się wrzesień, a my nie złożyliśmy wniosku o wypłatę 500 plus? Spokojnie, zgodnie z niedawnymi zmianami w regulaminie przyznawania tego wsparcia nie musimy się spieszyć! W tym roku z uwagi na pandemię nastąpiło kilka zmian w programie, głównie dotyczących terminów. Warto sprawdzić.

Przypomnijmy: w tym roku nie trzeba składać kolejnego wniosku o przyznanie pieniędzy z programu „Rodzina 500+”.

Wniosek złożony w ubiegłym roku, czyli od 1 lipca 2019, jest podstawą wypłaty świadczenia aż do końca maja 2021 roku - takie zapewnienia minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marleny Maląg można znaleźć na internetowej stronie MRPiPS.

Termin składania wniosków o 500 plus
Wcześniejnabór wniosków o wypłatę 500+ odbywał się od 1 lipca do 30 września. A kolejny okres wypłaty liczono od 1 października do końca września następnego roku. Nowelizacja przepisów zmieniła okres rozliczeniowy i wydłużyła obecny okres wypłat.

Decyzja o przyznaniu pobieranego teraz 500 plus obowiązuje aż do 31 maja 2021 roku. Później świadczenie będzie rozliczane od 1 czerwca do 31 maja roku następnego. Przy czym termin rozpoczęcia wypłaty będzie zmienny: im wcześniej wpłynie wniosek, tym szybciej wnioskodawca otrzyma pieniądze. O 500 plus można będzie występować już w lutym 2021 roku. Ale uwaga!

  • Od 1 lutego 2021 roku o wsparcie z programu „Rodzina 500” plus będzie można wnioskować drogą internetową - poprzez bankowość elektroniczną, platformę ePUAP i portal emp@tia
  • od 1 kwietnia 2021 roku drogą tradycyjną, czyli we właściwym urzędzie gminy, bezpośrednio lub listownie za pośrednictwem Poczty Polskiej.
  • Rodzice i opiekunowie nowo narodzonego dziecka, którzy nie pobierają jeszcze świadczenia wychowawczego, do programu mogą przystąpić w każdej chwili.

500 plus. Zmiany w programie
Sztandarowy program socjalny rządu PiS, nazywany potocznie „Programem 500+”, funkcjonuje już ponad cztery lata. W życie wprowadzono go 1 kwietnia 2016 roku. Od tego czasu przeszedł kilka korekt.

  • Najważniejszej zmiany dokonano 1 lipca zeszłego roku. Wcześniej świadczenie przysługiwało drugiemu i każdemu kolejnemu dziecku w rodzinie. Na pierwsze dziecko mogli je otrzymać jedynie rodzice z niskimi dochodami.
  • Od lipca 2019 roku 500+ należy się każdemu dziecku do ukończenia 18. roku życia, bez względu na dochód osiągany przez rodzinę. Poza tym pieniądze z programu naliczane są od daty złożenia wniosku, więc beneficjenci otrzymują stosowne wyrównania.

Polecamy

Postulaty powiązania wysokości wypłat z dochodami rodziców czy opiekunów dziecka albo premiowania tych, którzy pracują zawodowo, nie zostały uwzględnione przez autorów zmian.
Jak podało w sierpniu tego roku Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, do świadczenia wychowawczego z programu "Rodzina 500+" uprawnionych jest 6,5 mln dzieci, a od chwili rozpoczęcia wypłat do rodzin trafiło ponad 114 mld złotych (za www.gov.pl).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska