Rozbiły Białorusinki!

Podopieczne Algirdasa Paulauskasa odniosły czwarte zwycięstwo w Lidze Bałtyckiej Sławomir Kowalski
Koszykarki Energi Toruń występujące w roli gości nie dały najmniejszych szans kolejnemu rywalowi w Lidze Bałtyckiej. Tym razem pewnie pokonały w hali Spożywczaka Tsmoki Mińsk 95:59.

Katarzynki nie dały swoim rywalkom najmniejszych szans. Już od pierwszych minut dominowały na parkiecie i systematycznie powiększały przewagę.
Warto dodać, że musiały sobie radzić bez przebywających na zgrupowaniu reprezentacji Polski Julii Adamowicz i Moniki Radomskiej. Po raz pierwszy po blisko miesięcznej przerwie do gry wróciła za to Julie McBride. Amerykanka z polskim paszportem pauzowała z powodu naciągnięcia mięśnia łydki.
Algirdas Paulauskas od razu wystawił rozgrywającą w pierwszej piątce, a ta już do przerwy miała na swoim koncie pięć punktów, trzy zbiórki i osiem asyst.
Wysoką formę potwierdziły też inne Katarzynki. Weronika Gajda zdobyła 18 punktów i miała 7 zbiórek oraz 8 asyst. 19 punktów, 8 asyst i 4 zbiórki to z kolei dorobek Darxii Morris.
Torunianki wręcz zdemolowały Białorusinki już do przerwy. Jedynie na samym początku meczu zanosiło się na wyrównane spotkanie. W 5. min. po trafieniu Jaurenji Stsiapanawej ekipa z Mińska prowadziła 10:8. Obraz gry szybko jednak uległ zmianie. Koszykarki Tsmoków zdobyły do końca kwarty już tylko cztery „oczka”, a zawodniczki Energi rzuciły ich aż 26 i po dziesięciu minutach Katarzynki miały dwadzieścia punktów przewagi (34:14). Druga kwarta wyglądała podobnie i na przerwę obie ekipy schodziły przy stanie 64:24 dla torunianek! To był prawdziwy nokaut.
Trochę rozluźnienia wkradło się w poczynania Katarzynek po zmianie stron i w trzeciej kwarcie skuteczniejsze były Białorusinki.
Koszykarki Energi z czasem wróciły do dobrej dyspozycji i w czwartej kwarcie osiągnęły najwyższe prowadzenie w meczu. Po kolejnej serii punktów i trafieniu w 37. min. Agaty Szczepanik podopieczne Algirdasa Paulauskasa prowadziły aż 93:49!
Ostatecznie Katarzynki triumfowały 95:59 i dzisiaj zmierzą się z rywalkami po raz drugi.

Tsmoki Mińsk - Energa Toruń 59:95 (14:34, 10:30, 23:17, 12:14).
Tsmoki: R. Theriot 19 (2x3), A. Murauskaja 16 (1), W. Kiuliak 11 (3), J. Stasiapanawa 2, K. Rybałka 0 oraz H. Lapo 9 (1), A. Suszczuk 2, K. Baldujewa, A. Szałczenka, D. Sizonawa i T. Jarmolich 0
Energa: D. Morris 19 (2), W. Gajda 18 (3), K. Cain 16, E. Tłumak 11 (3), J. McBride 5 oraz A. Szczepanik 11, P. Harris 10, R. Płonka 3, M. Wieczyńska 2, M. Duda i M. Iwaszczanka po 0

Białoruska ekipa przyjechała do Torunia na dwa spotkanie. W poniedziałek o godz. 17. w hali Spożywczaka (ul. Grunwaldzka) odbędzie się drugie spotkanie.