Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rozwiązanie umowy o pracę. Kto może starać się o odprawę? [ADWOKAT RADZI]

red.
Rozwiązanie umowy o pracę. Kto może starać się o odprawę? [ADWOKAT RADZI]
Rozwiązanie umowy o pracę. Kto może starać się o odprawę? [ADWOKAT RADZI] Grzegorz Olkowski
- Jestem zatrudniony w dużej firmie. Czy jeśli to ja wypowiem umowę o pracę, to będzie mi przysługiwać odprawa pieniężna? - pyta Czytelnik. Odpowiada adwokat Aleksandra Chołub z Torunia.

Prawo do odprawy pieniężnej od pracodawcy zatrudniającego co najmniej 20 pracowników, przysługuje m.in. w przypadku, gdy do rozwiązania umowy o pracę przez pracodawcę (bądź na mocy porozumienia stron), dochodzi tylko z jednym pracownikiem, jeżeli podstawą rozwiązania umowy były przyczyny niedotyczące tego pracownika i jednocześnie stanowiły one wyłączny powód uzasadniający rozwiązanie umowy o pracę (podstawa prawna: art.8 w związku z art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników, Dz.U. z 2015 r., poz. 192 ze zm., zwanej dalej ustawą o zwolnieniach grupowych).

**Zobacz także:

https://torun.naszemiasto.pl/weekend-w-toruniu-panie-opanowaly-bajke-disco-club-zdjecia/ar/c8-4271568

**

Też przy „zmieniającym”

Odprawa pieniężna może przysługiwać także pracownikowi, którego stosunek pracy ustał wskutek odmowy przyjęcia przez niego nowych warunków pracy przedstawionych przez pracodawcę w drodze wypowiedzenia zmieniającego.

W Uchwale z dnia 2 lipca 2015 r. w sprawie o sygn. akt III PZP 4/15 Sąd Najwyższy wyraził pogląd, że podstawowe cele regulacji ustawy o zwolnieniach grupowych przemawiają za zastosowaniem przepisów o odprawach pieniężnych do pracowników, którzy rozwiązali stosunek pracy z winy pracodawcy w trybie art. 55 § 1¹ kodeksu pracy.

Zobacz także: Zniżka dla ojca Rydzyka

Gdy winę ma pracodawca

Jeśli pracownik rozwiązuje umowę o pracę ze względu na ciężkie naruszenie wobec niego przez pracodawcę podstawowych obowiązków, to czyni to z powodu zachowania pracodawcy. - A to uzasadnia twierdzenie, że jest to przyczyna rozwiązania stosunku pracy niedotycząca pracownika także w rozumieniu art. 1 ustawy o zwolnieniach grupowych, uzasadniająca przyznanie odprawy pieniężnej przewidzianej w art. 8 tej ustawy - objaśnia adwokat Aleksandra Chołub. - Jest to świadczenie o charakterze gratyfikacyjno-rekompensacyjnym, przysługującym na zakończenie stosunku pracy. (Uchwała Sądu Najwyższego z dnia 2 lipca 2015 r., sygn. akt III PZP 4/15).

Zobacz także: Egzotyczny pancernik nowym nabytkiem toruńskiego ogrodu zoobotanicznego

Innymi słowy, rozwiązanie umowy o pracę przez pracownika z powodu ciężkiego naruszenia przez pracodawcę podstawowych obowiązków wobec niego, uprawnia tego pracownika do nabycia prawa do odprawy pieniężnej, jeżeli przyczyna ta stanowi wyłączny powód. Zdarzyć się mogą sytuacje, że pracownik nie wiedział, że należała mu się odprawa, a pracodawca nie wypłacił należnego mu świadczenia. W takiej sytuacji, pracownik może wystąpić do sądu pracy z roszczeniem o odprawę, jeżeli od ustania stosunku pracy nie minęły 3 lata.

Co środę 
porada prawnicza

W każdym środowym wydaniu „Nowości” Czytelnicy 
znajdą rubrykę z naszą prawniczą poradą. W niej natomiast odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania naszych Czytelników dotyczące ich wątpliwości prawnych z różnych dziedzin.

Polecamy: Kto podpalił bezdomnego? [ZAPIS z MONITORINGU]

Pytania można przysyłać pod adresem mailowym: [email protected].

Z inicjatywą udzielania takich 
porad wspólnie z naszą redakcją wyszła Okręgowa Rada Adwokacka w Toruniu.

- Wiemy, że bez fachowej pomocy prawnej trudno sobie zwykłemu obywatelowi poradzić - mówi adwokat Wiktor Indan-Pykno, dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w Toruniu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska