Tylko u nas
zobacz

Polecamy!

Rozwiń
Sąd rozstrzygnie, czy UMK mógł wypowiedzieć dzierżawcy umowę

Sąd rozstrzygnie, czy UMK mógł wypowiedzieć dzierżawcy umowę

Alicja Cichocka

Aktualizacja:

Nowości Dziennik Toruński

Sąd rozstrzygnie, czy UMK mógł wypowiedzieć dzierżawcy umowę

©123rf

Najpóźniej w marcu przyszłego roku sprzedana ziemia UMK przejdzie w ręce nowych właścicieli, lokalnych producentów rolnych ze Sławkowa i Gronowa. W tle toczy się spór UMK z obecnym dzierżawcą.
Sąd rozstrzygnie, czy UMK mógł wypowiedzieć dzierżawcy umowę

©123rf

[break]
Jedną z największych transakcji ostatnich lat na UMK, sprzedaż 280 hektarów ziemi w Koniczynce sfinalizowano w sylwestra. Transakcja opiewa na 31 mln zł.

Dobre ziemie rolne wraz z 20 budynkami gospodarczymi i dworkiem z parkiem przeszły w ręce lokalnych rolników - rodziny Wiśniewskich ze Sławkowa oraz Jastrzembskich z Gronowa. Rolnicy złożyli UMK wspólną ofertę, przebijając pozostałych chętnych.

Będzie dla wnuków


Wiśniewscy to w Sławkowie (gmina Chełmża) znani producenci rolni dysponujący przeszło 500 hektarami ziemi. Poza uprawą buraka cukrowego dla cukrowni w Chełmży sieją rzepak, pszenicę, kukurydzę. Ponadto posiadają żwirownię w Dźwierznie.

Od UMK kupili 180 hektarów, głównie ziem III i IV klasy, dzięki którym - jak słyszymy od nabywcy - powiększą swój areał upraw.

- Inwestuję z myślą o wnukach, którzy przejmą gospodarkę - mówi Andrzej Wiśniewski, podkreślając przy tym swoje rolnicze korzenie. - Tak jak mnie dziadek prowadził na pola, tak ja swoich wnuków też prowadzę - mówi z sentymentem. Najpóźniej w 2017 roku w marcu nowy właściciel przejmie ziemię.

UMK wypowiada umowę


Trwa sądowy spór uniwersytetu w Toruniu z dotychczasowym dzierżawcą ziemi w Koniczynce, rodziną Czajkowskich.

- W Koniczynce mieliśmy 20 budynków gospodarczych oraz zabytkowy dworek. Budynki od lat niszczały, a zgodnie z umową dzierżawca powinien o nie dbać. Na tej podstawie wypowiedzieliśmy umowę dzierżawy - informuje Ewa Walusiak-Bednarek z biura prasowego UMK. - Dzierżawca nie zgodził się z naszą decyzją, zaskarżając ją do sądu. Spór rozstrzygnie sąd.

Pozostałe 100 hektarów ziemi w Koniczynce kupiła inna rodzina rolników, Andrzej i Bożena Jastrzembscy z Gronowa (gmina Lubicz). Andrzej Jastrzembski nie chciał powiedzieć o planach związanych z zakupioną ziemią.

Czytaj treści premium w Nowościach Dziennika Toruńskiego Plus

Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

Komentarze (1)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

w. (gość)

Zgłoś naruszenie treści

Gdzie UMK tam same spory ? Niby jest Wydział Prawa ale czy to nie tylko namiastka?

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Warto zobaczyć

Wideo