Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Skąd się wziął ten nieprzyjemny zapach nad Toruniem?

Lucyna Budniewska
Lucyna Budniewska
Ostatnio wielu Czytelników „Nowości” dzwoniło w sprawie odoru. Do Centrum Zarządzania Kryzysowego także dotarły takie sygnały
Ostatnio wielu Czytelników „Nowości” dzwoniło w sprawie odoru. Do Centrum Zarządzania Kryzysowego także dotarły takie sygnały Sławomir Kowalski
Mieszkańcy Bydgoskiego Przedmieścia, Rubinkowa i innych osiedli skarżą się na odór w powietrzu. Przyczyną przykrego zapachu jest stosowany w rolnictwie po zakończeniu żniw środek poprawiający właściwości gleby pod nazwą „Chepot Plus”.

[break]
Okolice Castoramy, Bydgoskie Przedmieście, ale także Rubinkowo to miejsca, w których zdaniem Czytelników „Nowości” odczuwalny był w ostatnich dniach nieprzyjemny zapach. Jedna z dzwoniących do nas mieszkanek Torunia twierdzi, że przypominał odór, jaki panuje wokół ferm zajmujących się hodowlą zwierząt.

W Chełmży też to czuć

O informacje, co jest przyczyną nieprzyjemnego zapachu, poprosiliśmy Marka Pawlika, kierownika Delegatury Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Toruniu, do którego również docierały telefonicznie takie zgłoszenia, nie tylko z Torunia, ale głównie z okolic Chełmży.

- Przyczyną uciążliwości zapachowych jest stosowanie na użytkach rolnych, po zakończeniu żniw, środka poprawiającego właściwości gleby pod nazwą „Chepot Plus”, produkowanego na bazie wywaru, wytwarzanego w czasie produkcji alkoholu, w firmie Bioetanol AEG Sp. z o.o. w Chełmży - wyjaśnia Marek Pawlik.

- Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska, Delegatura w Toruniu przeprowadziła kontrolę spółki Bioetanol AEG Sp. z o.o. w Chełmży. Spółka posiada decyzję Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, pozwalającą na wprowadzanie do obrotu organiczno-mineralnego środka poprawiającego właściwości gleby „Chepot Plus”. Kontrola spółki nie stwierdziła uchybień. W zdecydowanej większości przypadków środek jest wykorzystywany i stosowany przez rolników indywidualnych. Stosowaniu tego środka towarzyszą emisje zapachów złowonnych - mówi specjalista z WIOŚ.

Zapytaliśmy także, czy są jakieś normy dotyczące nieprzyjemnych zapachów, i co się dzieje, jeżeli zostaną przekroczone?

Na odór nie ma norm

- Aktualnie obowiązujące przepisy prawne ochrony środowiska nie normują wymagań w zakresie emisji odorów. Brak jest również określonej procedury pomiarowo-badawczej dla dokonania wymiernej oceny uciążliwości powodowanej emisją substancji zapachowych, co uniemożliwia podjęcie ewentualnych działań egzekucyjnych przez Inspekcję Ochrony Środowiska - tłumaczy kierownik Marek Pawlik.

- Niewątpliwie przykry zapach powodujący dyskomfort mieszkańców jest negatywnym oddziaływaniem na środowisko. Kompetencje i podjęcie ewentualnych działań należy do innych organów. W przypadku stosowania środka „Chepot Plus” przez rolników indywidualnych (osoby fizyczne) organem właściwym jest wójt, a dla podmiotów prowadzących działalność gospodarczą starosta. Organy te mogą nakazać podjęcie działań ograniczających negatywne oddziaływanie na środowisko.

Informacje o odorze potwierdzono także w Centrum Zarządzania Kryzysowego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska