Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Skandal z rewitalizacją parku Jana Pawła II

pak
projekt 572016. Szacunkowa wartość inwestycji - 3 073 328,62 zł
projekt 572016. Szacunkowa wartość inwestycji - 3 073 328,62 zł
W konsultacjach ze 120 ankiet mieszkańcy wybrali projekt wyceniony na 3 mln złotych. Była środkowa, pod względem kosztów propozycja przedstawiona przez projektantów. Pozostałe miały kosztować 1,6 mln lub 7 mln złotych. Okazało się, że po zmianach wybrany projekt podrożał do 7 mln złotych!

Do ubiegłorocznego konkursu na rewitalizację parku Jana Pawła II swoje propozycje złożyły 3 z 5 podmiotów dopuszczonych do drugiego etapu. O wyborze zdecydowali mieszkańcy.

Praca nr 124578

Szacunkowa wartość inwestycji (bez pawilonu i tarasu) - 1 663 250 zł
Przewidywane roczne koszty utrzymania zrealizowanego projektu - 180 000 zł

Projektanci zaplanowali modernizację urządzeń zabawowych z podziałem na strefę dla dzieci starszych u młodszych. W centralnej części parku zdecydowano o pozostawieniu polany rekreacyjnej. Polana może zostać wykorzystana do organizowania rodzinnych pikników, wydarzeń kulturalnych, gier i zabaw zespołowych na świeżym powietrzu. Północny skrajny fragment na zakolu Drwęcy jest rzadko odwiedzany przez osoby spacerujące po parku. Dla podniesienia rangi miejsca projektanci zaproponowali stworzenie uporządkowanego lasu brzozowego z wewnętrznymi ścieżkami spacerowymi i siedziskami spełniającego funkcję relaksacyjną. Dodatkowo przestrzeń przewidziana jest do wystaw plenerowych.

Polecamy: Wielu chętnych po emeryturę

Wzdłuż alei wędkarzy przewidziane zostały cztery pomosty drewniane, które pozwalają na uprawianie wędkarstwa i podziwianie przyrody. Na istniejącym bulwarze zaprojektowano dodatkowe stopnie pośrednie ułatwiają pokonywanie istniejących stopni. Dodatkowo proponuje się wykonanie siedzisk drewnianych. Uzupełnienie może stanowić dodatkowa platforma na potrzeby kajakarzy. Stopnie pomalowanie na kolor czerwony-ceglasty.

Przy zbiegu alei Wędkarzy z parkiem Wazówny projektanci proponują pawilon pełniący funkcję kawiarni, galerii, miejsca odpoczynku dla turystów odwiedzających ruiny zamku, ale pawilon może pełnić funkcję małej sceny, czy miejsca okazjonalnego handlu produktami regionalnymi.

Praca nr 109378

Szacunkowa wartość inwestycji - 7 000 000 zł
Przewidywane roczne koszty utrzymania zrealizowanego projektu - 154 000 zł

W tej koncepcji został zaprojektowany obszar wielofunkcyjny łączący różne strefy: wypoczynkową, historyczną i sportową. Projektanci zaplanowali ciągi spacerowe wzdłuż Drwęcy, lustro wody odbijające otaczający krajobraz, aleję wędkarzy pod pergolami. Głównym obiektem jest ciąg spacerowo-wypoczynkowy wzdłuż Drwęcy, na którym umieszczono drewniano-stalowe ławki oraz tarasy widokowe. Na końcu znajduje się tzw. lustro wodne, które oprócz tego, że w atrakcyjny sposób odbija otaczający krajobraz, stanowi także płytki zbiornik do letnich zabaw.

Zobacz także: „Forum Ekspansji Internetu Rzeczy” w Toruńskiej Agencji Rozwoju Regionalnego

Co ciekawe, pod koronami starego drzewostanu jest miejsce na park linowy.

W miejscach krzyżowania się kwater żywopłotu wkomponowano dwa płaskie lustra wody oraz ptaszarnię w centrum parku Wazówny.

Praca nr 572016

Szacunkowa wartość inwestycji - 3 073 328,62 zł
Przewidywane roczne koszty utrzymania zrealizowanego projektu -151 200 zł

Twórcy tej koncepcji zaplanowali tor do jazdy na łyżworolkach, plac poetów z ławką z piaskowca przy tablicy Aleksandra Sołżenicyna.

W sąsiedztwie istniejącej fontanny projektanci umieścili stoliki do gier planszowych. W strefie wypoczynku zostaną zainstalowane betonowe leżaki w strefie rekreacyjnej. Ponadto zestaw poręczy do street workout oraz elementy zewnętrznej siłowni.

Zobacz także: Drapacz chmur w miejscu hotelu Refleks przy Wojska Polskiego?

Mieszkańcy - można się domyślać, że kierując się również kryterium ceny - wybrali ten ostatni. Jak się okazało, po zmianach projekt podrożał z 3 do 7 mln złotych!

- Zwiększenie kosztów w stosunku do koncepcji z 2016 r. wynika z: po przeprowadzonych konsultacjach dokonano powiększenia placu zabaw oraz wyposażenie w sprawnościowe urządzenia zabawowe, zaistniała również konieczność gruntownego przebudowania oświetlenia, zwiększono liczbę oraz różnorodność budek lęgowych, zaistniała konieczność przebudowy kanalizacji deszczowej, zaistniała konieczność wykonanie zewnętrznych instalacji służących nawadnianiu terenu parku - informuje Zdzisława Marciniak, dyrektor Wydziału Rozwoju, Współpracy Zewnętrznej i Informacji. - Generalnie po dokonanych uzgodnieniach min. z RZGW, Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków, Regionalnym Dyrektorem Ochrony Środowiska zaistniała konieczność wprowadzenia w stosunku do koncepcji zmian, które spowodowały wzrost kosztów. Podkreślić należy, iż Projekt obejmuje modernizację Parku Jana Pawła II, Anny Wazówny, Alei Wędkarzy i Al. Mełnickiego.

W tym roku Drwęca zalała znaczną część parku. Wiadomo, że przy wyjątkowo wysokim stanie wody, jeśli rzeka przeleje się przez park i ulicę Łazienną, istnieje groźba wyżłobienia nowego koryta. Czy władze miasta zaplanowały podniesienie terenu, żeby w przyszłości zapobiec podtopieniom?

- Zakres projektu uzgadniany był z wieloma instytucjami i organami w tym również z Dyrektorem Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gdańsku, który wydał decyzję zezwalającą na prace związane z inwestycją prowadzone na obszarze szczególnego zagrożenia powodzią - informuje Zdzisława Marciniak. - Projekt zagospodarowania nie przewiduje wprowadzenia większych zmian w ukształtowaniu terenu. Proponowane wyniesienie nawierzchni alejek korzystnie wpłynie na utrzymanie dobrego stanu technicznego alejek przez wiele lat, oraz pozwoli na odprowadzenie wód opadowych na tereny zieleni i zapobiegnie przed ewentualnym podtopieniem. Ścieżki w parku zostały (w wykonanym projekcie zagospodarowania) wyniesione o około 15 cm powyżej terenu istniejącego.

Na rewitalizację Parku Jana Pawła II 29 września br. miasto złożyło wniosek o dofinansowanie unijne. Trwa ocena projektu.
Całkowita wartość wynosi 6,776 mln zł, z tego 85 proc. tj. 5,760 mln zł stanowi planowana dotacja. Planowany termin rozstrzygnięcia konkursu to luty 2018 roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska