Skarpa na prezesach stoi

Joanna Pociżnicka
Od lipca 2010 roku w spółdzielni "Na Skarpie" w Toruniu króluje kolejny prezes. Małgorzata Bednarska-Wojciechowska została powołana na zastępcę prezesa ds. organizacyjno-samorządowych.

Od lipca 2010 roku w SM „Na Skarpie” króluje kolejny prezes. Małgorzata Bednarska-Wojciechowska została powołana na zastępcę prezesa ds. organizacyjno-samorządowych.

<!** Image 2 align=none alt="Image 167504" sub="W Spółdzielni Mieszkaniowej „Na Skarpie” jest 10 tysięcy mieszkań. Zarządza nimi prezes i trzech jego zastępców / Fot. Adam Zakrzewski">Tylko dlaczego nikt z zarządu do dzisiaj nie poinformował o swojej decyzji mieszkańców? Toruński radny Zbigniew Ernest był bardzo zdumiony, kiedy przeglądając spółdzielcze uchwały natknął się na informację o powołaniu nowego członka zarządu SM „Na Skarpie”.

- To zaskakujące, że kolejny pracownik zostaje mianowany zastępcą prezesa i to w tajemnicy. Nikt z mieszkańców nie ma pojęcia, że w spółdzielni rządzi teraz 4 prezesów.

Radny nie jest odosobniony w swoich wątpliwościach. Inni mieszkańcy również nie zdają sobie sprawy ze stanu osobowego zarządu spółdzielni.

<!** reklama>- Nikt nas nie poinformował o powołaniu kolejnego prezesa - mówi pani Marlena, członek SM „Na Skarpie”. - To po to były te ostatnie podwyżki? Żeby można było powołać stworzyć kolejny etat? To teraz wyjaśnia się, dlaczego SM „Na Skarpie” ma największą i najdroższą administrację.

Zapytaliśmy o to zastępcę prezesa, Wojciecha Piechotę.

- Nie rozumiem problemu. Wszystkie informacje są umieszczone na stronie internetowej, na którą każdy może zajrzeć. Poza tym ciężko sobie wyobrazić, w jaki sposób mielibyśmy poinformować o tej decyzji wszystkich mieszkańców spółdzielni.

Teoretycznie Rada Nadzorcza nie ma nakazu informowania członków spółdzielni o podjętych uchwałach. Powinna je jednak udostępniać na życzenie członków. W praktyce mieszkańcy SM „Na Skarpie” nie mają pojęcia, jakie decyzje podejmuje Rada Nadzorcza, nie wiedzą też, jakie obowiązki ma nowy prezes.

- Pani prezes wykonuje te same obowiązki, co wcześniej, kiedy pracowała jako kierownik - tłumaczy Wojciech Piechota.

Po co więc ta nominacja? - To już pytanie nie do mnie, a do Rady Nadzorczej - odpowiada.

Zamiast pytać, mieszkańcy spółdzielni postanowili działać. Nie godząc się na kolejne podwyżki zwrócili się z prośbą o szczegółowe omówienie składników kosztów eksploatacji gospodarki zasobami mieszkaniowymi spółdzielni, szczególnie tych dotyczących tzw. „kosztów ogólnych” czy „pozostałych kosztów”.

- Chcemy mieć realny wpływ na to, co dzieje się w naszej spółdzielni oraz na co i na kogo płacimy - mówi radny Ernest. - Koszty eksploatacji za rok 2010 wyniosły ogółem prawie 7,7 miliona złotych. Z tego na „koszty ogólne” i „pozostałe koszty” przeznaczono ponad 3,5 miliona złotych, czyli prawie połowę. Nic dziwnego, że bardzo nas interesuje, co wchodzi w skład tych tajemniczo nazwanych pozycji.

Warto porównać

  • SM „Rubinkowo”: 9 tys. 340 mieszkań, 3 członków zarządu: Prezes Zarządu - Zdzisław Zakrzewski Z-ca Prezesa Zarządu ds. ekonomiczno-finansowych - Maciej Uciński Z-ca Prezesa Zarządu ds. technicznych - Włodzimierz Fidos
  • SM „Na Skarpie”: 10 tys. mieszkań, 4 członków zarządu: Prezes Zarządu - Wojciech Pronobis Z-ca Prezesa ds. techniczno-eksploatacyjnych - Wojciech Piechota Z-ca Prezesa ds. ekonomiczno-finansowych - Zbigniew Czarnecki Z-ca Prezesa ds. organizacyjno-samorządowych - Małgorzata Bednarska-Wojciechowska

  • SM „Kopernik”: 8 tys. 150 mieszkań, 3 członków zarządu: Prezes Zarządu - Marek Żółtowski Z-ca Prezesa Zarządu ds. Techniczno-Inwestycyjnych - Andrzej Bajduszewski Z-ca Prezesa Zarządu ds. Eksploatacyjnych - Czesław Degórski

  • SM „MSM”: 9 tys. mieszkań, 3 członków zarządu: Prezes Zarządu - Jerzy Żółkiewicz Z-ca Prezesa Zarządu - Sławomir Konieczka Kierownik Działu Inwestycji, członek zarządu - Ewa Kurczewska

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie