Specjalista pomoże starszym

Krzysztof Błażejewski
Krzysztof Błażejewski
Co robić, gdy stracimy pracę i nie możemy jej znaleźć, a jesteśmy już w wieku „wysokiego ryzyka” pozostania bez zatrudnienia, czyli po pięćdziesiątce?

Co robić, gdy stracimy pracę i nie możemy jej znaleźć, a jesteśmy już w wieku „wysokiego ryzyka” pozostania bez zatrudnienia, czyli po pięćdziesiątce?

<!** Image 3 align=right alt="Image 82828" sub="Gdy mamy trudności z podjęciem nowego zatrudnienia warto skorzystać z porad fachowców Fot. Dariusz Bloch">Zdarza się, że emerytura czy renta nie wystarczają na potrzeby, do jakich przywykliśmy pracując. Wówczas na ogół szukamy pracy na własną rękę, radzimy się krewnych i znajomych, śledzimy prasowe ogłoszenia, przeglądamy Internet, rejestrujemy się w urzędzie pracy. Co robić jednak, gdy przez dłuższy czas nie daje to efektów?

Po poradę

Warto wówczas pomyśleć o skorzystaniu z pomocy fachowców. Takimi wyspecjalizowanymi komórkami są centra informacji i planowania kariery zawodowej, działające przy wojewódzkich urzędach pracy. W naszym regionie działają trzy takie placówki: w Bydgoszczy przy ulicy Paderewskiego 26, w Toruniu przy ulicy Szpitalnej 6 i we Włocławku (ulica Bulwary 5b). Zatrudnieni tam specjaliści gromadzą i udostępniają informacje na temat sytuacji na rynku pracy w poszczególnych zawodach, możliwości zdobywania nowych kwalifikacji celem przebranżowienia się oraz pomagają w podejmowaniu decyzji.

Centrum świadczy usługi dla bezrobotnych oraz dla osób które chcą zmienić pracę lub założyć własną firmę. Klientami są również osoby mające trudności z podjęciem decyzji związanej z wyborem zawodu lub dalszym kształceniem się.

<!** reklama>- Nie mamy specjalnego programu skierowanego do ludzi starszych - mówi kierownik toruńskiego centrum, Janusz Bokser. - To są przecież bardzo różne osoby. Niektórzy są przedsiębiorczy, inni mniej, kolejni wręcz bezradni. Zgłaszają się do nas zarówno tacy, którzy niedawno stracili pracę, jak i tacy, którzy żyją bez niej od lat. Tych ostatnich kierujemy z reguły do opieki społecznej. Potrzebują oni przede wszystkim pomocy psychologa, zmiany sposobu myślenia, organizacji swojego dnia, etc. Są wreszcie tacy, którzy wcześniej pracowali w różnych miejscach i zmiana pracodawcy nie jest dla nich pierwszyzną, jak i tacy, którzy pod koniec życia zawodowego, związanego zawsze z jedną firmą czy instytucją, po raz pierwszy zostali bez pracy.

Na co można liczyć w centrach informacji?

- Rozpoczynamy zwykle od zdiagnozowania potrzeb i możliwości zgłaszającej się osoby - wyjaśnia Janusz Bokser. - Dysponujemy pełną wiedzą o aktualnej sytuacji na rynku pracy w określonym zawodzie. Wybieramy wspólnie najlepsze rozwiązanie. Często jest tak, że przychodzą ludzie, którzy nie potrafią dobrze zaprezentować się na zewnątrz i wtedy nie wystarczy jedna wizyta u nas. Prowadzimy ćwiczenia z taką osobą, mogą też być ćwiczenia grupowe dla ludzi tego samego zawodu. Doradzamy też, jak założyć własną firmę, jeżeli, oczywiście, dana osoba ma predyspozycje ku temu. Pomagamy opisać zamierzone przedsięwzięcie, stworzyć biznesplan, znaleźć pieniądze na rozpoczęcie działalności (np. istnieje możliwość uzyskania dotacji z odpowiedniego powiatowego urzędu pracy).

Powiedzą, co trzeba zrobić

Zainteresowane osoby dowiedzą się w centrach informacji o wszy niezbędnych krokach: jak sie zarejestrować, co załatwić w ZUS, a co w urzędzie skarbowym. Specjaliści wskażą też instytucje, które mogą być pomocne w początkowym okresie działalności na własną rękę, jak agencje czy izby wspierania przedsiębiorczości.

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie