Srebrni chłopcy z Torunia

Krystian Góralski
Mirosław Ziętarski w osadzie z Mateuszem Biskupem zdobyli w czeskich Racicach srebrne medale wioślarskich mistrzostw Europy Sławomir Kowalski
Dwa srebrne medale i jedno czwarte miejsce to dorobek zawodników AZS-u UMK Toruń podczas wioślarskich Mistrzostw Europy, które odbyły się w weekend w czeskich Racicach.

Kapitalnie spisali się torunianie, jak i cała ekipa biało-czerwonych.

Na drugim stopniu podium stanął Mirosław Ziętarski, który razem z Mateuszem Biskupem (AZS AWFiS Gdańsk) w finałowym wyścigu dwójek podwójnych ulegli jedynie Włochom ( Filippo Mondelli i Luca Rambaldi). Triumfatorzy pokonali 2000 metrów w czasie 6.20,920, a Polacy uzyskali czas 6.22,100. Po brąz sięgnęli Szwajcarzy (Barnabe Delarze i Roman Roeoesli) 6.24,160.
Bardzo udane dla nas mistrzostwa (pięć medali - jeden złoty i cztery srebrne) zakończyły się olbrzymim sukcesem ósemki. Robert Fuchs wraz z kolegami z osady Zbigniewem Schodowskim, Mateuszem Wilangowskim, Ryszardem Ablewskim, Marcinem Brzezińskim, Bartoszem Modrzyń-skim, Mikołajem Burdą, Michałem Szpakowskim i sternikiem Danielem Trojanowskim zajęli bowiem również drugie miejsce (5.30,910). Polacy ulegli jedynie Niemcom (5.28,030), a okazali się minimalnie lepsi od Holendrów (5.31,050).

Do pełni szczęścia zabrakło tylko sukcesu trzeciej przedstawicielki toruńskiego klubu w Racicach Katarzyny Zillmann. Jej czwórka podwójna (w osadzie płynęły jeszcze Agnieszka Kobus, Marta Wieliczko i Maria Springwald) w finale A była czwarta (6.30,260). Wygrały Niemki (6.24,080) przed Holenderkami (6.25,630) i zawodniczkami z Wielkiej Brytanii (6.26,540).

Get Well Toruń z pierwszym zwycięstwem!

- Wydawało się, że osada Kasi powalczy o medal - powiedział prezes AZS-u UMK Toruń Henryk Boś. - W przedbiegach zwyciężyły. Niestety, najprawdopodobniej wpływ na ich wynik miała pogoda. Mam tu na myśli nierówne warunki wiatrowe na poszczególnych torach. Akurat w finałowym biegu wiatr im przeszkadzał. Bardzo cieszą za to pozostałe wyniki. Świetnie ósemka. Dwójka też zmagała się z wiatrem, a pomimo tego sięgnęła po srebro. To najlepsza para w kraju i dobrze to rokuje na przyszłość.
Biało-czerwoni zajęli piąte miejsce w klasyfikacji medalowej.

Przed kadrowiczami kilka dni wolnego. Już w najbliższy weekend czeka ich jednak kolejny start. W mistrzostwach Polski seniorów na poznańskiej Malcie będą musieli udowodnić swoją wysoką formę w klubowych osadach.