Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Stare zwyczaje karnawałowe w Polsce i regionie. Tych obrzędów noworocznych być może nie znaliście

llured
31.12.2022 kazimierz dolny powitanie nowego roku na sylwestrze miejskim na rynkukazimierz dolny sylwester nowy rok powitanie swietowanie fot. malgorzata genca /  polska press
31.12.2022 kazimierz dolny powitanie nowego roku na sylwestrze miejskim na rynkukazimierz dolny sylwester nowy rok powitanie swietowanie fot. malgorzata genca / polska press Fot. Malgorzata Genca / Polska Press
Karnawał to okres pełen radości, zabawy i tradycji, który w Polsce obchodzony jest z wielkim entuzjazmem. Czy jednak znamy wszystkie zwyczaje związane z tym okresem? Czy jesteśmy świadomi, jak nasze przodkowie obchodzili ten czas? Przygotowałem dla Was artykuł, który przeniesie Was w czasie i pozwoli odkryć zapomniane tradycje karnawałowe w Polsce.

Nazwa Karnawału

Nazwa "karnawał" ma korzenie we włoskim słowie "carnevale", które odnosi się również do łacińskiego "carrus navalis". W starożytnym Rzymie termin ten odnosił się do łodzi na kołach, będącej ukwieconym rydwanem boga Dionizosa. Rydwan ten pojawiał się na rzymskich ulicach w czasie hucznych obchodów powitania wiosny i nowego roku.

Początki Zabaw Karnawałowych

Europejskie zabawy karnawałowe mają swoje korzenie w starożytnych obrzędach zimowych i wczesnowiosennych. Obrzędy te były odprawiane ku czci bogów urodzaju, szczęścia, dobrobytu, słońca życia i światła. Zwłaszcza istotne było uczczenie Saturna, boga dobrobytu i sprawiedliwości. Już w wiekach średnich karnawał obchodzono z wielkim przepychem w całej niemal Europie.

Karnawał w Historii Europy

W X wieku szczególnie słynna była Wenecja, która wsławiła się hucznie obchodzonymi zabawami karnawałowymi. Również w XV wieku Rzym zyskał sławę dzięki tego rodzaju celebracjom. Karnawał był świętowany z rozmachem nie tylko we Włoszech, ale także w Hiszpanii, Portugalii, Francji, Niemczech, na Rusi i na Bałkanach. Ta bogata historia świadczy o znaczeniu, jakie karnawał miał dla różnych kultur i społeczeństw na przestrzeni wieków.

Karnawał, Zapusty czy Mięsopust?

Karnawał, nazywany również zapustami lub mięsopustem, to okres, który zgodnie z kalendarzem rozpoczyna się w święto Trzech Królów i kończy tuż przed Wielkim Postem¹. Nazwa „karnawał” pochodzi prawdopodobnie do słów „carna vale”, czyli „mięso żegnaj”

Święto Trzech Króli

Tradycyjnie, karnawał na całym świecie rozpoczyna się od Święta Trzech Króli, które otwiera czas karnawału i maskarad12.

Ostatki

Ostatnie pięć dni karnawału to tzw. ostatki, które niegdyś były szczególnie hucznie świętowane2.

Wizyty koledników

Podczas karnawału, kolednicy odwiedzali pod przebraniem okoliczne domy i ze śpiewem na ustach prosili o drobne podarki oraz poczęstunek3.

Kulig

Kulig był jedną z najpopularniejszych zabaw karnawałowych szlachty i magnaterii w dawnej Polsce¹. Za czasów Sarmatów przejażdżka saniami zaprzęgniętymi w konie mogła trwać nawet kilka dni z krótkimi przerwami na sen! Odwiedzano wtedy okoliczne dworki, w każdym jedząc i pijąc¹.

Maskarady i zabawy pod chmurką

Mieszczanie i chłopi w okresie karnawału często organizowali barwne pochody i zabawy na świeżym powietrzu. Niekiedy zakładano maski, by każdy mógł się dobrze bawić, bez względu na pochodzenie oraz status społeczny.

Menu karnawałowe

W karnawale na suto zastawionych stołach królował bigos. Ważne miejsce zajmowały też dziczyzna, kiełbasy, szynki, wędliny, pasztety, ryby w galarecie. Nie mogło zabraknąć słodkości i różnych ciast, w tym: tortów, pierników, owoców w miodzie. Toasty wznoszono winem, miodem pitnym i piwem.

Bogate zwyczaje karnawałowe w Polsce

Zwyczaje karnawałowe w Polsce są bogate i różnorodne, a wiele z nich zapomniane lub mało znane. Odkrywanie tych tradycji to fascynująca podróż w czasie, która pozwala lepiej zrozumieć naszą kulturę i historię. Mam nadzieję, że ten artykuł pozwolił Wam odkryć nieznane dotąd aspekty polskiego karnawału.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska