Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Starówka się szkoli

Justyna Wojciechowska-Narloch
Jest ich dziesiątka - kobiety i mężczyźni. Niektórzy niedawno skończyli szkoły, inni dobiegają sześćdziesiątki. Łączy ich meldunek w centrum miasta i ogromna chęć powrotu do aktywności zawodowej.

Jest ich dziesiątka - kobiety i mężczyźni. Niektórzy niedawno skończyli szkoły, inni dobiegają sześćdziesiątki. Łączy ich meldunek w centrum miasta i ogromna chęć powrotu do aktywności zawodowej.

<!** Image 3 align=none alt="Image 194735" sub="Szkolenia dla bezrobotnych ze starówki i Bydgoskiego Przedmieścia - zajęcia prowadzi Małgorzata Harackiewicz [Fot.: Adam Zakrzewski]">Chodzi o uczestników pierwszych w Toruniu Zajęć Integracji Społecznej i Zawodowej, które wspólnie organizują Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie oraz Powiatowy Urząd Pracy.

Programem objęte zostały osoby od dawna bezrobotne i jednocześnie korzystające ze wsparcia opieki społecznej. Dotyczy on mieszkańców starówki oraz Bydgoskiego Przedmieścia. Zasadniczo w projekcie chodzi o to, żeby wyposażyć uczestników zajęć w takie umiejętności, by w przyszłości potrafili znaleźć pracę i uniezależnili się od pomocy społecznej. Są wśród nich młode osoby, które po skończeniu szkoły nigdy nie znalazły stałej pracy oraz takie, które przez dekadę czy dwie były zatrudnione w jednej firmie, a po jej upadku już nie potrafiły postarać się o nowe zajęcie. Taka sytuacja mogła trwać latami.<!** reklama>

- Aby poszukiwanie pracy było skuteczne, osoba bezrobotna musi chcieć uruchomić cały swój potencjał i energię na poszukiwanie zatrudnienia, widzieć możliwość zaspokojenia swoich potrzeb oraz posiąść umiejętność łączenia ich z potrzebami pracodawców z wykorzystaniem nowej wiedzy. Zajęcia umożliwiają samopoznanie w określonych obszarach, które uzupełnia poznanie wymagań rynku pracy – im lepiej poznają siebie, tym łatwiej im ocenić, czy odpowiadają wymaganiom rynku - tłumaczy Mariusz Wrzecionkowski, kierownik Wydziału Poradnictwa Zawodowego w Powiatowym Urzędzie Pracy w Toruniu.

- Bardzo istotna jest tu pomoc psychologiczna i proste podpowiedzi, jak się poruszać we współczesnych realiach - dodaje Olga Okrucińska z Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie. - Oczekujemy, że po zajęciach wzrośnie u uczestników poziom samodyscypliny, poczucie własnej wartości, a co za tym idzie - zwiększy się motywacja do aktywnego szukania zatrudnienia. Poznanie metod i technik poszukiwania pracy z pewnością zaowocuje znalezieniem przez nich swojego miejsca na rynku.

Zajęcia rozpoczęły się 8 sierpnia i potrwają do 3 września. Prowadzą je m.in. doradcy zawodowi, psychologowie i terapeuci. Specjalnie wytypowani mieszkańcy starówki i Bydgoskiego Przedmieścia poznają tajniki poszukiwania pracy w kraju i za granicą, uczą się, jak składać profesjonalne aplikacje i gdzie zdobyć dodatkowe wykształcenie. Dowiadują się również, jak radzić sobie ze stresem w pracy, rozładowywać złe emocje i spędzać z najbliższymi wolny czas bez wydawania pieniędzy. Zajęcia prowadzone są w formie warsztatów, wykładów i ćwiczeń.

- Przewidujemy, że uczestnicy zajęć zwiększą częstotliwość kontaktów z urzędem pracy, a ze swej strony pośrednicy pracy, posiadając pogłębioną wiedzę o nich, szybciej dopasują odpowiednie oferty będące w posiadaniu urzędu. Jednocześnie dla trzech osób zarezerwowaliśmy środki na indywidualne szkolenia zawodowe, jeżeli zajdzie taka konieczność - mówi Mariusz Wrzecionkowski.

Po zakończeniu programu, skierowanego do mieszkańców starówki i Bydgoskiego Przedmieścia, zaplanowano jego kolejne edycje. Takim samym wsparciem jeszcze w tym roku mają zostać objęte osoby z Wrzosów i Mokrego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska