Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Strasznie smutno, źle [MYDŁO MEDIÓW]

Ryszard Warta
red
Straszny jest ten świat. Po obejrzeniu pokonkursowej wystawy World Press Photo w toruńskim Centrum Sztuki Współczesnej- do 12 lutego, pod patronatem „Nowości” - warto zaopatrzyć się w skuteczne środki poprawy humoru, bo na naturalne zasoby optymizmu trudno liczyć.

Nie po obejrzeniu wszystkich tych zdjęć. Nie pierwszy zresztą raz, bo właściwie zawsze na wystawach WPP elegancka publiczność galerii konfrontowana jest ze skondensowaną dawką nieszczęścia, zła i cierpienia. Zdjęcie roku Warrena Richardsona robi wrażenie: mężczyzna, jeden w milionowej fali uchodźców, trzyma maleńkie dziecko pod drutem kolczastym na serbsko-węgierskiej granicy. Ciemne, nieostre, ziarniste, robione jedynie w świetle księżyca. Tych zdjęć pokazujących na różne sposoby kryzys migracyjny jest więcej: Turcja, wyspy greckie, Włochy. Na kilku powtarza się zresztą motyw drutu kolczastego. Dobrze widać, co w 2015 roku było medialnym tematem numer jeden. Zobaczymy, czy w przyszłym roku tak wyraźnie dominować będą zdjęcie dokumentujące dramatyzm fali ataków terrorystycznych,które w 2016 roku mroziły opinię publiczną.

Polecamy: Wernisaż World Press Photo w CSW

Nie wiem też, czy któreś ze zdjęć tegorocznej edycji konkursu tak trwale zapisze się w masowej wyobraźni, jak kilka, kilkanaście zdjęć, które wcześniej nagradzano w tym konkursie. Jak zdjęcie Eddie Adamsa, który w 1968 roku nacisnął spust migawki swego aparatu dokładnie w tym samym momencie, gdy Nguyen Loan, oficer południowo-wietnamskiej policji nacisnął spust rewolweru, przyłożonego niemal do głowy pojmanego oficera Viet-Congu, czy inne, kilka lat młodsze zdjęcie z Wietnamu, pokazujące na pierwszym planie nagą dziewczynkę uciekającą przed napalmowym bombardowaniem, sfotografowaną przez Nicka Uta. Świat niczego nie potrafi się nauczyć. Na tej wystawie najbardziej drastyczne zdjęcia pokazują ranne i zabite dzieci, ofiary rosyjskich bombardowań w Syrii.

Jest co oglądać. Niesamowite jest zdjęcie Johna J. Kima, który podczas demonstracji przeciwko brutalności policji w Chicago uwiecznił jednego z demonstrantów - twarzą w twarz z policjantem. Świetne zdjęcie, będące - zdaje się - zupełnie niezamierzonym pastiszem starszego o pół wieku zdjęcia z maja 1968 roku, na którym Daniel Cohn-Bendit stoi face to face z francuskim policjantem. Jeśli ktoś oglądał „Defiladę” Andrzeja Fidyka, to nie zdziwią go zdjęcia Davida Guttenfeldera, pokazujące orwellowski świat Korei Północnej, ale i tak robią one niesamowite wrażenie. Cień strasznego świata kładzie się też tam, gdzie nic strasznego nie ma. Jedna z serii zdjęć pokazuje roześmianych młodych ludzi grających w piłkę w afrykańskim Sierra Leone. Świetnie się bawią, są radośni. Mają koszulki z napisem „Przeżyłem ebolę”.

NowosciTorun

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska