MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Stypendium dla uczniów w szkole podstawowej za dobre wyniki w nauce i socjalne. Sprawdź, ile wynosi i kiedy można się o nie ubiegać

Magdalena Konczal
Magdalena Konczal
Różne stypendia dla uczniów. O które można się starać już teraz?
Różne stypendia dla uczniów. O które można się starać już teraz? GettyImages
W szkole podstawowej uczniowie mogą otrzymać stypendium za dobre wyniki w nauce, stypendium socjalne i za osiągnięcia sportowe. Pierwsze z nich można zdobyć m.in. za wysoką średnią ocen. Jaką dokładnie? Sprawdź kryteria dotyczące uczniów szkół podstawowych. Jakie trzeba spełnić wymagania, aby uzyskać stypendium w szkole? Ile wynosi stypendium socjalne, a ile za wyniki w nauce? Kiedy składać wnioski o stypendium i jak długo jest ono wypłacane? Przeczytaj najważniejsze informacje na ten temat.

Spis treści

Stypendium za wyniki w nauce lub osiągnięcia sportowe. Jakie są zasady przyznawania?

Stypendium za wyniki w nauce może być przyznane uczniowi, który:

  • uzyskał wysoką średnią ocen,
  • ma co najmniej dobrą ocenę zachowania.
uczeń
Różne stypendia dla uczniów. O które można się starać już teraz? GettyImages

Co ważne, pod uwagę brane są wyniki z semestru poprzedzającego ten, w którym przyznane ma być stypendium. To oznacza, że stypendium można otrzymać za wyniki w drugim semestrze po uzyskaniu odpowiednio wysokiej średniej i dobrego zachowania w pierwszym półroczu.

W przypadku osób, które chcą otrzymać stypendium za wyniki w nauce ważne są więc również oceny wystawione na półrocze.

Podobnie sytuacja wygląda ze stypendium za osiągnięcia sportowe. Może być ono przyznane uczniowi, który uzyskał wysokie wyniki we współzawodnictwie sportowym na szczeblu co najmniej międzyszkolnym oraz co najmniej dobrą ocenę zachowania w semestrze poprzedzającym okres, w którym przyznaje się to stypendium.

Ile wynosi stypendium za wyniki w nauce i jaka musi być średnia ocen?

Wysokość średniej ocen na półrocze lub koniec roku, która upoważnia do odebrania stypendium, ustala komisja stypendialna powołana przez dyrektora. Zazwyczaj jest to 4,75 lub 5.

Stypendium za wyniki w nauce lub osiągnięcia sportowe przyznawane jest raz na semestr. Nie ma odgórnie ustalonej kwoty. Ustala ją szkoła. Zazwyczaj jest to około 100-300 zł. Podstawą prawną dotyczącą stypendium jest Art. 90g. Ustawy o systemie oświaty. Z przepisów dowiadujemy się również, że z wnioskiem o stypendium dla ucznia występują wychowawca klasy.

Stypendium motywacje dla uczniów

Uczniowie mogą otrzymać stypendia charakterze motywacyjnym za wyniki w nauce lub osiągnięcia sportowe. Ponadto w Polsce przyznawane jest także:

  • stypendium Prezesa Rady Ministrów (dla uczniów szkół ponadpodstawowych z możliwością zdania matury);
  • stypendium ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania;
  • stypendium ministra właściwego do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego (dla uczniów szkół artystycznych).

Stypendium szkolne socjalne w szkole podstawowej. Komu przysługuje?

Stypendium socjalne w przepisach nazywane jest stypendium szkolnym. Dotyczy uczniów, którzy znajdują się w trudnej sytuacji materialnej. Może być przyznawane w formie:

  • pieniężnej,
  • rzeczowej,
  • jako pokrycie poniesionych kosztów (np. zakup materiałów edukacyjnych, dojazd do szkoły, strój na WF),
  • lub w formie mieszanej.

Kryterium przyznawania uczniowi stypendium socjalnego jest kryterium dochodowe. Aby móc otrzymać wsparcie w danym roku, w rodzinie ucznia dochód na osobę w rodzinie w roku poprzednim nie może przekroczyć 600 zł.

Ile wynosi stypendium szkolne w 2024 roku?

Wysokość stypendium socjalnego w roku szkolnym 2023/2024 wynosi od 99,20 zł do 248 zł miesięcznie.

Przyznana kwota musi bowiem stanowić od 80 do 200 proc. z 124 zł. Jest to wartość określona w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 31 lipca 2018 r. w sprawie wysokości dochodu rodziny albo dochodu osoby uczącej się stanowiących podstawę ubiegania się o zasiłek rodzinny i specjalny zasiłek opiekuńczy, wysokości świadczeń rodzinnych oraz wysokości zasiłku dla opiekuna (Dz.U.2018.1497).

Wniosek do szkoły należało złożyć już w pierwszej połowie września. Zgodnie z art. 90n ust. 7 ustawy o systemie oświaty w uzasadnionych przypadkach wniosek o przyznanie stypendium szkolnego złożony po terminie (czyli po 15 września) podlega rozpatrzeniu, np. w przypadku zmiany sytuacji finansowej w rodzinie.

Jak jest wypłacane stypendium szkolne?

Stypendium z reguły jest przyznawane na co najmniej jeden miesiąc, a maksymalnie na 10 miesięcy (tyle, ile trwa dany rok szkolny z wyłączeniem wakacji). Niestety wnioski można składać jedynie na początku roku szkolnego. Zazwyczaj do połowy września.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Edukacji codziennie.Obserwuj
StrefaEdukacji.pl
!

od 16 lat
Wideo

Dziś 81. rocznica Ludobójstwa na Wołyniu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Stypendium dla uczniów w szkole podstawowej za dobre wyniki w nauce i socjalne. Sprawdź, ile wynosi i kiedy można się o nie ubiegać - Strefa Edukacji

Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska