MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Świadczenie rodzinne zostaje ograniczone - kto otrzyma tysiące złotych?

mfred
Świadczenie rodzinne wynosi tysiąc złotych
Świadczenie rodzinne wynosi tysiąc złotych Polska Press
Urodziny dziecka to zawsze wielkie wydarzenie. Oprócz radości rodzice muszą również mierzyć się z kosztami utrzymania i wychowania potomstwa. Tu z pomocą przychodzi państwo, które oferuje różnego rodzaju wsparcie finansowe. Jednym z nich jest świadczenie rodzicielskie. Ile wynosi? Zobacz komu przysługuje świadczenie rodzicielskie i jak długo rodzice mogą je otrzymywać.

Rodzice po urodzeniu dziecka mogą liczyć na wsparcie finansowe państwa. Kilka lat wprowadzono 500 plus, zamienione w tym roku na 800 plus. Oprócz tego rodzicom przysługuje tzw. becikowe. Innym wsparciem jest świadczenie rodzicielskie. Dotyczy ono tych, którzy, którzy nie otrzymują zasiłku macierzyńskiego. Do grona tych osób można zaliczyć studentów, osoby bezrobotne czy osoby pracujące na umowach cywilnoprawnych, które nie opłacają składki na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe. O przyznanie świadczenia będą mogły również ubiegać się osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą, jeżeli nie będą pobierały zasiłku macierzyńskiego.

Świadczenie rodzicielskie. Próg dochodowy

Świadczenie pieniężne na dziecko to wsparcie finansowe dla rodziców, a także opiekunów prawnych przyznawane po narodzinach lub przysposobieniu dziecka. Świadczenie to nie podlega kryterium dochodowemu, a więc jego przyznanie nie jest zależne od wysokości osiąganych dochodów. Przyznawane jest rodzicom co miesiąc i przysługuje na:

 • 52 tygodnie – w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie lub przysposobienia/objęcia opieką jednego dziecka;
 • 65 tygodnie – w przypadku urodzenia dwojga dzieci przy jednym porodzie lub przysposobienia//objęcia opieką dwojga dzieci,
 • 67 tygodnie – w przypadku urodzenia trojga dzieci przy jednym porodzie lub przysposobienia//objęcia opieką trojga dzieci,
 • 69 tygodnie – w przypadku urodzenia czworga dzieci przy jednym porodzie lub przysposobienia//objęcia opieką czworga dzieci,
 • 71 tygodnie – w przypadku urodzenia pięciorga i więcej dzieci przy jednym porodzie lub przysposobienia//objęcia opieką pięciorga.

Tego świadczenia nie można łączyć z zasiłkami rodzicielskimi w żadnym innym kraju. Dodatek nie przysługuje również zawodowym rodzinom zastępczym.

Kto może otrzymać świadczenie

Świadczenie rodzicielskie które ma stanowić wsparcie finansowe dla osób niespełniających warunków do otrzymania zasiłku macierzyńskiego. 1000 zł na dziecko przez rok mogą otrzymać ci rodzice i opiekunowie, którzy nie pracują zawodowo lub pracują, ale nie odprowadzają składek chorobowych do ZUS-u.

 • osoby bezrobotne zarejestrowane w Urzędzie pracy,
 • osoby bezrobotne niezarejestrowane w Urzędzie pracy,
 • osoby zatrudnione na podstawie umów cywilnoprawnych,
 • studenci,
 • rolnicy,
 • osoby na samozatrudnieniu,
 • osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą i niepobierające zasiłku macierzyńskiego.

Świadczenie rodzicielskie przysługuje:

 • matce,
 • ojcu (w przypadku wykorzystania świadczenia rodzicielskiego przez matkę przez okres co najmniej 14 tygodni),
 • opiekunowi faktycznemu dziecka (oznacza to osobę faktycznie opiekującą się dzieckiem, jeżeli wystąpiła z wnioskiem do sądu rodzinnego o przysposobienie dziecka) w przypadku objęcia opieką dziecka do ukończenia przez dziecko 7 roku życia,
 • rodzinie zastępczej (z wyjątkiem rodziny zastępczej zawodowej) w przypadku objęcia opieką dziecka do ukończenia przez dziecko 7 roku życia.

Kiedy wnioski?

Wniosek o wypłatę świadczenia składa się w terminie 3 miesięcy od dnia narodzin dziecka, a w przypadku gdy wniosek dotyczy dziecka przysposobionego od miesiąca objęcia dziecka opieką. W przypadku złożenia wniosku po terminie prawo do świadczenia rodzicielskiego ustala się począwszy od miesiąca, w którym wpłynął wniosek. Świadczenie rodzicielskie przysługuje w wysokości 1000 zł miesięcznie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Praca sezonowa. Jaką umowę podpisać?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska