Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Świat, którego nie ma

Redakcja
Dla wielu bohaterów zdjęć prezentowanych w toruńskim Muzeum Etnograficznym była to jedyna w życiu przygoda z fotografią.

Dla wielu bohaterów zdjęć prezentowanych w toruńskim Muzeum Etnograficznym była to jedyna w życiu przygoda z fotografią.

<!** Image 2 align=right alt="Image 92149" sub="Jedno z ocalałych zdjęć z Prus Wschodnich przełomu XIX i XX wieku / Fot. Archiwum">Po spustoszeniach, jakie wśród zabytków dawnych Prus Wschodnich poczyniły wojna i lata powojenne, zdjęcia z Urzędu Konserwatorskiego w Królewcu są bezcenne. To, co ocalało, trafiło do Archiwum Państwowego w Olsztynie oraz do Instytutu Sztuki PAN w Warszawie. Liczba zdjęć - około 6600 sztuk - to zaledwie połowa stanu pierwotnego. Część tego zbioru możemy oglądać w Toruniu.

Na wystawie „Fotograf przyjechał” w Muzeum Etnograficznym niewiele jest portretów. Jeden z fotografów uwiecznił scenkę rodzajową, inny lokalny koloryt. Najczęściej zdjęcia ludzi zostały wykonane przypadkiem, przy okazji fotografowania budynków. Pod koniec XIX i na początku XX wieku fotografia nie była już nowością, a zdjęcia portretowe z tego okresu niczym niezwykłym. Jednakże robienie sobie zdjęć nie było tak powszechne jak teraz.

Pojawienie się w małym miasteczku fotografa było nie lada atrakcją, o czym świadczą fotografie pozujących, oderwanych od swoich zajęć mieszkańców dawnych Prus Wschodnich. Na wystawie widzimy ludzi takich, jakimi byli i jak się ubierali do pracy, na przechadzki, zakupy, rozmowy.

Dla niektórych te mimochodem wykonane zdjęcie było prawdopodobnie jedynym w ich życiu.

<!** reklama>Podczas wakacji organizowane są spotkania w Parku Etnograficznym dla grup zorganizowanych. W programie oprócz zwiedzania wystawy są pogadanki, przekazujące podstawowe wiadomości o kadrowaniu zdjęć, portretowaniu i pracy fotoreporterskiej.

Każdy uczestnik może również zabawić się w fotografa dokumentującego zabytki w skansenie. Podczas wędrówki z aparatem czekają atrakcje w postaci strojów do przebrania, kopii dawnych zabawek, itp.

WARTO WIEDZIEĆ

Więcej informacji o ofercie dla grup zorganizowanych można uzyskać w Dziale Edukacji i Promocji Muzeum Etnograficznego pod nr tel. 056 622 89 43.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska