Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Święto Uniwersytetu. Toruńska uczelnia wkrótce uruchomi najnowocześniejszą w Polsce placówkę

Marek Nienartowicz
Marek Nienartowicz
Święto Uniwersytetu tradycyjnie rozpoczęło się od złożenia kwiatów pod pomnikiem patrona uczelni, Mikołaja Kopernika, na Rynku Staromiejskim. Druga część obchodów odbyła się w Auli UMK na Bielanach
Święto Uniwersytetu tradycyjnie rozpoczęło się od złożenia kwiatów pod pomnikiem patrona uczelni, Mikołaja Kopernika, na Rynku Staromiejskim. Druga część obchodów odbyła się w Auli UMK na Bielanach Agnieszka Bielecka
-Tegoroczne Święto otwiera czas przygotowań do czekającej nas dokładnie za rok okrągłej, 550. rocznicy urodzin naszego patrona - stwierdził rektor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika profesor Andrzej Sokala podczas sobotnich uroczystości uczelnianych.

Obejrzyj: Tak było na Festiwalu Pierogów Świata w Toruniu

od 16 lat

Święto Uniwersytetu toruńska uczelnia obchodzi 19 lutego, w rocznicę urodzin swego patrona, Mikołaja Kopernika. Za 12 miesięcy będzie to 550. rocznica.

550. urodziny Mikołaja Kopernika: wielkie świętowanie za rok

-Zaplanowaliśmy z tej okazji szereg przedsięwzięć naukowych i kulturalnych, mamy także plany inwestycyjne realizowane wspólnie z samorządami miasta i województwa - mówił rektor UMK. - Przyszły rok będzie czasem, w którym szczególnie mocno przypominać będziemy dziedzictwo Mikołaja Kopernika, w tym jego przesłanie, które stało się dewizą toruńskiego uniwersytetu: 'Veritas in omnibus quaerenda est" – "We wszystkim szukać prawdy". Najważniejszym wydarzeniem, jakie planujemy z tej okazji, będzie Światowy Kongres Kopernikański organizowany wspólnie z Uniwersytetem Jagiellońskim, Uniwersytetem Warmińsko-Mazurskim oraz Instytutem Historii Nauki Polskiej Akademii Nauk. Przez kilka miesięcy prezentowane będą rezultaty prowadzonych na całym świecie badań związanych z Mikołajem Kopernikiem, czasami, w których żył, i naukami, którymi się zajmował. Kongres zostanie zainaugurowany na naszym uniwersytecie podczas kolejnego Święta. Także w Toruniu odbędzie się jego uroczyste zakończenie zaplanowane na 15 września.

Warto przeczytać

Prof. Sokala mówił także o rozpoczęciu realizacji nowej Strategii Uniwersytetu. Ma ona wzmocnić pozycję UMK jako silnego ośrodka badawczego, prowadzącego kształcenie na wysokim poziomie, cenionego partnera międzynarodowej współpracy naukowej. Rektor wskazywał na liczne sukcesy naukowców toruńskiej uczelni. W ostatnim rankingu najczęściej cytowanych naukowców na świecie, przygotowanym przez prestiżowe wydawnictwo Elsevier i Uniwersytet Stanforda, znalazło się 29 pracowników UMK. Prof. Bogusław Buszewski z Wydziału Chemii został członkiem rzeczywistym Polskiej Akademii Nauk.

Kolejne inwestycje UMK, także w dawnym ujęciu wody

Prof. Sokala wskazywał, jak ważna jest otwartość uczelni, m.in. na zagranicznych badaczy i studentów. Także im ma służyć Kopernikański Ośrodek Integracji, który powstanie - przy wsparciu miasta i samorządu województwa - w budynkach dawnego ujęcia wody podziemnej "Nowe Bielany". Rektor przypomniał też włączeniu się UMK w akcję sprzeciwu wobec pomysłu wykupu ze zbiorów Książnicy Kopernikańskiej Kodeksu Korwina.

Polecamy nasze grupy i strony na Facebooku:

-Uniwersytet stale rozwija swoją infrastrukturę - mówił także prof. Sokala. - Pod koniec ubiegłego roku oddaliśmy do użytku nową część Uniwersyteckiego Centrum Sportowego. Trwa największa inwestycja w ostatnich latach – rozbudowa Szpitala Uniwersyteckiego nr 2 im. dr. Jana Biziela w Bydgoszczy. Cały program jego rozbudowy i modernizacji kosztować będzie prawie 380 milionów złotych i zakończy się za dwa lata. Wiosną tego roku czeka nas otwarcie siedziby Centrum Medycyny Weterynaryjnej w Toruniu. Studenci weterynarii będą mogli już wkrótce rozpocząć zajęcia dydaktyczne i kliniczne w najnowocześniejszych warunkach w Polsce. Także wiosną zakończy się wyposażanie Centrum Badań i Konserwacji Dziedzictwa Kulturowego, co pozwoli rozpocząć jego działalność. Widoczne są także postępy w budowie obiektów Centrum Nauk Technicznych.

Kolejny doktor honoris causa UMK

W czasie uroczystości tytuł doktora honoris causa UMK odebrał prof. Martin Kramer z Wydziału Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Justusa Liebiga w Giessen. Laureata tegorocznej Nagrody Naukowej "Ratio et Spes" ogłoszony został prof. Matthew Hanley, niezależny naukowiec, autor prac o tematyce związanej ze zdrowiem publicznym, bioetyką, religią i kulturą.

Polecamy

Zaprezentowano także kolejnych Ambasadorów UMK. To absolwenci uczelni, którzy osiągnęli sukces nie będąc jej pracownikami i ją promują. Ambasadorami zostali: międzynarodowy sędzią halowej piłki siatkowej oraz piłki siatkowej osób z niepełnosprawnością Dariusz Jasiński oraz Justyna Sobczyk, reżyserka, pedagożka teatru, założycielka Teatru 21, w którego działalność zaangażowane są osoby z zespołem Downa oraz autyzmem.

Tradycyjnie podczas obchodów Święta Uniwersytetu wręczono dyplomy nowym doktorom habilitowanym. Odbyła się też promocja doktorska. Wręczono również odznaczenia, medale i wyróżnienia - państwowe i uniwersyteckie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska