Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Święty Jakub promuje nas w Brukseli

Alicja Cichocka
Alicja Cichocka
Kujawsko-pomorskie Camino to przykład dobrych rozwiązań, z których warto czerpać wzorce. Nz.: dodatkowe znakowanie szlaku w okolicach Włocławka
Kujawsko-pomorskie Camino to przykład dobrych rozwiązań, z których warto czerpać wzorce. Nz.: dodatkowe znakowanie szlaku w okolicach Włocławka Tomasz Bielicki
Wieś Płonne stała się bohaterką jednej z ważnych sesji Festiwalu Regionów i Miast Europejskich w Brukseli. Dlaczego chwalimy się niewielką wsią?

Płonne pod Golubiem Dobrzyniem liczy niespełna 400 mieszkańców. Jest jedną z wielu na kujawsko-pomorskim szlaku pielgrzymkowym św. Jakuba. To doskonały przykład jak pątnicza droga zmienia życie małych społeczności. Mieszkańcy Płonnego dostrzegli w szlaku ogromny potencjał turystyczny, skrzyknęli się i stworzyli Stowarzyszenie św. Jakuba. Organizują przejścia i wydarzenia na szlaku.

- Camino zmienia życie małych miejscowości - nie ma wątpliwości dr hab. Piotr Roszak, ksiądz, wykładowca UMK, kreator inicjatyw związanych z regionalnym odcinkiem szlaku św. Jakuba, przewodniczący Rady Programowej ds. Szlaku św. Jakuba przy kujawsko-pomorskim marszałku, jej wysłannik na Open Days - Europejski Festiwal Miast i Regionów.

W tym roku festiwal tematycznie nawiązuje do kulturowego oddziaływania szlaków religijnych. Ksiądz Roszak wykorzystał w swoim brukselskim przemówieniu doświadczenia Płonnego oraz równie małej miejscowości leżącej na hiszpańskim odcinku szlaku, Villamayor de Monjardin w Nawarze.

Jego środowe wystąpienie miało na celu przekonanie innych regionów do wspólnego projektu. - Europejskiego wydarzenia pod nazwą „Camino wartości”, przestrzeni do refleksji nad najważniejszymi wartościami dla współczesnych społeczeństw. W miastach na drodze do hiszpańskiej Composteli spotykaliby się artyści, myśliciele, teologowie aby dyskutować i tworzyć na tematy - klucze, takie jak wolność, solidarność, prawda, tożsamość, stanowiące kod kulturowy Europy - z taką propozycją wyszedł na brukselskiej prezentacji Piotr Roszak.

Żeby jeszcze bardziej ułatwić pielgrzymowanie po regionie, w Toruniu na Wydziale Teologii UMK, w ramach istniejącej Pracowni Szlaku św. Jakuba, powstaje Punkt Informacyjny, gdzie co miesiąc będzie można uzyskać porady jak się przygotować do wędrówki. Pierwszy dyżur i spotkanie w środę, 15 października w budynku Wydziału Teologicznego (Gagarina 37, obok Od Nowy), początek o godz. 18.30.

Warto się wybrać

Na pątniczym szlaku

- W sobotę, 11 października będzie kolejna okazja do przejścia regionalnym odcinkiem szlaku św. Jakuba w towarzystwie innych pielgrzymów. Przejście organizuje Ośrodek Chopinowski w Szafarni i Golubsko-Dobrzyńska Organizacja Turystyczna.

- Pielgrzymi wyruszą z Brodnicy, przejdą do miejscowości Radziki Duże (trasa liczy ok. 20 kilometrów). Wyjście o godz. 10 sprzed pałacu Anny Wazówny. Udział jest bezpłatny, organizatorzy zapewniają ciepły posiłek i paszport pielgrzyma.

- Konieczne jest zgłoszenie chęci udziału w pielgrzymce do organizatorów najpóźniej do dzisiejszego wieczoru (piątek), numer telefonu do osoby koordynującej: 608154720.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska