Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szansa na własny biznes

Katarzyna Radzimirska
Co piąty włocławianin bezskutecznie szuka zatrudnienia. Aby temu częściowo zaradzić urząd pracy proponuje dotacje na założenie własnej firmy.

Co piąty włocławianin bezskutecznie szuka zatrudnienia. Aby temu częściowo zaradzić urząd pracy proponuje dotacje na założenie własnej firmy.

- Ta forma wsparcia cieszy są sporym zainteresowaniem - mówi Bożena Stępniewska, wicedyrektor PUP - W pierwszym półroczu przyznaliśmy 60 dotacji ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego oraz 70 ze środków Funduszu Pracy. Bezrobotni włocławianie najczęściej biorą dotacje, by otwierać zakłady fryzjerskie i kosmetyczne, warsztaty lakiernicze, samochodowe itp. Nie brakuje też chętnych, do branży handlowej.<!** reklama>

Teraz włocławski „pośredniak” prowadzi rekrutację do projektu „Przedsiębiorczość szansą na rozwój regionu kujawsko-pomorskiego”. Uczestnicy projektu mają szansę otrzymać bezzwrotne wsparcie na start w biznesie w wysokości do 6-krotności przeciętnego wynagrodzenia. - Obecnie jest to kwota w wysokości 20 900 złotych - dodaje Bożena Stępniewska.

Kto może wziąć udział?

W projekcie mogą wziąć udział osoby bezrobotne, zarejestrowane w PUP, należące do jednej z sześciu kategorii, tj. osoby do 25 i powyżej 50 roku życia, osoby długotrwale bezrobotne, kobiety, niepełnosprawni, mieszkańcy gmin wiejskich, miejsko-wiejskich i miast do 25 tys. mieszkańców. Termin składania wniosków mija 31 sierpnia! Nie oznacza to jednak, że po tym czasie bezrobotni włocławianie nie będą mogli ubiegać się o dotacje.

- Z rezerwy ministerstwa mamy środki na trzy programy, dzięki którym dotacje otrzymają 43 osoby - dodaje Bożena Stępniewska. - W tych programach będą preferowane nieco inne grupy bezrobotnych. Przede wszystkim osoby do 30 oraz powyżej 50 roku życia oraz długotrwale bezrobotne, które są w szczególnie trudnej sytuacji na rynku pracy.

Osoby, które zakwalifikują się do wspomnianego projektu przejdą 40-godzinne szkolenie z zakresu „ABC Przedsiębiorczości”.

- Program szkolenia obejmować będzie m. in. aspekty prawne i ekonomiczne działalności gospodarczej, prawo pracy, zasady tworzenia biznesplanu oraz zajęcia warsztatowe - tłumaczy Beata Krzemińska, rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu. - Jednorazowe środki na podjęcie działalności gospodarczej będą udzielane wybranym osobom, które ukończyły szkolenie, na podstawie złożonych wniosków ocenionych przez Komisję Oceny Wniosków. Prowadzenie działalności gospodarczej podjętej w ramach projektu będzie monitorowane przez okres co najmniej 12 miesięcy.

Jest jednak bariera

- To atrakcyjny program, ale nie dla wszystkich - żali się Jan, bezrobotny włocławianin. - Chciałem skorzystać, ale największym problemem okazało się zabezpieczenie, czyli żyranci. Trzeba znaleźć osoby, które zarabiają co najmniej 1800 zł brutto. W sumie zarobki tych osób muszą być równe co najmniej jednej czwartej wnioskowanej kwoty. Dla mnie to bariera nie do pokonania, bo nikt z moich bliskich ani znajomych tyle nie zarabia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska