Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szpital jest bezpieczny

Anita Etter
Grudziądzki szpital ma już kontrakt na leczenie w 2013 roku. Pieniędzy będzie mniej, ale żadne zabiegi planowane i nagłe nie będą z tego powodu ograniczane.

Grudziądzki szpital ma już kontrakt na leczenie w 2013 roku. Pieniędzy będzie mniej, ale żadne zabiegi planowane i nagłe nie będą z tego powodu ograniczane.

Regionalny Szpital Specjalistyczny w Grudziądzu podpisał kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia w ubiegły czwartek jako jedna z ostatnich placówek w województwie. Dyrektor szpitala Marek Nowak, co roku pytany o szczegóły, nabiera wody w usta, zasłaniając się tym, że inne placówki też nie ujawniają tego, co udało im się „wyciągnąć” z NFZ. <!** reklama>

- Podpisałem kontrakt tak późno, ponieważ rozmowy o pieniądzach, a przede wszystkim o bezpieczeństwie pacjentów i zabezpieczeniu świadczeń ostrych oraz planowanych są po prostu trudne - mówi Marek Nowak. - Ustaliliśmy poziom gwarancji świadczeń dla Grudziądza na 2013 rok na takim poziomie, jaki jest obecnie. W 2013 roku w całym kraju szpitale dostaną mniej pieniędzy, a najwyżej na poziomie tegorocznym, a nasz szpital nie jest wyjątkiem.

Grudziądzka lecznica wciąż się rozbudowuje. W kwietniu z ulicy Mieszka I do Węgrowa przeniesie się oddział pulmonologii, a pod koniec wakacji - reumatologia. Nowy obiekt będzie miała też kardiochirurgia, która już działa.

- Już od dwóch miesięcy wykonujemy zabiegi kardiochirurgiczne, czyli nic nowego nie musimy kontraktować - dodaje dyrektor Nowak. - Niestety, wciąż w Grudziądzu, tak jak w innych miastach, jest problem długich kolejek do specjalistów. Do endokrynologa, neurochirurga czy kardiologa trzeba czekać około dwóch lat. Na oddziałach szpitalnych są i będą kolejki, dlatego że nawet jeżeli poziom świadczeń jest dla szpitala zadowalający, to nie wyobrażam sobie, żeby szpital pracował na dwie zmiany. Nie będę też kładł pacjentów na piętrowe łóżka. Grudziądzki szpital jest atrakcyjny dla pacjentów z całej Polski, a głównie z Torunia i Bydgoszczy, jednak planowane operacje czeka się kilka miesięcy, a nie lata.

Zdaniem kierownictwa lecznicy to pacjenci niepotrzebnie tworzą kolejki do poradni. Według szacunków prawie połowa pacjentów zapisuje się na leczenie ambulatoryjne wyłącznie w celu badania kontrolnego lub wypisania recepty.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska