Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szpitalny standard za pół miliarda

Lucyna Budniewska
Odsłonięcie tablicy upamiętniającej 35. rocznicę powstania niezależnego Zrzeszenia Studentów UMK
Odsłonięcie tablicy upamiętniającej 35. rocznicę powstania niezależnego Zrzeszenia Studentów UMK Jacek Smarz
Dalsza modernizacja i przebudowa czeka najważniejsze wojewódzkie placówki służby zdrowia. Radni zgodzili się przekazać pieniądze na ten cel.

[break]
Prelekcją „Przyjęcie chrztu Polski i znaczenie jego dziedzictwa dla województwa kujawsko-pomorskiego” przedstawioną przez profesora Waldemara Rozynkowskiego z UMK rozpoczęła się wczoraj XIX sesja sejmiku województwa. Radni przyjęli także stanowisko w sprawie upamiętnienia 35. rocznicy powstania Niezależnego Zrzeszenia Studentów oraz osób walczących o demokratyzację i autonomię uniwersytetów w latach 1980-1989. Na gmachu Urzędu Marszałkowskiego przy placu Teatralnym odsłonięta została tablica upamiętniająca NZS UMK.

Szpitale jak w Europie

Radni przyjęli także uchwałę w sprawie wyposażenia w majątek spółki Kujawsko-Pomorskie Inwestycje Medyczne. 23 głosami za, przy 5 wstrzymujących się, zgodzili się na wniesienie przez województwo dopłat do spółki w latach 2016-2038, do maksymalnej kwoty 525.468.750 złotych. Pieniądze te przeznaczone będą na pokrycie kosztów obsługi i spłaty zobowiązań spółki wobec Europejskiego Banku Inwestycyjnego, z tytułu kredytów na inwestycje planowane w ramach Kujawsko-Pomorskiego Programu Ochrony Zdrowia. Na realizację II i III etapu programu zostaną zaciągnięte kredyty, a wymóg zabezpieczenia spłaty tych zobowiązań spoczywa na województwie. Program dotyczy 7 szpitali.

Gdy pieniądze są zbyt łatwo dostępne, tworzy się pomniki dla własnych marzeń i ambicji. - Adam Banaszak, radny PiS

Kilku radnych przy generalnej aprobacie dla programu, wyrażało jednak obawy, czy pieniądze te nie zostaną wydane zbyt lekką ręką i czy tak poważne wydatki nie ograniczą innych inwestycji w regionie.

- Gdy pieniądze są zbyt łatwo dostępne, tworzy się pomniki dla własnych marzeń i ambicji - stwierdził Adam Banaszak (PiS)

- Inwestycje nie wynikają z chciejstwa dyrektorów, ale z autentycznych potrzeb pacjentów. To nie są łatwe pieniądze, proszę o poparcie tego projektu, to projekt niepolityczny - przekonywał radnych marszałek Piotr Całbecki. - To kwestia decyzji, jaki standard świadczeń chcemy realizować w województwie.

Dwa razy więcej łóżek

Kujawsko-Pomorski Program Ochrony Zdrowia w II i III etapie zakłada dokończenie inwestycji w bydgoskim Centrum Onkologii, Wojewódzkim Szpitalu Obserwacyjno-Zakaźnym w Bydgoszczy, Wojewódzkim Szpitalu Dziecięcym w Bydgoszczy, Kujawsko-Pomorskim Centrum Pulmonologii w Bydgoszczy, Wojewódzkim Szpitalu dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Świeciu oraz rozbudowę Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego we Włocławku i Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego im. L. Rydgiera w Toruniu. Placówki te uczestniczyły w pierwszym, zakończonym już etapie programu modernizacji szpitali. W efekcie np. toruński szpital niemal podwoi liczbę łóżek, a jego powierzchnia powiększy się o 60 procent.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska