Tak dobrze jeszcze nie było

Grzegorz Kalinowski w Krakowie w biegu na 1500 metrów wywalczył swój pierwszy medal seniorskich mistrzostw Polski  w lekkiej atletyce
Grzegorz Kalinowski w Krakowie w biegu na 1500 metrów wywalczył swój pierwszy medal seniorskich mistrzostw Polski w lekkiej atletyce Nadesłana
Dwa medale mistrzostw Polski seniorów w lekkiej atletyce wywalczyli zawodnicy toruńskiego MKL-u.

Najbardziej udane 91. Mistrzostwa Polski rozegrane w Krakowie były dla Grzegorza Kalinowskiego.

Lider polskich tabel odniósł zdecydowane zwycięstwo w biegu na 1500 metrów, kontrolując rywalizację od startu do mety. Ostatecznie triumfował z czasem 3:45.51 min. (jego rekord życiowy ustanowiony pod koniec czerwca tego roku w Sopocie wynosi 3:38.23 min.).
- Jeszcze w lutym przechodząc rehabilitację, po dwumiesięcznej przerwie w bieganiu, wyznaczyłem sobie za cel złoty medal mistrzostw Polski na tym dystansie i motywowało mnie to do treningów przez ostatnie pięć miesięcy - mówi Grzegorz Kalinowski. - Bardzo się cieszę z tego, że udało się ten cel spełnić i już myślę o następnym. Dziękuję wszystkim za wsparcie i doping!

Specjalne podziękowania mistrz Polski przekazał też swojemu szkoleniowcowi.
- Swój pierwszy medal mistrzostw Polski seniorów dedykuję mojemu trenerowi, Ronowi Warhurstowi - zaznacza torunianin. - Dzięki niemu byłem w stanie to osiągnąć! To m.in. trener Nicka Willisa który zdobył srebrny medal w biegu na 1500 m podczas igrzysk olimpijskich w Pekinie i ma piąty najlepszy czas w tym roku na świecie właśnie na tym dystansie.

Czasu na odpoczynek nie ma zbyt wiele.
- Już jutro lecę do Dublina, gdzie w piątek będę próbował wypełnić minimum na mistrzostwa świata na 1500 m podczas biegu na milę. Później czeka mnie zgrupowanie w Zakopanem, gdzie spędzę dwa tygodnie przygotowując się do ostatniej części sezonu - dodaje zawodnik, którego trenerem w toruńskim klubie jest Jacek Woźniak.
Świetnie podczas krakowskich mistrzostw spisał się też Paweł Pasiński. Toruński dyskobol wywalczył bowiem brązowy medal (59,69 m). Lepsi okazali się tylko dwaj faworyci konkursu. Złoto już po raz dziesiąty w karierze wywalczył Piotr Małachowski (65,60 m), a srebro Robert Urbanek (64,02 m).

Podopieczny Roberta Hulisza medal zapewnił sobie dzięki udanej piątej próbie.
Najgorsze dla sportowca czwarte miejsce zajął z kolei Tomasz Szymkowiak w biegu na 3000 m przez płotki (8:58,39 min). Do podium zawodnik MKL-u stracił jednak sporo. Trzeci na mecie Marek Skorupa uzyskał bowiem czas 8:52,37, drugi Mateusz Demczyszak 8:37,72 a mistrz Polski Krystian Zalewski 8:35,48.

Szóste miejsce z nowym rekordem życiowym w konkursie rzutu dyskiem zajęła Bogna Szyczewska. Torunianka w najlepszej próbie posłała dysk na odległość 52,08 m. Do podium zabrakło ponad pięć metrów.
Z kolei dziesiąta w konkursie rzutu młotem była Paulina Rygielska (53,49). Mistrzyni Polski Anita Włodarczyk uzyskała 78,24 m.

Ósmy i dziewiąty medal w historii
Paweł Pasiński w rzucie dyskiem i Grzegorz Kalinowski w biegu na 1500 metrów wywalczyli ósmy i dziewiąty medal lekkoatletycznych mistrzostw Polski seniorów w powojennej historii naszego miasta
Wcześniej dwukrotnym złotym medalistą w biegu na 400 metrów był Wojciech Lach (1989 i 1991), zaś raz na najwyższym stopniu podium stanął Jacek Butkiewicz (trójskok, 1993 rok)
Złoto wywalczyli również inni reprezentanci Pomorzanina: Leokadia Wiśniewska (1946, skok wzwyż), Melania Sinoracka (1947, rzut oszczepem) i Bogdan Lipski (1948, 200 m)