Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tak działa aplikacja "SCHRONY". Nie wiesz, gdzie szukać najbliższego schronu? Teraz znajdziesz go bez problemu

Marek Weckwerth
Marek Weckwerth
Tak wygląda w pełni hermetyczny schron dla ludności cywilnej. Zobacz także kolejne zdjęcia.
Tak wygląda w pełni hermetyczny schron dla ludności cywilnej. Zobacz także kolejne zdjęcia. Jerzy Bitner
Teraz już wiadomo, gdzie znajduje się najbliższe miejscu zamieszkania miejsce schronienia przed nalotem lotniczym lub ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi – wystarczy wejść na aplikację straży pożarnej, a najlepiej ściągnąć ją na własnego smartfona.

Rosyjska bezpardonowa i krwawa agresja na Ukrainę budzi duże zaniepokojenie także nas – Polaków. Dodatkowym źródłem niepokoju był upadek rosyjskiej rakiety (co prawda bez głowicy bojowej) dalekiego zasięgu w lasach Nadleśnictwa Bydgoszcz pod Zamościem.

Gdzie się schronić w razie zagrożenia atakiem z powietrza – rakietowym lub lotniczym? Takie pytanie zadawało sobie wielu z nas, bo na osiedlach nie ma drogowskazów ani żadnych innych informacji, które wskazywałyby najbliższe naszemu miejscu zamieszkania schronienie.

Mało kto zastanawiał się nad kwestią schronienia w razie ekstremalnych zjawisk pogodowych, a przecież takie zdarzają się coraz częściej. Okazuje się, że takich miejsc jest w Kujawsko-Pomorskiem i całej Polsce najwięcej.

To też może Cię zainteresować

Mamy już odpowiedź na to pytanie i to precyzyjną – jest już i działa znakomicie ogólnopolska aplikacja "SCHRONY". Przygotowała ją Państwowa Straż Pożarna na zlecenie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Dokładną inwentaryzację schronów przeprowadziły poszczególne jednostki wojewódzkie PSP, w tym kujawsko-pomorska.

Strażacy dobrze wykonali powinność

- Naszą pracę wykonaliśmy jak należy. Sprawdziliśmy i opisaliśmy sto procent obiektów ochronnych znajdujących się na liście Urzędu Wojewódzkiego w Bydgoszczy. Ale nie jest to jeszcze skończone dzieło, będzie uzupełniane na bieżąco – wyjaśnia nam bryg. Małgorzata Jarocka- Krzemkowska, rzecznik prasowa Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Toruniu.

Z tej pracy wynika, że w województwie kujawsko-pomorskim mamy 326 budowli ochronnych (w tym prawdziwych schronów) i ok. 12,5 miejsc doraźnego schronienia.

- Ważną dla nas kwestią jest to, że większość tych miejsc ma nie tyle militarną wartość, co zapewnia schronienie przed ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi, czyli przed silnym wiatrem, burzą czy ulewami – dodaje pani rzecznik.

Wejdź na stronę KW PSP w Toruniu!

Na stronie internetowej Komendy Wojewódzkiej PSP w Toruniu znajduje się płaska wąska zakładka w żółto-niebieskich barwach pn. MIEJSCA DORAŹNEGO SCHRONIENIA. Po kliknięciu w tęż zakładkę pojawia się bijąca w oczy czerwienią strona pn. Aplikacja "SCHRONY". Znajdź miejsce doraźnego schronienia!

Jak czytamy – co potwierdza słowa pani rzecznik - to system przedstawiający pierwszy etap inwentaryzacji miejsc doraźnego schronienia, w tym budowli ochronnych, pełniących rolę osłony przed m.in. ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi.

Szukam i znajduję...

Autor tekstu mieszka na bydgoskim osiedlu Bartodzieje i faktycznie po kliknięciu na "Użyj bieżącej lokalizacji" na ekranie smartfona czy też komputera pojawia się najbliższy punkt MDS (miejsce doraźnego schronienia), w którym może się schronić – najbliższy jest w zasięgu ręki – w piwnicach bloku i może pomieścić 200 osób.

Każde takie miejsce posiada swój unikalny numer oraz ważne informacje o wybranym obiekcie, np. jak wiele osób może z niego skorzystać. Jest też informacja o jakości miejsca.

Znacznie lepszą gwarancję ochrony niż piwnica bloku mieszkalnego daje prawdziwy schron, a taki znajduję około 10 minut pieszo od mojego bloku – na ulicy Grabowej 2 na sąsiednim osiedlu Leśnym. To stary obiekt, z czasów zimnej wojny, ale solidny.

Takie są kategorie obiektów

Prawdziwy schron nosi oznakowanie "S". To budowla konstrukcyjnie zamknięta, hermetyczna, zapewniająca ochronę osób, urządzeń, zapasów materiałowych lub innych dóbr materialnych przed założonymi czynnikami rażenia oddziałującymi ze wszystkich stron.

Ukrycie ("U") jest budowlą ochronną niehermetyczną, wyposażoną w najprostsze instalacje zapewniające ochronę osób, urządzeń, zapasów materiałowych lub innych dóbr materialnych przed założonymi czynnikami rażenia oddziałującymi z określonych stron.
Z kolei miejsce doraźnego schronienia (MDS) pełni rolę osłony przed ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi, takimi jak wichury, orkany, trąby powietrzne, a także odrywającymi się elementami konstrukcji obiektów budowlanych i połamanymi drzewami.

I takich miejsc jest oczywiście najwięcej, bowiem mowa jest o solidnych piwnicach domów mieszkalnych, garażach podziemnych, czasem o tunelach.

Dodatkowymi symbolami przy obiektach ochronnych są litery "M" i "Z". Pierwsza oznacza obiekt przeznaczony dla mieszkańców, druga – obiekt przeznaczony dla załóg zakładów pracy.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Tak działa aplikacja "SCHRONY". Nie wiesz, gdzie szukać najbliższego schronu? Teraz znajdziesz go bez problemu - Gazeta Pomorska

Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska