MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Te firmy planują zwolnienia w najbliższym czasie. Wskazano konkretne branże i powody

OPRAC.:
Maciej Badowski
Maciej Badowski
PAP
PAP
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wzrost planowanych zwolnień w polskich firmach może wynikać zarówno z problemów gospodarczych, jak i zmian na rynku pracy spowodowanych cyfryzacją. Wzrost kosztów prowadzenia biznesu i spadek zamówień zmuszają przedsiębiorców do szukania oszczędności. Z drugiej strony, rozwój nowych technologii może prowadzić do zmian w strukturze zatrudnienia, co również wpływa na liczbę zwolnień.

Spis treści

Główne powody redukcji zatrudnienia w firmach

Według informacji podanych przez „Dziennik Gazeta Prawna", w I kwartale tego roku, ponad 90 firm zgłosiło w 12 wojewódzkich urzędach pracy zamiar zwolnienia niemal 8 tys. pracowników. To więcej niż przed rokiem, kiedy rozważano zwolnienie niespełna 4 tys. osób. Jak wskazuje dziennik, „możemy mieć do czynienia z wyraźnym trendem wzrostowym", co potwierdzać mają dane Głównego Urzędu Statystycznego.

– W ubiegłym roku w całym kraju 364 zakłady zgłosiły 30,6 tys. pracowników do zwolnienia, to odpowiednio o 6,7 proc. i ponad 47 proc. więcej niż w 2022 r – podano.

Czynniki wpływające na redukcje zatrudnienia

"DGP" wskazuje, że głównym powodem planowanych redukcji są problemy gospodarcze. Spowolnienie gospodarcze, zwłaszcza w strefie euro, przekłada się na spadek zleceń dla polskich przedsiębiorców. To z kolei prowadzi do kłopotów finansowych firm. Jednocześnie rosną koszty prowadzenia biznesu. Wzrost płac jest jednym z czynników wpływających na tę sytuację. Firmy muszą więc szukać oszczędności, a jednym z rozwiązań jest redukcja zatrudnienia.

Z danych „DGP" wynika, że najwięcej zwolnień planują firmy z sektora przetwórstwa przemysłowego oraz IT. Ten drugi sektor jest według gazety „poniekąd ofiarą swojego sukcesu". Firmy zwalniają nie tylko grupowo, ale też indywidualnie.

Firmy szukają pracowników dorywczych

Z drugiej strony, z najnowszego Wskaźnika Pracy Dorywczej na II kwartał br. przygotowanego przez Tikrow wynika, że nie słabnie zainteresowanie elastycznym modelem zatrudnienia wśród firm. – Nawet 60 proc. przedsiębiorstw planuje ich zatrudnienie w II kwartale 2024, czyli o 8 p.p. więcej niż od stycznia do marca – wskazano.

Uwzględniając przedsiębiorstwa każdej skali, od najmniejszych podmiotów do 9 pracowników, po ogromnych pracodawców zatrudniających co najmniej 250 osób, największe zapotrzebowanie na pracowników dorywczych zgłasza obecnie produkcja. Dalej plasuje się logistyka i firmy handlowe.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Te firmy planują zwolnienia w najbliższym czasie. Wskazano konkretne branże i powody - Strefa Biznesu

Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska