Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

To coś więcej niż chwilowa moda

Marek Wojciekiewicz
Marek, najmłodszy uczestnik warsztatów, z wielkim zainteresowaniem oglądał herbarz
Marek, najmłodszy uczestnik warsztatów, z wielkim zainteresowaniem oglądał herbarz Marek Wojciekiewicz
Muzeum Ziemi Chełmińskiej zachęca do udziału w Warsztatach Genealogicznych. Pierwsze spotkanie zainteresowanych swoimi korzeniami odbyło się już w czwartek.

W ubiegłym roku Warsztaty Genealogiczne, zorganizowane przez Muzeum Ziemi Chełmińskiej, skierowane były do dzieci i młodzieży. Młodzi pasjonaci historii poznawali podstawy tej dziedziny, tworząc drzewo genealogiczne swojej rodziny. Już wtedy okazało się, że ludzi, dla których historia własnej rodziny stanowi przedmiot dociekań, jest w Chełmnie całkiem sporo. Dlatego tym razem chełmińskie muzeum swoją ofertę kieruje właśnie do nich.

Są już pierwsze efekty

Ci, którzy pojawili się na czwartkowym spotkaniu, mają już swoje pierwsze osiągnięcia - pękate teczki materiałów, kopie metryk, zdjęć, zaświadczeń, a także zasoby magazynowane w pamięci komputerów, które najlepiej świadczą o ich zaangażowaniu w ten temat.
- Już od dłuższego czasu można zaobserwować swoistą modę na poszukiwania swoich korzeni - tłumaczy Anna Grzeszna-Kozikowska, historyk z Muzeum Ziemi Chełmińskiej. - Zajmują się tym głównie osoby po 40-50 roku życia, ale wśród tych pasjonatów jest pewna grupa osób młodych. To do nich wszystkich skierowana jest nasza propozycja - wyjaśnia organizatorka.

Coś więcej niż wspomnienia

Kiedy badanie własnej przeszłości sięga głębiej niż do pokolenia dziadków, potrzebna jest bardziej profesjonalna metoda, niż tylko wspomnienia żyjących członków rodziny i zasoby archiwów rodzinnych.
„Genealogii swojej rodziny nigdy się nie kończy. Zamyka się tylko pewien jej etap i rozpoczyna następne, które dalej „pociągną” twoje pokolenie” - to motto Stanisława Pieniążka, znanego specjalisty w tej dziedzinie przyświecać musi wszystkim, którzy tego bakcyla już połknęli.
- W naszych czasach poszukiwanie śladów po swoich przodkach jest znacznie ułatwione, dzięki łatwiejszemu dostępowi do zasobów archiwalnych, gromadzonych w urzędach państwowych i udostępnionych na stronach internetowych - tłumaczy Anna Grzeszna-Kozikowska.
Jednak nie wszystkie zasoby zostały zdigitalizowane. - Dlatego bezcenne okazują się wszelkie relacje najstarszych członków naszej rodziny - podkreśla prowadząca warsztaty.
Uczestnicy pierwszego spotkania w siedzibie muzeum dowiedzieli się w jakim zakresie mogą liczyć na pomoc tej placówki. Muzeum gwarantuje dostęp do fachowej literatury, zawierającej informacje o pochodzeniu nazw miejscowości, rodowodzie większości nazwisk spotykanych w naszym kraju, a także informacje o najbardziej efektywnych metodach poszukiwania przydatnych informacji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska