Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

To odliczysz od podatku 2023! Ulgi dla podatników obowiązujące w tym roku! [PIT 2023]

Piotr Paszelke
Piotr Paszelke
Początek roku nieodmiennie wiąże się z wizją składania deklaracji podatkowych. Choć ma się na to jeszcze trochę czasu, już wcześniej warto sprawdzić, z jakich ulg podatkowych będzie można skorzystać. Tych jest kilka i po spełnieniu określonych wymagań będziemy mogli zagwarantować sobie zachowanie w kieszeni większej sumy! O jakich ulgach warto pamiętać przy rozliczaniu podatku w 2023 roku?
Początek roku nieodmiennie wiąże się z wizją składania deklaracji podatkowych. Choć ma się na to jeszcze trochę czasu, już wcześniej warto sprawdzić, z jakich ulg podatkowych będzie można skorzystać. Tych jest kilka i po spełnieniu określonych wymagań będziemy mogli zagwarantować sobie zachowanie w kieszeni większej sumy! O jakich ulgach warto pamiętać przy rozliczaniu podatku w 2023 roku? Pixabay
Początek roku nieodmiennie wiąże się z wizją składania deklaracji podatkowych. Choć ma się na to jeszcze trochę czasu, już wcześniej warto sprawdzić, z jakich ulg podatkowych będzie można skorzystać. Tych jest kilka i po spełnieniu określonych wymagań będziemy mogli zagwarantować sobie zachowanie w kieszeni większej sumy! O jakich ulgach warto pamiętać przy rozliczaniu podatku w 2023 roku? Sprawdź!

Spis treści

Zobacz wideo: Akcyza na alkohol i papierosy w górę

od 16 lat

Do kiedy składamy deklarację podatkową?

Zacznijmy od wyjaśnienia, że pomiędzy 15 lutego a 2 maja 2023 musimy złożyć zeznanie podatkowe w postaci PIT-36 lub PIT-37. Co więcej, tego typu deklaracja jest rozliczana samodzielnie, chyba że mamy dzieci lub małżonka. Wtedy możemy to robić z małżonkiem lub jako osoba samotnie wychowująca dzieci.

Zmiana z 2022 roku, która w 2023 roku dalej będzie obowiązywać!

Warto jeszcze wspomnieć o specjalnej uldze, której na szczęście nie musimy uwzględniać w deklaracji podatkowej. Mowa tu o uldze dla osób z klas średnich - ta weszła w życie w połowie. Wystarczy obliczyć standardowo podatek na skali podatkowej - 12% do przychodu 120 tys. zł oraz 32% dla dochodów powyżej tej kwoty. Co więcej, można również z powodzeniem odliczyć od podatku kilka ulg. Oto one!

Ulga abolicyjna

Jest to ulga, która przysługuje podatnikom, którzy mają dochody zagraniczne. Korzystają z niej osoby wykonujące działalność osobiście poza granicami kraju. W ich przypadku jednak taka ulga nie może przekroczyć kwoty 1360 złotych.

Ulga prorodzinna

Z tej ulgi skorzystają osoby wychowujące własne dzieci, a także osoby pełniące funkcję rodziny zastępczej. Dotyczy sytuacji, gdy dzieci są niepełnoletnie, pełnoletnie, choć uczące się (liczy się tu czas do ukończenia 25. roku życia) lub są niepełnosprawne - wtedy ulga przysługuje niezależnie od wieku.

W życie wejdą nowe rozwiązania dotyczące ulgi na dziecko. Jednakże od 2023 roku nie każdy rodzic skorzysta z dodatkowej ulgi. Co istotne, możliwość tego typu stracą... najubożsi. Dlaczego tak jest? Wyjaśniamy!

Ulga na dziecko 2023 nie dla najuboższych! Kto z niej nie skorzysta?

Składka zdrowotna

Podatnicy mogą również odliczać od podatku opłacaną składkę zdrowotną. W takim przypadku jednak nie można ona stanowić więcej aniżeli 7,75% podstawy wymiary owej składki zdrowotnej!

Nietypowe ulgi do odliczenia!

Podatnikom przysługuje możliwość skorzystania z szeregu ulg wpływających na to, o ile mniejszy podatek będą musieli oni zapłacić! Oprócz wspomnianych wcześniej obowiązują również bardziej nietypowe, czyli:

  • Ulga na zabytki;
  • Ulga na robotyzację;
  • Ulga na terminal płatniczy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska