Tomasz Polewka z Grudziądza mistrzem Polski w pływaniu na 50 metrów stylem grzbietowym

Tomasz Polewka
Tomasz Polewka Karol Piernicki
Nie opadły jeszcze emocje związane z mistrzostwami świata w pływaniu, a już trwają zimowe mistrzostwa kraju. W Olsztynie nie mogło zabraknąć grudziądzanina Tomasza Polewki, wychowanka Ruchu, który zdobył tytuł mistrza Polski na 50 metrów stylem grzbietowym.

Zawodnik AZS AWF Katowice pierwszego dnia imprezy rozgrywanej w stolicy Warmii i Mazur - w czwartek - wywalczył swój pierwszy medal.

Grudziądzanin w sztafecie mieszanej

W finale konkurencji 4x50 metrów stylem zmiennym sztafet mieszanych Akademicy z Katowic zajęli drugą lokatę z czasem 1.43,47 sek.

Srebrni medaliści popłynęli w składzie Tomasz Polewka, Krzysztof Tokarski, Paulina Peda, Julia Jagoda. Ulegli zawodnikom AZS-AGH Kraków.

Na najniższym stopniu podium uplasowali się także pływacy z Krakowa. Polewka był zdecydowanie najszybszy na swoje zmianie. Grudziądzanin wykręcił czas 23,34 sek.

Tomasz Polewka wygrał eliminacje

Podczas wczorajszej sesji porannej odbyły się z kolei eliminacje na 50 metrów stylem grzbietowym.

Wychowanek Ruchu - szósty zawodnik świata na tym dystansie - osiągnął najlepszy czas. Tym razem dwie długości krótkiej pływalni pokonał w czasie 23,26 sek., o 0,42 sek. pokonując Kacpra Stokowskiego i o 1,11 Kamila Kaźmierczaka.

Na czwartej pozycji sesję eliminacyjną ukończył Radosław Kawęcki, który podczas niedawnych mistrzostw świata w Windsor obronił tytuł najlepszego pływaka globu na 200 metrów grzbietem.

Półfinały i finał sprintu grzbiecistów odbyły się także wczoraj. W półfinale Polewka osiągnął najlepszy czas (23,23 sek.). W finale także wygrał, ale tutaj walka była bardzo zacięta.

Tomasz Polewka dystans 50 metrów grzbietem pokonał w czasie 23,39 sek., wyprzedzając o zaledwie 0,01 sek. Kacpra Stokowskiego. W porannych eliminacjach 100 metrów grzbietem grudziądzanin był najlepszy. Półfinał wieczorem, finał jutro.