Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Toruń. Kto dostanie mieszkanie od miasta w 2024 roku? Jest lista! Ale w kolejce czeka się kilka lat...

Małgorzata Oberlan
Małgorzata Oberlan
ZGM posiada w Toruniu mieszkania komunalne i socjalne praktycznie we wszystkich rejonach miasta: od starówki po lewobrzeże. Gminne mieszkania znajdują się też w budynku po dawnej szkole przy Szosie Chełmińskiej 256/258 oraz w wyremontowanej niedawno kamienicy u z biegu ulic Piastowskiej i Jagiellończyka. Te adresy prezentujemy na zdjęciach.
ZGM posiada w Toruniu mieszkania komunalne i socjalne praktycznie we wszystkich rejonach miasta: od starówki po lewobrzeże. Gminne mieszkania znajdują się też w budynku po dawnej szkole przy Szosie Chełmińskiej 256/258 oraz w wyremontowanej niedawno kamienicy u z biegu ulic Piastowskiej i Jagiellończyka. Te adresy prezentujemy na zdjęciach. Piotr Lampkowski/Agnieszka Bielecka
Na komunalne i socjalne "M" od gminy czekają w Toruniu rzesze osób. Właśnie opublikowano wyczekiwany projekt listy mieszkaniowej na 2024 rok. Niestety, szczęśliwcy, którzy na niej są, nie mają gwarancji otrzymania lokalu w przyszłym roku.

Zobacz wideo: Fabryka Kopernik ma już od 260 lat, to tu powstają słynne pierniki

od 16 lat

Dlaczego tak jest? - Bo do realizacji mamy listy mieszkaniowe z poprzednich lat - nie kryje Dorota Benz-Kostrzewska, rzeczniczka Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej w Toruniu. To oznacza, że pierwszeństwo w 2024 roku będą mieli ci, którzy są np. na listach sprzed kilku lat.

Jak przekazuje rzeczniczka, na lokale komunalne czeka się w Toruniu w kolejce 3-4 lata, a na mieszkania socjalne jeszcze dłużej - 6-8 lat. Długo? Dla ludzi oczekujących - z pewnością. W porównaniu jednak z innymi miastami w kraju - wcale nie.

Przed laty Toruń postawił na rozwój budownictwa komunalnego i społecznego. Tu jesteśmy liderem w kraju. Więcej od nas buduje się tylko w Zielonej Górze - wynika z rankingu Pisma Samorządu Terytorialnego "Wspólnota", który obejmował aż dwie dekady, bo lata 2000-2020. Pod względem liczby wybudowanych mieszkań komunalnych oraz społecznych czynszowych w ostatnich 20 latach Toruń uplasował się na drugiej pozycji w kraju po wspomnianej Zielonej Górze, a przed Szczecinem, Białymstokiem i Wrocławiem wśród miast wojewódzkich.

Oczywiście, torunian czekających na gminne "M" ranking nie musi pocieszać. Dla nich każdy kolejny rok w kolejce oznacza zazwyczaj wydawanie pieniędzy na wynajem czegoś na wolnym rynku lub gnieżdżenie się przy rodzinie. Warto mieć jednak świadomość tego, że w wielu miastach kraju - w porównaniu z Toruniu - sytuacja jest zdecydowanie gorsza, bo od lat buduje się tam niewiele komunalnych "M", albo i wcale.

Projekt listy mieszkaniowej na 2024 rok: kim są szczęśliwcy i gdzie zamieszkają?

Wyczekiwany przez wielu projekt listy mieszkaniowej na 2024 rok właśnie został opublikowany. Widnieje na niej 75 nazwisk. Większość tych osób zakwalifikowano do przydziału mieszkania komunalne. Nieliczne (10) są przypadki przyznania lokalu socjalnego.

Obecna lista może jeszcze się zmienić - niezadowoleni mają czas zawalczyć. -Zgodnie z obowiązującymi przepisami w terminie 14 dni od daty wywieszenia projektu , to jest do 11 grudnia br. przysługuje wnioskodawcom prawo do wniesienia uwag i zastrzeżeń. Składa się je na piśmie wraz z uzasadnieniem do Komisji Mieszkaniowej, za pośrednictwem Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej w Toruniu. Potem rozpatruje je prezydent miasta, po zaopiniowaniu przez wspomnianą komisję. Następnie do 31 stycznia 2024 roku prezydent zatwierdzi listę mieszkaniową - objaśnia procedurę Dorota Benz-Kostrzewska, rzeczniczka ZGM.

Na jakie mieszkania w Toruniu mają szansę osoby ujęte na takiej liście? - ZGM nie dysponuje nowymi mieszkaniami. Na potrzeby realizacji list wskazywane są lokale w różnych dzielnicach Torunia, zwalniane przez dotychczasowych najemców - mówi rzeczniczka. Dodajmy, że najczęściej chodzi o tzw. ruch naturalny (zgon najemcy) lub przeprowadzkę pod inny adres, np. TTBS-owski.

Należące do gminy i będące w pieczy ZGM budynki są w różnym stanie. Rozmaity standard mają tez znajdujące się w nich mieszkania. W niektórych lokalizacjach, za sprawą remontów, sytuacja zdecydowanie się poprawiła. Tak jest np. w zabytkowej kamienicy u zbiegu ulic Jagiellończyka i Piastowskiej, czy przy ul. Letniej, gdzie w ramach tego samego Gminnego Programu Rewitalizacji udało się wykonać remonty (czasem bardzo kosztowne, opiewające na miliony złotych).

Są też jednak budynki dawno nieremontowane, albo położone na obrzeżach miasta. - Lokale mamy praktycznie na terenie całego Torunia, w każdej dzielnicy: od starówki po lewobrzeże. Tyle, że najmniej akurat na Rubinkowie i Wrzosach - dodaje Dorota Benz-Kostrzewska.

Dla kogo mieszkanie od gminy w Toruniu? Oto zasady

Wnioski o wynajęcie lokali z mieszkaniowego zasobu Gminy Miasta Toruń przyjmowane są w siedzibie ZGM od stycznia do końca czerwca każdego roku. Jakie dokumenty należy złożyć?

Po pierwsze, wypełniony poprawnie wniosek, który pobrać można ze strony internetowej zgm.pl. Następnie: dokument potwierdzający stan cywilny, zaświadczenie o korzystaniu lub niekorzystaniu ze świadczeń z opieki społecznej, świadczeń rodzinnych lub świadczeń pielęgnacyjnych.

Oczywiście, ważne są dochody. Należy zatem złożyć dokumenty dotyczące: alimentów (jeśli mamy), zaświadczenie o zarobkach z pracy, decyzję o zasiłku dla bezrobotnych (jeśli mamy), inne dokumenty o źródle utrzymania. Składa się też decyzje o rencie lub emeryturze, decyzje dotyczące stopnia niepełnosprawności (własnej lub członka rodziny).

W przypadku posiadania dzieci uczących się konieczne są: zaświadczenie o kontynuowaniu nauki wydane przez właściwą placówkę oświatową wraz z informacją określającą wysokość ewentualnego stypendium (względnie decyzje).

Wreszcie, składamy także: umowę najmu obecnie zajmowanego lokalu, oświadczenie o stanie majątkowym, oświadczenie o nieposiadaniu tytułu prawnego do innego lokalu oraz deklarację o wysokości dochodów.

Więcej szczegółów oraz informacje o kryteriach dochodowych aktualnie uprawniających się do starania o lokal komunalny lub socjalny zainteresowani znajdą na stronie internetowej ZGM i w bezpośrednim kontakcie z urzędnikami. Przypomnijmy, że siedziba zakładu mieści się przy ul. Młodzieżowej 31 (to budynek dawniej zajmowany przez sąd).

Polecamy nasze grupy i strony na Facebooku:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska