Toruń. Po długiej przerwie ósmoklasiści przyszli do swoich szkół. Na próbny egzamin

Mirosława Kruczkiewicz-Siebers
Mirosława Kruczkiewicz-Siebers
Próbny egzamin ósmoklasisty w toruńskiej Szkole Podstawowej nr 31 Jacek Smarz
W środę rozpoczęły się próbne egzaminy ósmoklasistów - stacjonarnie, w szkołach, z zachowaniem zaostrzonego rygoru sanitarnego. Na początek uczniowie ostatnich klas podstawówki zmierzyli się z językiem polskim. Nie da się ukryć, że po miesiącach nauki zdalnej oprócz egzaminacyjnej tremy towarzyszyła im radość z możliwości pójścia do szkoły.

Najniższe emerytury i renty po waloryzacji w 2021 roku

Przeprowadzenie próbnego egzaminu nie jest obowiązkowe, ale, jak uważają dyrektorzy wielu szkół, korzystne i dla ósmoklasistów, i dla ich nauczycieli.

Warto przeczytać

Pomoże to i nam, i uczniom zorientować się, jaką jeszcze wiedzę należy uzupełnić przed majowym egzaminem. Pozwoli też ósmoklasistom oswoić się z sytuacją, jaka ich czeka w maju - mówi dyrektor Szkoły Podstawowej nr 31 w Toruniu Adam Orgacki. - Nasi uczniowie podeszli do tej próby poważnie. Zjawili się stosownie ubrani, w maseczkach, z legitymacjami, tak, jak na prawdziwy egzamin.

Próbny egzamin ósmoklasisty 2021: język polski. ARKUSZE CKE + ODPOWIEDZI.

Próbny egzamin ósmoklasisty 2021: język polski. ARKUSZE CKE ...

W SP 31 z próbnym egzaminem mierzą się wszyscy uczniowie ostatniej klasy, przy czym jedna z uczennic, z uwagi na kwarantannę, arkusze egzaminacyjne wypełnia w domu. Pozostałe 28 osób rozmieszczono w trzech salach. Na egzamin z angielskiego przygotowane zostaną cztery sale. To dlatego, że jeden z uczniów z uwagi na niedosłuch otrzyma zmodyfikowany arkusz egzaminacyjny i nie będzie korzystać z nagrań towarzyszących niektórym zadaniom.

Na piątkę

W Szkole Podstawowej nr 3 przy ul. Legionów to już druga przymiarka do majowych testów. Wcześniej, za zgodą rodziców uczniów, placówka przeprowadziła wewnętrzny próbny egzamin ósmoklasisty.

„Trójka” jest dużą podstawówką, ma cztery ósme klasy. W środę ich uczniowie stawili się prawie w komplecie, z wyjątkiem kilkorga, którzy przechodzą kwarantannę. Oni z egzaminacyjnymi zadaniami zmierzą się w domach.

- Ci, którzy przyszli, spisali się na piątkę, przynajmniej ze sprawowania. Zachowywali odpowiednie odległości, nie gromadzili się, przestrzegali rygorów sanitarnych - mówi dyrektorka SP 3 Lidia Stupak.

.

Niektóre szkoły, w tym toruńska SP 3, stanęły wczoraj przed dodatkowym wyzwaniem organizacyjnym. Równocześnie z próbnymi egzaminami ósmoklasistów odbywają się konkursy przedmiotowe. Przeprowadzane są zdalnie, w szkołach, do których chodzą uczestnicy. W środę był to etap wojewódzki konkursu z języka rosyjskiego. Konkursowicze, a są to głównie ósmoklasiści, po próbnym egzaminie przenieśli się do sal, gdzie odbywał się konkurs.

Mickiewicz i Tischner

Próbny arkusz egzaminacyjny z polskiego zawierał 20 zadań. Część z nich odnosiła się do opisu uczty z „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza i do eseju ks. Józefa Tischnera z jego „Krótkiego przewodnika po życiu”. Trzeba było również napisać wypracowanie na jeden z dwóch podanych tematów. Można było na podstawie dwóch lektur dowodzić, że „w każdym z nas jest coś, co zasługuje na podziw”. Można też było puścić wodze fantazji i napisać relację ze spotkania z bohaterem wybranej lektury, który przekonał ucznia do tego, że warto podejmować ryzyko.

Próbne egzaminy ósmoklasisty potrwają trzy dni. W czwartek 18 marca uczniowie rozwiążą test z matematyki, a w piątek 19 marca z języka nowożytnego. Znacząca większość wybrała angielski.
Za próbny egzamin nie otrzymuje się oceny.

- Próbny egzamin ósmoklasisty z języka polskiego został przeprowadzony we wszystkich 28 szkołach podstawowych dla młodzieży prowadzonych przez Gminę Miasto Toruń. Chodzi o szkoły, których uczniowie zobowiązani do przystąpienia do tego egzaminu (uczniowie Szkoły Podstawowej Specjalnej Nr 26 do niego nie przystępują) informuje rzeczniczka prezydenta Torunia Anna Kulbicka-Tondel - Ogółem do egzaminu próbnego mogło przystąpić 1541 uczniów, przystąpiło 1481, przy czym 84 uczniów zdawało zdalnie.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie