Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Toruń. UMK rozpoczął nowy, szczególny rok akademicki [zdjęcia]

Marek Nienartowicz
Marek Nienartowicz
Po raz 78. na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu został zainaugurowany nowy rok akademicki. Będzie szczególny, bo uczelnię czekają obchody rocznicy kopernikańskiej i zmagania z efektami kryzysu gospodarczego.

Inauguracyjne uroczystości tradycyjnie rozpoczęły się od złożenia kwiatów pod pomnikiem patrona uczelni, Mikołaja Kopernika, na Rynku Staromiejskim. Postać astronoma będzie szczególnie eksponowana w życiu uczelni przez najbliższe miesiące. Powodem jest 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika. Przypada dokładnie 19 lutego 2023 roku. Obchody będą rozłożone jednak na kilka miesięcy. UMK organizuje je wspólnie z Uniwersytetem Jagiellońskim i Uniwersytetem Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie oraz samorządami, m.in. Torunia i województwa kujawsko-pomorskiego.

Rocznica kopernikańska i pomoc dla Ukraińców

- Rozpoczynamy obchody 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika. Chcemy, by był to czas, w którym szczególnie mocno będziemy podkreślać nasze przywiązanie do idei i wartości, jakie wiążą się z tą postacią - mówił podczas drugiej części inauguracyjnej uroczystości, w auli UMK, rektor prof. dr hab. Andrzej Sokala. - Najbliższe miesiące wypełnione będą licznymi wydarzeniami naukowymi i kulturalnymi, z których największym i najważniejszym będzie Światowy Kongres Kopernikański. Obejmie on cykl międzynarodowych konferencji poświęconych nie tylko Kopernikowi, ale także wszystkim dziedzinom nauki, którymi się zajmował jako prawdziwy człowiek renesansu, a więc astronomii, prawu, medycynie, filozofii, teologii i ekonomii. Planujemy także spotkania historyków nauki i sztuki, kulturoznawców i literaturoznawców z najważniejszych międzynarodowych ośrodków naukowych.

Rektor nawiązał również do sytuacji za wschodnią granicą i agresji Rosji na Ukrainę. Wspomniał o pomocy dla ukraińskich studentów oraz pracowników uczelni i ich rodzin. Teraz studia na UMK rozpoczyna 170 obywateli Ukrainy.

UMK: deficyt po latach nadwyżki

Prof. Andrzej Sokala mówił także o tym, że UMK, jako uczelnia badawcza, wzmacnia swoją pozycję silnego europejskiego ośrodka naukowego. Przypomniał, że w ramach najnowszej ewaluacji dyscyplin naukowych 29 z tych funkcjonujących na toruńskim uniwersytecie otrzymało najwyższą kategorię "A". Także to, że po raz trzeci uczelnia znalazła się w prestiżowym rankingu szanghajskim.

W wystąpieniu rektora nie zabrakło wątku związanego z inwestycjami uczelni. W toruńskiej części kampusu zakończyła się budowa Centrum Weterynarii przy Szosie Bydgoskiej oraz Centrum Badań i Konserwacji Dziedzictwa Kulturowego przy ulicy Sienkiewicza, a także przebudowa obiektu dawnej Akademickiej Przychodni Lekarskiej przy ulicy Gagarina na Instytut Psychologii. Na początku 2023 roku ma się zakończyć budowa Centrum Nauk Technicznych przy Szosie Okrężnej. W ramach Collegium Medicum w Bydgoszczy ma z kolei powstać centrum sportowe. Trwa tam rozbudowa i modernizacja Szpitala Uniwersyteckiego nr 2. Plany może jednak pokrzyżować kryzys gospodarczy. UMK płaci cztery razy wyższe rachunki za prąd. Podobnie mogą wzrosnąć koszty ogrzewania uczelnianych obiektów.

- Od wielu lat udawało nam się wypracowywać nadwyżki w uniwersyteckim budżecie, teraz całkiem realny stał się powrót do sytuacji, w której zabraknie nam pieniędzy. Jeśli nie doczekamy się pomocy ze strony państwa, w tym zwiększenia subwencji lub działań osłonowych w zakresie wzrostu wydatków na energię, będziemy musieli ograniczyć wiele działań, a nawet z nich zrezygnować - dodał rektor UMK.

Także oszczędnościom ma służyć budząca kontrowersje koncepcja połączenia dwóch uniwersyteckich szpitali w Bydgoszczy. Jeśli do niej nie dojdzie, dyrektorzy tych placówek - jak mówił prof. Sokala - będą musieli podjąć znacznie bardziej radykalne działania.

Inauguracja na UMK: protest feministek

Rektor nawiązał także do głośnych spraw dotyczących niewłaściwego zachowania niektórych naukowców, opisywanych ostatnio przez "Nowości". W trakcie jego wystąpienia działaczki Toruńskiej Brygady Feministycznej rozwiesiły w auli banery: „UMK bez mobbingu" i „UMK bez molestowania".

- Przykładamy dużą wagę do atmosfery nauki i pracy. Podejmujemy w tym zakresie różne działania. W lutym tego roku przyjęliśmy plan na rzecz równości płci, w którym manifestujemy naszą otwartość na różnorodność – mówił prof. Andrzej Sokala.

Podczas uroczystości w auli wykład inauguracyjny pt. "Dzieło sztuki przedmiotem pożądania" wygłosił prof. dr hab. Dariusz Markowski z Wydziału Sztuk Pięknych UMK. Tradycyjnie odbyła się immatrykulacja, czyli symboliczne włączenie do społeczności akademickiej studentów i studentek I roku. Dołączyli do niej również uczniowie i uczennice rozpoczynający naukę w Uniwersyteckim Liceum Ogólnokształcącym.

Podczas inauguracji uhonorowano najlepszego absolwenta, najlepszego studenta, najlepszego studenta sportowca oraz najlepszego ucznia ULO w roku akademickim 2021-2022. Najlepszą absolwentką została lek. Klaudyna Grzelakowska z kierunku lekarskim w Collegium Medicum UMK (średnia 4,63 ze wszystkich ocen z egzaminów i zaliczeń uzyskanych w czasie całego okresu studiów). Najlepszy student to Krzysztof Lingo z I roku studiów II stopnia na kierunku analiza danych na Wydziale Matematyki i Informatyki (średnia ocen 4,53 ze wszystkich ocen z egzaminów i zaliczeń). Tytuł "Najlepszego Studenta-Sportowca UMK" otrzymała szachistka Alicja Barbara Śliwicka, studentka III roku architektury informacji na Wydziale Filozofii i Nauk Społecznych. Najlepszym uczniem ULO został Marek Rauchfleisz z klasy IVa o profilu matematyczno-informatyczno-fizycznym (średnia ocen 6,0 oraz liczne sukcesy w olimpiadach i konkursach krajowych oraz międzynarodowych).

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska