Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Toruń. Zofia i Karol Górscy zostali patronami placu na Chełmińskim Przedmieściu

Marek Nienartowicz
Marek Nienartowicz
W uroczystości odsłonięcia tablicy z nazwą "Plac Zofii i Karola Górskich" uczestniczyli prezydent Torunia Michał Zaleski, przewodniczący Rady Miasta Torunia Marcin Czyżniewski i inni radni, rodzina patronów, uczniowie i współpracownicy prof. Karola Górskiego, a także działacze Klubu Inteligencji Katolickiej
W uroczystości odsłonięcia tablicy z nazwą "Plac Zofii i Karola Górskich" uczestniczyli prezydent Torunia Michał Zaleski, przewodniczący Rady Miasta Torunia Marcin Czyżniewski i inni radni, rodzina patronów, uczniowie i współpracownicy prof. Karola Górskiego, a także działacze Klubu Inteligencji Katolickiej Grzegorz Olkowski
W piątek 13 października odbywał się w Toruniu uroczystość nadania placowi na skrzyżowaniu Szosy Chełmińskiej, trasy średnicowej i ulicy Wybickiego imienia Zofii i Karola Górskich.

O uhonorowanie małżeństwa Zofii i Karola Górskicg w taki sposób zabiegał prezes Klubu Inteligencji Katolickiej w Toruniu, dr hab. Michał Białkowski, profesor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika.

"Po prawie 35 latach od śmierci honorowany został jeden z najważniejszych polskich historyków żyjących w XX wieku, wybitny działacz katolicki i społeczny, żołnierz Września 1939 roku, wykładowca UMK oraz twórca Klubu Inteligencji Katolickiej w Toruniu: prof. dr hab. Karol Górski (1903-1988). Jego naukowa, patriotyczna i społeczna droga, a zwłaszcza wkład w dziedzinie nauk historycznych oraz bezpośrednie zaangażowanie w walkę o niepodległość naszego państwa, wyróżniają pana profesora spośród innych obywateli naszego miasta. Społeczne zaangażowanie małżonki pana profesora, Pani Zofii Górskiej, współzałożycielki Klubu Inteligencji Katolickiej w Toruniu, jej społeczna postawa w trudnym powojennym okresie historii Polski, w pełni uzasadniały wniosek o nazwanie placu w Toruniu Jej imieniem" – podkreśla dr hab. Michał Białkowski, prof. UMK.

Profesor Karol Górski urodził się w 1903 roku. Jako ochotnik walczył w wojnie polsko-bolszewickiej. Ukończył studia historyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Tam uzyskał także stopień doktora. Habilitował się na Uniwersyteckie Poznańskim. W latach 30. mieszkał w Poznaniu, prowadził badania nad dziejami Zakonu Krzyżackiego na Pomorzu. W kampanii wrześniowej 1939 roku uczestniczył jako oficer kawalerii. Potem trafił do obozów jenieckich, gdzie prowadził wykłady z historii Polski.

Po II wojnie światowej Karol Górski rozpoczął pracę na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. W 1956 roku został profesorem. Zajmował się dziejami Pomorza Wschodniego, historią państwa i zakonu krzyżackiego oraz historią życia duchowego i edytorstwem źródeł. W 1979 roku otrzymał doktorat honoris causa UMK, a pięć lat później - Uniwersytetu Wrocławskiego. Profesor Karol Górski zmarł w Toruniu w 1988 roku.

"Nowości - Dziennik Toruński"

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Toruń. Zofia i Karol Górscy zostali patronami placu na Chełmińskim Przedmieściu - aip24

Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska