Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Torunianie kochają dwa kółka

Paweł Kędzia
Jacek Smarz
Przykłady pokazują, że nie wystarczy kupić rowery i postawić na ulicy. Przeliczając liczbę wypożyczeń na liczbę pojazdów, Toruń wyprzedza wiele innych miast.

Sukces Toruńskiego Roweru Miejskiego widoczny jest szczególnie na tle innych miast. W Toruniu przy ponad 182 000 wypożyczeniach w ubiegłym roku i liczbie rowerów na poziomie 300 mamy ponad 600 wypożyczeń przypadających na jeden rower! To niewiele mniej niż w Warszawie, gdzie ten współczynnik wynosi 635. Co ciekawe, w stolicy użytkownicy wykonali 1,9 miliona wypożyczeń.

Toruń wyprzedza Opole (69 750 wypożyczeń i 425 na rower), Poznań (123 000 i 279), czy Bielsko-Białą (20 000 i 166 w przeliczeniu na jeden rower.

Dla przykładu Rzeszów ma podobny system do toruńskiego, obsługiwany zresztą przez tę samą firmę. Jednak jak alarmują tamtejsi rowerzyści, z różnych względów jest on kompletnie niewykorzystany.

Nie wiesz, jak skorzystać z PLUSA? Kliknij TUTAJ, a dowiesz się więcej!

W Sopocie po dwóch latach urząd zrezygnował z rozbudowy systemu. Można się domyślać, że projekt samorządowy nie wytrzymał z konkurencją komercyjnych wypożyczalni.

Pod względem liczby rowerów i stacji Toruń zajmuje miejsca w środku krajowej stawki. W Polsce działa blisko 30 systemów miejskiego roweru. Największy zlokalizowany jest oczywiście w Warszawie. Działa od 2012 roku, liczy 337 stacji i 4925 rowerów. Niżej plasuje się Kraków, który ma najstarszy system tego typu w Polsce, bo funkcjonuje już od 2008 roku. Do dyspozycji użytkowników jest tam 150 stacji i 1500 rowerów.

Czytaj dalej - kliknij poniżej:

Najmłodsze systemy, bo założone dopiero w tym roku działają w Kołobrzegu, Kaliszu, Gliwicach, Stalowej Woli, Kędzierzynie-Koźlu, Jastrzębiu-Zdroju, Pszczynie, Tychach i Zgierzu.

Najmniejsze są te w Zgierzu i Siedlcach, gdzie system wystartował w 2016 roku. Na czterech stacjach użytkownicy mają do dyspozycji 32 rowery.

Zobacz także: Toruń. Postępy prac przy miejskich inwestycjach [ZDJĘCIA]

Zobacz także: Toruń. Strefa zamieszkania na starówce. Najczęstsze pytania mieszkańców

Niestety, nie ma statystyk, jaki procent rowerów w poszczególnych miastach stanowią te o specjalnym przeznaczeniu. W rozkręcanym w tym roku Kaliskim Rowerze Miejskim na 105 rowerów przypadało 5 dziecięcych, 2 tandemy i 2 familijne. Użytkownicy spodziewają się, że w przypadku Torunia rowery specjalne będą stanowić 10-15 procent całego taboru.

Nie wiesz, jak skorzystać z PLUSA? Kliknij TUTAJ, a dowiesz się więcej!

Warto wiedzieć: Elektryczna jazda

Elektryczny silnik wspomaga rowerzystę tylko do momentu rozwinięcia prędkości 25 km/h.
W Warszawie użytkownicy korzystają z rowerów elektrycznych. Do dyspozycji jest 100 pojazdów. Zdaniem rowerzystów z Torunia, tego typu rower przydałby się na trasie Kaszczorek - Skarpa.

Polecamy INFO Z POLSKI – 7.09

NowosciTorun

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska