Torunianie z sukcesami płynęli w Pucharze Świata

Katarzyna zillmann (z prawejprezes AZS-u UMK Energi Toruń Henryk BoŚ) świetnie spisała się podczas Centralnych Wiosennych Regat Długodystansowych na Kanale Żerańskim. Uległa tylko Krystynie Lemańczyk Sławomir Kowalski
Bardzo dobrze w inauguracyjnych regatach Pucharu Świata we włoskim Varese spisali się Polscy wioślarze, z dwoma torunianami w składzie.

Męska ósemka w składzie m.in. z Robertem Fuchsem (AZSUMKEnerga Toruń) i Mateuszem Wilangowskim (Wisła Grudziądz) zdobyła brązowy medal. Polacy uzyskali czas 5.46,44 min. Wygrała Holandia 5.42,72 przed Włochami 5.53,72. Na czwartej pozycji uplasowała się Rosja 5.47,58.
Brąz zawisł również na szyi czwórki podwójnej w składzie m.in. z Mirosławem Ziętarskim (AZSUMK Energa Toruń). Rywalizację wygrali Rosjanie 6.02,18 przed Kanadyjczykami 6.04,92 i Polakami 6.08,25. Czwarte miejsce zajęli Estończycy 6.10,47.
W Varese startowało piętnaście polskich osad. Osiem popłynęło w finałach A. Niektóre dobrze spisały się w walce o miejsca od siódmego do dwunastego.
W klasyfikacji medalowej inauguracyjnych zawodów wygrała Holandia (3 złota - 3 srebra - 1 brąz) przed Polską 2-1-2, Chorwacją 2-1-0, RPA 2-0-2, Kanadą 1-3-0 i Chinami 1-2-1, a w punktowej zwyciężyła Holandia 51 pkt przed Polską 38 i RPA 28.
- Taki występ na początku sezonu oczywiście bardzo cieszy - powiedział po regatach na łamach strony pztw.org.pl szef wyszkolenia w Polskim Związku Towarzystw Wioślarskich Bogdan Gryczuk. - Każde miejsce medalowe, a szczególnie w takich regatach jak Puchar Świata, jest powodem do radości. Trzeba jednak pamiętać, że w Varese nie było dwóch bardzo mocnych reprezentacji - brytyjskiej i niemieckiej. Poczekajmy więc na konfrontację z tymi potęgami, do której dojdzie na początku maja w mistrzostwach Europy.
Kolejna runda PŚ odbędzie się w Lucernie (27-29 maja). Wcześniej zawodnicy powalczą w Brandenburgu o medale mistrzostw Europy (6-8 maja) oraz także w Lucernie o kwalifikacje olimpijskie w regatach ostatniej szansy (22-24 maja).
W tym samym czasie na Kanale Żerańskim inni przedstawiciele naszego klubu rywalizowali w Centralnych Wiosennych Regatach Długodystansowych (na dystansie 8 km).
W najciekawszej konkurencji - skiffie kobiet - drugie miejsce zajęła Katarzyna Zillmann (37.04,66). Wygrała Krystyna Lemańczyk (AZS AWF Warszawa) 37.00,91, trzecia była Katarzyna Wełna (AZS AWF Kraków) 37.16,36, a na czwartej pozycji uplasowała się Marta Wieliczko (Wisła Grudziądz) 37.24,80. Sklasyfikowano 17 zawodniczek.
Po złoto w Warszawie sięgnęły za to w rywalizacji dwójek bez sterniczki juniorek Urszula Matecka i Dominika Buczek (torunianki to jeszcze juniorki młodsze!).
Na drugim stopniu podium stanęli ponadto: Karol Krause i Jakub Robaszkiewicz (męska dwójka bez sternika juniorów) oraz Agnieszka Robaszkiewicz i Agnieszka Płotecka (dwójka bez sterniczki).
Z kolei brąz w dwójce bez sternika zdobył Damian Krawitowski (płynął z Jan Janasik (KW 04 Poznań).
Po raz pierwszy w tym sezonie w kraju na klasycznej trasie (2 km) nasze osady popłyną 30 kwietnia - 1 maja w Poznaniu w Centralnych Kontrolnych Regatach Seniorów i Juniorów.