Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Torunianie znów decydują, jak podzielić miliony

n
Wśród najczęściej zgłaszanych projektach są wnioski związane z rekreacją, czyli boiskami, placami zabaw czy siłowniami zewnętrznymi
Wśród najczęściej zgłaszanych projektach są wnioski związane z rekreacją, czyli boiskami, placami zabaw czy siłowniami zewnętrznymi Sławomir Kowalski
Wystartował budżet obywatelski Torunia na rok 2018. Projekty można zgłaszać od wczoraj do końca marca. Zakwalifikowane wnioski zostaną poddane pod głosowanie, zaplanowane na czerwiec.

Akcja z budżetem obywatelskim jest w Toruniu organizowana po raz piąty. W sumie do tej pory na projekty wydanych zostało ponad 26 610 000 złotych.

W roku 2018 torunianie będą mogli podzielić 7 050 000 zł. Jest to 6 procent podatku od nieruchomości, nieco więcej niż w budżecie 2017.

- Jest to podatek, który wpłynął w 2016 roku. Chcieliśmy w ten sposób pokazać, że pieniądze, które z kieszeni mieszkańców trafiają do budżetu miasta, są przekazywane do puli budżetu partycypacyjnego. Kwota jest podobna, ponieważ nie zmieniają się stawki podatku - wyjaśnia Magdalena Flisykowska-Kacprowicz, skarbnik Torunia.

Zobacz także: Toruń. Brakuje łóżek w szpitalach

Pula środków dzieli się na dwie: pulę ogólnomiejską, która stanowi 30 procent całości środków (2 115 000 zł), i pulę lokalną, na którą przeznaczanych jest 70 procent całości, czyli 4 935 000 zł na rok 2018.

Każdy mieszkaniec może zgłosić maksymalnie dwie propozycje osiedlowe i jedną propozycję ogólnomiejską. Składając wniosek musi dołączyć do niego listę 15 podpisów osób popierających projekt. Wnioskodawca musi mieć ukończone 16 lat.

- Wśród najczęściej zgłaszanych projektach są wnioski związane z rekreacją, czyli boiskami, placami zabaw czy siłowniami zewnętrznymi. Mieszkańcy zgłaszają również zapotrzebowanie na osiedlowe świetlice czy miejsca spotkań - mówi Paweł Piotrowicz, dyrektor Wydziału Komunikacji Społecznej i Informacji Urzędu Miasta Torunia.

Do tej pory zrealizowanych lub w trakcie realizacji jest prawie 200 projektów. 193 projekty zostały wybrane przez mieszkańców, a kilka kolejnych zostało zrealizowanych z oszczędności w miejskich budżecie.

Zobacz także: Toruń. Międzynarodowy Strajk Kobiet 8 marca [ZDJĘCIA]

Na stronie internetowej budzet.torun.pl dostępny jest formularz online, który będzie można wypełnić, wydrukować, podpisać i po skompletowaniu załączników zanieść do Punktu Informacyjnego Urzędu Miasta. Do pobrania dostępne są też druki papierowe.

Wnioski są przyjmowane do 31 marca. Do 31 maja potrwa ich weryfikacja. Na 5 czerwca planowane jest ogłoszenie listy projektów, które w głosowaniu (17-26 czerwca) będą wybierane do realizacji. Ogłoszenie wyników - do 25 lipca.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska