Toruńscy juniorzy wrócili z brązem

Z brązowym medalem wioślarskich mistrzostw Europy juniorów wrócili z białoruskiego Mińska dwaj toruńscy wioślarze.

Na najniższym stopniu podium stanęli w czwórce bez sternika Damian Krawitowski (Budowlani SMS Toruń) i Michał Zaporowski (AZS UMK Energa / SMS Toruń). W osadzie płynęli jeszcze dwaj reprezentanci PTW SMS-u Płock Michał Iskra i Łukasz Krajewski. Brąz czwórki był jednym z dwóch medali zdobytych na Białorusi. Srebro wywalczył jeszcze Natan Węgrzycki-Szymczyk (AZS AWF Warszawa).

<!** reklama>

W rywalizacji wzięły udział osady z 27 państw, a ton jej nadawali zawodnicy z Rumunii.
Właśnie wioślarze z tego państwa uplasowali się w wyścigu czwórek bez sternika tuż przed Polakami. Rumuni uzyskali czas 6:01.078, a biało-czerwoni 6:02.093. Triumfowali Włosi (5:58.789).
Bardzo blisko podium była inna polska osada z torunianką Agnieszką Robaszkiewicz. Reprezentantki naszego kraju w czwórce bez sterniczki z czasem 6:55.658 zajęły czwarte miejsce. Do podium zabrakło im nieco ponad 0,6 sek. Trzecią lokatę zajęły bowiem Włoszki (6:55.015), drugą Białorusinki (6:49.893), a zwyciężyły Rumunki (6:48.038).
Z kolei piąte miejsce w Mińsku wywalczyła dwójka bez sterniczki w składzie z Katarzyną Zillmann (również AZS UMK Energa / SMS Toruń). Do podium nasze zawodniczki straciły jednak niemal dwanaście sekund.
- Występ naszych młodych wioślarzy trzeba uznać za udany - powiedział wiceprezes ds. sportowych AZS-u UMK Energi Toruń Henryk Boś. - Wszyscy popłynęli w finale A, a chłopakom udało się stanąć na podium. Dzięki medalowi mają zagwarantowany start na mistrzostwach świata w Trokach w sierpniu. Wierzę, że dziewczyny również wywalczą awans na tę imprezę.
Nie próżnują również inni zawodnicy toruńskiego klubu. Od wczoraj w Ośrodku Przygotowań Olimpijskich w Wałczu przygotowują się do startu w 54. Międzynarodowych Regatach w Raceburgu (8-9 czerwca) reprezentanci kadry młodzieżowej. Wśród nich jest aż sześciu zawodników AZS-u UMK Energi Toruń. Robert Fuchs, Szymon Kuczkowski, Karol Leszczyński i sternik Bartosz Kwiatkowski popłyną w ósemce, Łukasz Makowski w czwórce bez sternika wagi lekkiej, a Mirosław Ziętarski w czwórce podwójnej. Trenerem głównym kadry młodzieżowej jest torunianin Mariusz Szumański.
Z kolei dzisiaj do Sewilli wylatuje Łukasz Pawłowski. Od piątku, 31 maja, srebrny medalista z Pekinu będzie rywalizował w barwach czwórki wagi lekkiej bez sternika w Mistrzostwach Europy seniorów.
Torunianin jest jedynym członkiem osady z Igrzysk Olimpijskich z Londynu, który pozostał w tej czwórce. Po fatalnym występie w Anglii nie zostawiono na nich suchej nitki. Pawłowski odbudował się jednak i udowodnił, że zasługuje na miejsce w kadrze właśnie w tej łódce.