Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Toruńscy maturzyści są ambitni, pracowici i w większości planują... wyjechać z Polski

Alicja Cichocka
Alicja Cichocka
Prawie połowa badanych chce studiować w rodzinnym mieście
Prawie połowa badanych chce studiować w rodzinnym mieście Jacek Smarz
Szokujące wyniki badań toruńskich socjologów - aż 70 procent obecnych maturzystów myśli o wyjeździe za pracą z Polski! Co piąty chce zostać za granicą na stałe.

Socjologowie z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w zeszłym roku przepytali ponad 800 uczniów przedostatnich klas toruńskich liceów i techników, czyli obecnych maturzystów o plany zawodowe i edukacyjne. Właśnie opublikowali wnioski. Są zaskakujące.
[break]

- Tylko 30 procent nie myśli o wyjeździe z Polski za pracą, z kolei aż 20 procent deklaruje wyjazd na stałe - mówi Jakub Małecki, student V roku socjologii, który wraz z Anną Trząsalską z tego samego roku studiów koordynował badania studenckiego Zespołu Realizacji Badań „Pryzmat” na UMK.

Plany młodych torunian wpisują się w krajowy trend.

- Tylko 8 procent ludzi, którzy nie ukończyli 34. roku życia, nie rozważa emigracji - tak szokujące, najnowsze ogólnopolskie dane przytaczał dziekan humanistów prof. Andrzej Szahaj podczas czwartkowej debaty o bilansie polskiej transformacji „Sukces czy klęska?” i diagnozował: - To dowód, że ogromna część społeczeństwa nie czuje się w Polsce dobrze.

Pytania socjologów z „Pryzmatu” dotyczyły nie tylko planów zawodowych, ale i edukacyjnych. Tu też spore zaskoczenie.
Studia przestały być poczekalnią w drodze do dorosłości. Aż dwie trzecie przepytanych po skończonej szkole chce pracować, głównie dorywczo.

- Upadł mit studenta imprezowicza - Beata Bielska, doktorantka na socjologii, opiekun sondażu „Pryzmat” podkreśla, że widać wyraźne zainteresowanie jak najszybszym zdobywaniem doświadczenia. - To także droga do stabilnego etatu, który wciąż jest spełnieniem zawodowych marzeń.

Wyniki badań pokazały też delikatny odwrót od kierunków humanistycznych. Owszem, młodzi marzą o studiach prawniczych, zarządzaniu, ale chcą też studiować informatykę i kierunki techniczne. Popularna przez lata pedagogika w ich wyborach zajęła dopiero piąte miejsce.

Aż 13 procent przepytanych chce wyjechać studiować za granicą. Celuje bardzo wysoko: Cambridge University czy prestiżowe London School of Economics.

Uniwersytet w Toruniu martwić się specjalnie nie powinien, wciąż prawie połowa badanych chce studiować w rodzinnym mieście.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska